Polub nas na Facebooku
Czytasz: Post Daniela, czyli dieta owocowo – warzywna. Wskazania i przeciwwskazania do stosowania diety, zasady i efekty. Przykładowy dzienny jadłospis w diecie Daniela
menu
Polub nas na Facebooku

Post Daniela, czyli dieta owocowo – warzywna. Wskazania i przeciwwskazania do stosowania diety, zasady i efekty. Przykładowy dzienny jadłospis w diecie Daniela

NAN

Fot: lassedesignen / fotolia.com

Post Daniela jest dietą umożliwiającą spalenie nagromadzonej tkanki tłuszczowej oraz usunięcie szkodliwych substancji i zbędnych produktów przemiany materii. Polega na jedzeniu niskokalorycznych warzyw i owoców. Dieta nie może być stosowana dłużej niż 40 dni.

Post Daniela, inaczej dieta Daniela, jest kontrolowaną dietą owocowo-warzywną określaną jako „półgłodówka”. Stosuje się ją w celu redukcji masy ciała oraz oczyszczenia organizmu z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii.

Post Daniela: dla kogo przeznaczona jest ta dieta?

Post Daniela jest dietą przeznaczoną osobom z nadwagą lub otyłością, astmą, chorobą wrzodową żołądka, nadciśnieniem tętniczym oraz alergią pokarmową bądź skórną. Dietę Daniela mogą stosować również osoby zdrowe w celach profilaktycznych oraz detoksykacyjnych. Ten rodzaj półgłodówki przyczynia się również do unormowania poziomu glukozy oraz cholesterolu we krwi, polepszenia ogólnego samopoczucia i poprawy nastroju.

Przeciwwskazania do stosowania Postu Daniela

Dieta Daniela jest przeciwwskazana przede wszystkim kobietom ciężarnym i karmiącym piersią, dzieciom oraz nastolatkom w okresie dojrzewania i intensywnego wzrostu. Nie zaleca się stosowania Postu Daniela osobom chorującym na nadczynność tarczycy, cukrzycę typu 1., zaawansowaną niewydolność serca, wątroby lub nerek oraz nowotwory. Dieta jest niewskazana również w przypadku depresji oraz osobom po przeszczepie narządu.

Zobacz także: Dieta sokowa, czyli kilkudniowa detoksykacja organizmu. Przepisy na soki

Na czym polega Post Daniela?

Post Daniela to dieta odchudzająca oraz oczyszczająca organizm z nagromadzonych w nim toksyn. Jej celem jest pobudzenie procesu nazywanego trawieniem wewnętrznym. Polega on na trawieniu przez organizm tego, co wcześniej zostało przez niego odłożone, czyli tkanki tłuszczowej, zniszczonych i chorych tkanek oraz wszelkich toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Przyczynia się to do sprawniejszego funkcjonowania organizmu i przywrócenia stanu wewnętrznej równowagi. Post Daniela może być stosowany maksymalnie przez 40 dni raz do roku. Najczęściej wdrażany jest na czas 2-6 tygodni. Całodobowa kaloryczność diety jest bardzo niska i nie przekracza 600 kcal. Organizm stosunkowo szybko zaczyna spalać nagromadzoną tkankę tłuszczową, czego efektem jest chudnięcie. U osób rozpoczynających Post Daniela w pierwszych dniach diety może pojawić się tzw. kryzys ozdrowieńczy, który ustępuje w ciągu kilku dni. Polega on na wystąpieniu u danej osoby nawrotów objawów choroby lub innych dolegliwości, np. dawnych bólów, kontuzji czy problemów dermatologicznych. Przyczyną kryzysu ozdrowieńczego jest uwolnienie do krwi zmagazynowanych złogów i toksyn.

Produkty wskazane i przeciwwskazane w diecie Daniela

Dieta Daniela opiera się na jedzeniu warzyw i owoców o niskiej kaloryczności. Produktami wskazanymi są:

  • marchew, buraki, seler, pietruszka, rzodkiewka, kapusta, por, czosnek, pomidory, sałata, kalafior, dynia, warzywa kiszone, cukinia,
  • grejpfruty, jabłka, cytryny,
  • dodatki do potraw: chrzan, kminek, majeranek oraz świeże zioła.

Do produktów przeciwwskazanych w trakcie stosowania Postu Daniela należą:

  • rośliny strączkowe,
  • ziemniaki,
  • produkty zbożowe: pieczywo, makarony, kasze, ryż,
  • mięso,
  • mleko i produkty mleczne,
  • orzechy.

W diecie Daniela niewskazane jest picie kawy, mocnej herbaty oraz napojów alkoholowych.

Zobacz także: Dieta jaglana – skuteczny detoks i odchudzanie. Zasady i przygotowanie do diety. Właściwości kaszy jaglanej

Najważniejsze zasady w Poście Daniela

Jedną z zasad obowiązujących w Poście Daniela jest wybieranie warzyw i owoców z upraw ekologicznych. Posiłki należy komponować z sezonowych produktów. Należy ograniczyć użycie soli. Niedozwolonymi dodatkami do potraw są: majonez, śmietana, jogurty oraz oliwa. Posiłki można przyprawiać wyłącznie świeżymi ziołami. Ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu, najlepiej naturalną, niegazowaną wodą mineralną w ilości 2 litrów na dobę. Warzywa można jeść w postaci surowej, gotowanej lub duszonej z zastrzeżeniem krótkiego czasu obróbki termicznej. Dozwolonymi posiłkami są zupy gotowane na wodzie bez dodatku mięsa, tłuszczu oraz produktów węglowodanowych, np. kasz, ryżu czy makaronu. Popularnymi potrawami w diecie Daniela są: warzywne leczo oraz bigos warzywny. Posiłki powinny składać się z surówek i gotowanych warzyw. Wskazane są również pieczone warzywa oraz owoce, np. jabłka.

Post Daniela: jakie przynosi efekty?

Dieta Daniela przyczynia się do redukcji masy ciała oraz detoksykacji organizmu. Pozwala na utratę około 3-4 kilogramów w ciągu tygodnia. Łagodzi objawy przemęczenia oraz przywraca dobry nastrój i samopoczucie. Skutkiem stosowania Postu Daniela jest również obniżenie poziomu cholesterolu, dlatego dietę zaleca się stosować u osób ze zdiagnozowaną hipercholesterolemią. Dieta ta korzystnie wpływa na uregulowanie stężenia glukozy we krwi, dlatego może być praktykowana przez cukrzyków typu 2. Wspomaga leczenie astmy oraz alergii skórnych i pokarmowych, a także skutecznie zwalcza problem zaparć, nerwic oraz nawracających infekcji. Dieta Daniela jest bezpieczna tylko wtedy, gdy stosowana jest zgodnie z zaleceniami i wskazaniami. Przestrzeganie zasad diety pozwala uniknąć niedoborów pokarmowych. W przypadku, gdy Post Daniela stosowany jest zbyt długo, czyli powyżej 40 dni może prowadzić do braku niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych, np. wapnia, białka czy witamin z grupy B.

Przykładowy jadłospis w diecie Daniela: co jeść?

I śniadanie: świeży sok z marchwi, surówka z kiszonej kapusty, jabłka i marchewki, gotowane warzywa, np. pietruszka i biała rzodkiewka, owoc: jabłko lub grejpfrut.

Obiad: zupa pomidorowa czysta (bez makaronu, ryżu, mięsa, tłuszczu), kalafior gotowany w ziołach, surówka z dyni, jabłka, czarnej porzeczki i soku z cytryny, sałata zielona z pomidorem i cebulą, owoc, np. arbuz.

Kolacja: sok warzywny (np. z selera, marchwi i papryki), surówka z kabaczka, truskawek i jabłka, leczo warzywne, wieloowocowy gotowany mus, kalarepa jako dodatek surowych warzyw. 

Zobacz film: Jak gryzienie wpływa na trawienie? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
3
Komentarze (3)
Kania
Stosowalam 6tyg w 2013 roku na przełomie czerwiec/lipiec .spadlo z wagi 8kilo odeszły migreny. Waga utymywalam się do 2016 do kolejnej ciąży
Czytaj całość
Kania
Kate83
Chcialabym skorzystac-czy ktos juz stosowal??
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?