Polub nas na Facebooku
Czytasz: Poziewnik – właściwości i zastosowanie prozdrowotne
menu
Polub nas na Facebooku

Poziewnik – właściwości i zastosowanie prozdrowotne

poziewnik roślina

Fot. ArgenLant / Getty Images

Poziewnik to rodzaj roślin, spośród których najbardziej znany jest poziewnik szorstki. Roślina korzystnie działania na ludzki organizm. Okazuje się pomocna zwłaszcza w przypadku chorób dróg oddechowych ze względu na działanie wykrztuśne i powlekające.

Poziewnik to dość powszechnie występująca w Polsce roślina. Spotkać ją można w wilgotnych lasach, przydrożnych rowach, polach uprawnych, miedzach czy w zaroślach nadrzecznych. Właściwości lecznicze poziewnika znane były już w starożytności. To doskonałe źródło łatwo przyswajalnej krzemionki. Z rośliny przygotowuje się najczęściej napary.

Poziewnik – wiadomości ogólne

Poziewnik (łac. Galeopsis L.) to rodzaj roślin zaliczany do rodziny jasnotowate (łac. Lamiaceae Lindl.). Wśród gatunków poziewnika występujących we florze Polski wymienia się:

  • poziewnik polny (łac. Galeopsis ladanum L.),
  • poziewnik miękkowłosy (łac. Galeopsis pubescens Willd.),
  • poziewnik dwudzielny (łac. Galeopsis bifida Boenn.),
  • poziewnik wąskolistny (łac. Galeopsis angustifolia (Ehrh.) Hoffm.),
  • poziewnik pstry (łac. Galeopsis speciosa Mill.),
  • poziewnik piaskowy/wielkokwiatowy (łac. Galeopsis segetum Necker),
  • poziewnik szorstki (łac. Galeopsis tetrahit L.), który jest najpopularniejszy.

Roślina preferuje żyzne, próchniczne, wapienne, zasobne w azot, umiarkowanie wilgotne gleby. Najczęściej rośnie na stanowiskach zacienionych. Rolnicy uważają go za chwast.

Poziewnik a surowiec leczniczy

Poziewnik to roślina wykorzystywana w lecznictwie. Surowiec zielarski stanowi ziele poziewnika (łac. herba galeopsidis), a przygotowane z niego napary mają wewnętrzne, jak i zewnętrzne zastosowanie. Ziele zawiera m.in. garbniki, gorycze, irydoidy (głównie galirydozyd), flawonoidy (zwłaszcza pochodne skutelareiny), alkaloid (głównie stachydrynę), saponiny, kwasy organiczne, w tym kawowy i salicylowy, sole mineralne. To bogate źródło krzemionki.

Kiedy warto leczyć się ziołami? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn

Poziewnik – właściwości i zastosowanie prozdrowotne

Ziele poziewnika wykazuje właściwości wykrztuśne, powlekające i przeciwzapalne, stąd używa się go w leczeniu chorób układu oddechowego, w tym zapalenia płuc, anginy, zapalenia oskrzeli i krtani, grypy, przeziębienia, a nawet gruźlicy. Przeciwdziała wysiękom i bliznowaceniu oskrzeli, płuc, oskrzelików. Długotrwale przyjmowane ogranicza rozwój prątków.

Poziewnik znany jest z działania przeciwskurczowego, lekko przeciwbólowego, antyseptycznego, przeciwbakteryjnego. Wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, w wyniku czego zapobiega występowaniu wysięków wewnętrznych. Ziele zalecane jest w miażdżycy naczyń krwionośnych. Pomaga utrzymać prawidłowy poziom ciśnienia tętniczego. Roślina wzmacnia ogólną odporność organizmu, przez co zmniejsza ryzyko rozwoju zakażeń. Wspomaga rekonwalescencję po długich chorobach i regenerację chorych narządów. Napar używany jest w migrenach i łagodzi objawy reumatyzmu.

Poziewnik wpływa korzystnie na pracę układu moczowego i wydalniczego. Chroni drogi moczowe przed wytrącaniem się i osadzaniem złogów i wspomaga leczenie kamicy nerkowej. Polecany jest w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Roślina reguluje proces trawienia, zwiększa wydzielanie żółci, łagodzi wzdęcia. Z naparów robi się okłady łagodzące stłuczenia, opuchnięcia i trudno gojące się rany. Ze względu na zawartość krzemionki dobrze wpływa na stan kości i stawów. Dodatkowo poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Uelastycznia skórę i zapobiega nadmiernemu wydzielaniu łoju. Należy podkreślić, że krzemionka poziewnika jest rozpuszczalna w wodzie, przez co dobrze się wchłania w przewodzie pokarmowym.

Gdzie kupić i ile kosztuje poziewnik?

Poziewnik ziele nabyć można w sklepach zielarskich, niektórych aptekach i dzięki sprzedaży internetowej. Za opakowanie 100 g ciętego zapłaci się około 11,50 zł, a mielonego 14,50 zł. Można też samodzielnie opracować surowiec. Zbiór ziela, tj. górnych części pędów, następuje w okresie zakwitania. Suszenie powinno być przeprowadzane w naturalnych suszarniach w zacienionym i przewiewnym miejscu.

W jaki sposób zażywać poziewnik?

Z poziewnika najczęściej przygotowuje się napar. Należy 2 łyżeczki surowca zalać 200 ml wrzątku, po czym odstawić pod przykryciem do zaparzenia na około 15 minut i przecedzić. Zalecane dzienne spożycie wynosi 3 razy po pół szklanki.

Innym sposobem użycia poziewnika jest nalewka. Należy 1 część suchego rozdrobnionego surowca zalać 4 częściami alkoholu 40–60%. Dla przykładu na 100 g ziela potrzeba 400 ml alkoholu. Miksturę w szklanym pojemniku odstawia się w chłodne i ciemne miejsce na około 14 dni. W tym czasie zachodzi maceracja. Później przefiltrowuje się i przelewa do butelek. Zalecane dzienne spożycie wynosi 1 po 10 ml.

Możliwe jest spożywanie zmielonego na proszek ziela poziewnika, które popija się szklanką wody. Zalecane dzienne spożycie wynosi 2 razy po 0,5–1 g (¼–½ łyżeczki).

Poziewnik można też użyć do przygotowania kąpieli leczniczych. W tym celu 50 g ziela zalewa się 1,5 l wody i wstawia na mały ogień. Po doprowadzeniu do wrzenia należy gotować pod przykryciem przez 10 minut. Na koniec przecedza się i dodaje do wanny z wodą o temperaturze około 37℃. Czas kąpieli powinien wynosić średnio 20 minut.

Bibliografia:

  1. A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1989.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
30
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?