Polub nas na Facebooku
Czytasz: Prądy interferencyjne – wskazania i przeciwwskazania, działanie, skutki uboczne
menu
Polub nas na Facebooku

Prądy interferencyjne – wskazania i przeciwwskazania, działanie, skutki uboczne

Pacjentka siedzi na łózku, obok stoi lekarz, rehabilitant, przeprowadzając wywiad.

Fot. Hinterhaus Productions / Getty Images

Prądy interferencyjne są powszechnie stosowane w rehabilitacji i w porównaniu do innych zabiegów znacznie łatwiej pokonują opór skóry. Pobudzają do skurczu mięśnie szkieletowe, zmniejszają napięcie nerwów współczulnych, zapewniają rozszerzenie naczyń krwionośnych i łagodzą ból.

Prądy interferencyjne wykazują liczne działanie prozdrowotne. Przede wszystkim aktywują układ motoryczny, polepszają ukrwienie tkanek, wzmagają przemianę materii i działają przeciwbólowo poprzez wydzielenie endorfin. Stosuje się dwa obwody prądów średniej częstotliwości, które działają wewnątrz tkanek, a nie bezpośrednio pod elektrodami. Interdyn wskazany jest przy schorzeniach neurologicznych, stanach pourazowych oraz zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów.

Co to są prądy interferencyjne?

Prądy interferencyjne (interdyn, ID) to prądy wykorzystywane do elektrolecznictwa. W nomenklaturze medycznej znane są także jako prądy Nemeca. Nazwa ta pochodzi od nazwiska Hansa Nemeca, który w latach 50-tych ubiegłego wieku wynalazł aparat do terapii prądami interferencyjnymi.

Jak powstaje prąd inferencyjny?

Prąd interferencyjny powstaje na skutek nakładania się średniej częstotliwości, niezmodulowanych dwóch prądów sinusoidalnych, które mają nieznacznie odmienne częstotliwości, wynoszące przeważnie 4000 i 4100 Hz lub 4000 i 3900 Hz. W wyniku zachodzącej w tkankach interferencji (nałożenia) następuje modulacja amplitudy, przez co uzyskuje się wypadkową o niskiej częstotliwości. Finalnie na leczony obszar dawkowany jest prąd o częstotliwości do 100 Hz.

Stosuje się 4 elektrody, które powinny krzyżować się w miejscu zabiegowym. Aby nie uległy przemieszczeniu, stabilizuje się je bandażem. Ułożenie elektrod w elektrostymulacji opiera się na kształcie kwadratu. Można stosować elektrody z podkładami z nawilżonej gąbki, przymocowywane paskami, ciśnieniowe lub samoprzylepne.

Informacje o zabiegu interdyn

Zabieg interdyn trwa 6–15 minut. Znajduje się w ofercie większości sanatoriów i uzdrowisk w Polsce oraz można z niego skorzystać w gabinetach rehabilitacji. Jego koszt wynosi od 8 do 12 zł. Jest przepisywany na zlecenie lekarza. Odbywa się na specjalnym stole lub łóżku zabiegowym, w wygodnej pozycji umożliwiającej rozluźnienie napięcia mięśniowego. Po zakończeniu zabiegu pacjent powinien odpocząć przez 20–30 minut. Wskazane jest wykonanie 6–15 zabiegów, raz dziennie w stanie ostrym i 2–3 razy w tygodniu w stanie przewlekłym.

Kiedy udać się do ortopedy, a kiedy zasięgnąć porady fizjoterapeuty? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Kiedy do ortopedy, a kiedy do fizjoterapeuty? Źródło: 36,6

Zalecenia przed zabiegiem prądami interferencyjnymi wg Nemeca

Zalecenia przed zabiegiem prądami interferencyjnymi wg Nemeca dotyczą:

  • założenia stroju umożliwiającego łatwy dostęp do okolicy poddawanej zabiegowi,
  • oczyszczenia skóry okolicy poddawanej zabiegowi z wszelkich kosmetyków i maści,
  • dokładnego umycia i osuszenia skóry,
  • depilacji nadmiernego owłosienia w miejscu przyłożenia elektrod, gdyż włosy nie przewodzą prądu i pełnią funkcję izolacyjną,
  • usunięcia wszelkich metalowych elementów z ciała, aby zminimalizować ryzyko porażenia prądem elektrycznym.

Prądy interferencyjne – działanie

Prądy interferencyjne wykazują działanie przeciwbólowe, zmniejszają napięcie nerwów współczulnych, pobudzają do skurczu mięśnie szkieletowe, powodują poprawę krążenia poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych i odżywianie tkanek oraz wzmagają przemianę materii. Poprawiają trofikę i zapewniają stymulację naczyniowo-ruchową. Normalizują aktywność układu wegetatywnego i wpływają na funkcję kory nadnerczy. Interdyn usprawnia funkcjonowanie narządów jamy brzusznej.

Elektroterapia prądami interferencyjnymi jest często uzupełnieniem terapii za pomocą innego sprzętu rehabilitacyjnego. Przyczynia się też do odprężenia organizmu i poprawy samopoczucia.

Urządzenia interferencyjne wykorzystują właściwości zmiany przepuszczalności błony komórkowej, co pozwala na łatwiejsze przenikanie kationów sodu i uaktywnia pompę sodowo-potasową. Zmienia ona skład płynu wewnątrzkomórkowego, zmniejsza objętość komórek oraz przyspiesza resorpcję wysięków i obrzęków.

Prądy interferencyjne – wskazania

Prądy interferencyjne posiadają liczne wskazania do stosowania. Wśród nich wymienia się m.in.: chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa, chorobę Raynauda, nerwobóle, zaniki mięśni, porażenie nerwu twarzowego, zapalenia okołostawowe, półpaśca, stany po urazach stawów, mięśni i ścięgien, zaburzenia krążenia obwodowego, obrzęki, odmrożenia, krwiaki, wysięki, chorobę Buergera, chorobę Sudecka, przykurcz Volkmanna oraz rwę kulszową, udową i ramienną w różnych fazach bólu. Zabiegi prądami interferencyjnymi stosuje się z powodzeniem u sportowców po przebytych kontuzjach sportowych. Spotyka się także zastosowanie prądów interferencyjnych w nietrzymaniu moczu, migrenie, zaparciach u dzieci i w celu przyspieszania gojenia złamań kości.

Przeciwwskazania do stosowania prądów interferencyjnych

Mimo że prądy interferencyjne wykazują liczne działania prozdrowotne, posiadają pewne przeciwwskazania. Interdyn nie powinien być przeprowadzany u osób ze stanami zapalnymi skóry, przerwaniem ciągłości i zmianami na powierzchni skóry w okolicy zabiegowej (rany otwarte, otarcia, wysypka, ubytki naskórka), zaburzeniami czucia i chorobami nowotworowymi. Nie zaleca się go w przypadku osobniczej nadwrażliwości na prądy elektryczne. Przeciwwskazaniami do interdynu są dodatkowo: zakrzepowe zapalenia żył, miażdżyca, porażenia spastyczne, rozrusznik serca, metalowe implanty w organizmie, czyraki, gruźlica, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona i krwawienia ginekologiczne. Interdyn to zabieg, którego nie przeprowadza się także u kobiet w ciąży.

Prądy interferencyjne – skutki uboczne

Prądy interferencyjne rzadko powodują skutki uboczne. Może się pojawić mrowienie i swędzenie w miejscu przyłożenia elektrod, a także lekki szok elektryczny.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
118
4
Komentarze (1)
Julian
Po zabiegach dostałem b. wysokiego ciśnienia 190/90 nie wiem jaki był powód.
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?