Polub nas na Facebooku
Czytasz: Badania prenatalne. Tylko niewielu specjalistów potrafi je wykonać
menu
Polub nas na Facebooku

Badania prenatalne. Tylko niewielu specjalistów potrafi je wykonać

badania prenatalne

Fot. 36,6

Badania prenatalne pozwalają ocenić stan płodu na różnych etapach jego rozwoju. Dzięki postępowi medycyny można wdrożyć leczenie jeszcze w okresie prenatalnym. Niestety w Polsce nie ma wielu ekspertów, którzy potrafią wykonać te badania. W programie 36,6°C prof. dr hab. n. med. Maria Respondek-Liberska powiedziała jasno, gdzie szukać ekspertów. 

Badania prenatalne wykonuje się na różnych etapach ciąży. Pierwszym badaniem, jakiemu powinna poddać się kobieta to ocena serca płodu. Wykonuje się je między 13. a 15. tygodniem ciąży, potem powtarza między 18. a 20. tygodniem ciąży (serce jest wtedy dobrze widoczne, ma około 20 mm) i po 30. tygodniu ciąży. Niestety w Polsce nie ma wielu specjalistów z dziedziny badań prenatalnych. Jak mówi prof. dr hab. n. med. Maria Respondek-Liberska, specjalistka pediatrii, ultrasonografii i echokardiografii prenatalnej:

Bardzo ciężko ocenić serce płodu. Dziecko jest ułożone przodem do matki, a zatem tyłem do badającego, to serduszko jest bardzo małe. 

Eksperci zajmujący się badaniami prenatalnymi ratują życie maluszków. Często dzięki ich diagnozie możliwe jest donoszenie ciąży, a potem - odpowiednie leczenie w placówce przygotowanej na przyjęcie takiego dziecka. 

Na filmie dowiecie się, w jaki sposób prof. dr hab. n. med. Maria Respondek-Liberska pomogła Frankowi - dzięki trafnej diagnozie po dziecku nie widać, że chorowało... Franek został poddany operacji wszczepienia rozrusznika serca. Dzięki wdrożeniu leczenia jeszcze w czasie ciąży urodził się o czasie:

Zobacz film: Badania prenatalne - diagnostyka bicia serca dziecka. Historia Franka. Źródło: 36,6

Badania prenatalne dzielą się na inwazyjne i nieinwazyjne. Do tych pierwszych zalicza się badania z użyciem igły, czyli wszystkie te, które powodują przerwanie powłok brzusznych - biopsja kosmówki, amniopunkcja oraz kordocenteza (do badania pobiera się próbkę krwi z pępowiny), ewentualnie fetoskopia (polega na wprowadzeniu do macicy urządzenia z kamerą celem dokładniejszego obejrzenia płodu i wykonania zdjęć). Do badań nieinwazyjnych zaliczamy USG oraz ECHO  serca i wszystkie badania wykonywane przez matkę. 

Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z drugiego odcinka

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Kto powinien wykonać badania prenatalne?

Te badania wykonuje się u wszystkich ciężarnych. Podział wiekowy, którym czasem posługują się jeszcze lekarze (czyli zakładający, że badania prenatalne powinny wykonać kobiety po 35. roku życia) jest już dawno nieaktualny. Wiek kobiety nie ma znaczenia, znaczenie mają czynniki ryzyka - np. przypadki chorób genetycznych w rodzinie, urodzenie dziecka z wadą, a także nieprawidłowe wyniki badań, które sugerują, że z dzieckiem może się coś dziać (do wykrycia podczas rutynowego USG). 

W ciąży powinno się ocenić przede wszystkim serce płodu - jest to najczęstsza wada, którą wykrywa się u dzieci w okresie prenatalnym. Jak mówi prof. dr hab. n. med. Maria Respondek-Liberska:

Pierwsze badanie serca należy wykonać między 13. a 15. tyg. ciąży, kolejne między 18. a 20. tyg. ciąży, przy czym jeśli te badania są prawidłowe powinno się powtórzyć badanie po 30. tygodniu ciąży.

Gdzie wykonać badania prenatalne?

Jak się okazuje w Polsce nie ma wielu specjalistów, którzy mogą wykonać badania prenatalne. Prof. dr hab. n. med. Maria Respondek-Liberska przestrzega:

W certyfikowanych ośrodkach, których listę znajdziemy na stronie orpkp.pl w zakładce certyfikaty.

Badania prenatalne - można się pomylić?

Ryzyko błędu występuje zawsze, szczególnie jeśli chodzi o wadę jaką jest zespół Downa. Jednak fachowiec nie powinien mieć problemu z trafną diagnozą. Niestety pierwsze badanie nie gwarantuje, że nie pojawią się inne wady lub wady w okresie późniejszym. Może się także okazać, że kolejną wadę u dziecka zobaczymy po porodzie - mały organizm cały czas się rozwija. Jednak badania prenatalne dają nam przede wszystkim wiedzę, a co za tym idzie - różne opcje.

Zawsze jest wyjście z sytuacji, gdy się o niej wie. Mamy czas, żeby przygotować się na leczenie noworodka, można rozpocząć także leczenie jeszcze w okresie prenatalnym.

Na filmie znajdziecie historię Jasia, który również wiele zawdzięcza badaniom:

Zobacz film: Badania prenatalne - wskazania do nich. Źródło: 36,6

Więcej na temat badań prenatalnych znajdziecie na czacie z ekspertem: Zobacz zapis czatu o badaniach prenatalnych. Na pytania odpowiadała prof. dr hab. n. med. Maria Respondek-Liberska

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Polecamy
Badania prenatalne - kiedy trzeba je wykonać?
Jakie wady wykrywają?
Badania prenatalne - kiedy trzeba je wykonać? Jakie wady wykrywają? TVN zdrowie
Badanie prenatalne USG, badanie genetyczne – na czym polegają badania wykonywane w okresie płodowym, przed narodzinami dziecka?
Badanie prenatalne USG, badanie genetyczne – na czym polegają badania wykonywane w okresie płodowym, przed narodzinami dziecka? Dzień Dobry TVN
USG w ciąży - kiedy zrobić pierwsze i jak często powtarzać?
USG w ciąży - kiedy zrobić pierwsze i jak często powtarzać? Dzień Dobry TVN
Zobacz zapis czatu o badaniach prenatalnych.
Na pytania odpowiadała prof. dr hab.
n.
med.
Maria Respondek-Liberska
Zobacz zapis czatu o badaniach prenatalnych. Na pytania odpowiadała prof. dr hab. n. med. Maria Respondek-Liberska TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie