Kornel ma 15 lat. Lekarze wszczepili mu komorę serca, aby mógł normalnie funkcjonować. Jego serce zasilane jest przez baterie, które Kornel ma cały czas przy sobie. Nastolatek oczekuje na przeszczep serca.
W przypadku Kornela musimy dobrać serce nie tylko pod kątem grupy krwi, ale także masy ciała i wieku. Potrzebujemy pobrać serce od nastolatka - mówi dr Szymon Pawlak, kardiochirurg dziecięcy.
Lekarze przestrzegają, że nie tylko grypa, ale każda poważna infekcja wirusowa może doprowadzić do osłabienia układu krążenia i problemów z sercem. Na filmie poznacie Kornela i jego historię:
Wady serca
Coraz więcej dzieci z wadami serca udaje się uratować dzięki szybkiej diagnostyce. Już podczas badań prenatalnych można wykryć pierwsze nieprawidłowości w rozwoju serca i wdrożyć odpowiednie leczenie. Im wcześniej zostanie odkryta wada serca, tym wcześniej podjęte zostanie leczenie i jednocześnie polepszają się rokowania. Diagnostyka prenatalna pozwala także przygotować się lekarzom na przyjęcie małego pacjenta, często tuż po narodzinach. Warto także pamiętać, że operacje przeprowadzane są także jeszcze w łonie matki - wszystko zależy od indywidualnego przypadku.
Jak wygląda życie dzieci z wadami serca? Zobaczcie na filmie, jak 8-letnia Klaudia funkcjonuje w szpitalu w oczekiwaniu na przeszczep. Dziewczyna musi cały czas chodzić ze specjalną pompą, która zasilana jest ogromną, ważącą 100 kg, maszyną. Zobaczcie sami: