Polub nas na Facebooku
Czytasz: Poparzenie języka – na czym polega leczenie? Jak leczyć oparzenie języka domowymi sposobami?
menu
Polub nas na Facebooku

Poparzenie języka – na czym polega leczenie? Jak leczyć oparzenie języka domowymi sposobami?

mały chłopczyk pokazuje język.

Fot. Jose Luis Pelaez Inc / Getty Images

Poparzenie języka jest bardzo niebezpieczne. Może być związane z ryzykiem oparzenia gardła i dróg oddechowych, wobec czego w razie pojawienia się niepokojących dolegliwości konieczna jest pilna konsultacja lekarska.

Poparzony język to bardzo częsty problem. Za poparzenie języka odpowiada najczęściej wypicie wrzątku czy spożycie zbyt gorącego pokarmu. Przyczyną poparzonego języka mogą być oczywiście również związki chemiczne, lecz na szczęście zdarza się to rzadziej. Poparzenie języka ma różny obraz kliniczny. Czasami pojawia się jedynie zaczerwienienie, pieczenie, dyskomfort w jamie ustnej, czasem są to jednak bąble, grudki. Najczęściej leczenie oparzonego języka odbywa się w warunkach domowych. Zdarza się jednak, że istnieje konieczność leczenia szpitalnego.

Poparzenie języka – najczęstsze przyczyny

Poparzenie języka może zdarzyć się w każdym wieku. Już w okresie niemowlęcym może dojść do poparzenia jamy ustnej i języka na skutek zbyt gorącego mleka. U dzieci, które zaczynają raczkować i chodzić, istnieje ogromne ryzyko poparzenia języka różnymi środkami chemicznymi. Wynika to z zainteresowania światem i wkładania przez dziecko wszystkich napotkanych przedmiotów do ust. Chemiczne poparzenia również są spotykane w starszych grupach wiekowych. Chodzi tu przede wszystkim o takie niedopatrzenia, jak przelewanie środków chemicznych do sprzątania do butelek po sokach czy do nieopisanych słoików. Najczęściej jednak poparzenie języka następuje pod wpływem wrzątku czy gorących posiłków. Kubki termiczne, w których trudno oszacować temperaturę napoju, jedzenie w pośpiechu, to niestety częste przyczyny poparzeń w jamie ustnej.

Polecamy: Co oznacza popękany język? Jak go leczyć?

Oparzenie języka – jak się objawia?

Głównym objawem jest oczywiście ból języka, szczególnie nasilony w momencie zadziałania czynnika uszkadzającego. Zmiany miejscowe uzależnione są od stopnia oparzenia. Może dojść do zaczerwienienia, szczypania, powstania bąbli, nadżerek, owrzodzeń w jamie ustnej. Bąble nie powinny być przebijane w domowych warunkach. Po kilku dniach od oparzenia język pokrywa się białym nalotem, powierzchnia języka nieco się złuszcza.

Polecamy: Żółty nalot na języku – przyczyny i leczenie, żółty nalot na języku u dziecka

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie pokarmowym:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Jak leczyć oparzony język?

Pierwszym krokiem leczenia poparzonego języka jest złagodzenie bólu. Po oparzeniu konieczne jest przepłukanie jamy ustnej chłodną wodą. Należy skupić uwagę na higienie jamy ustnej, unikać płynów do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu. Można skorzystać ze środków zawierających octenidynę, która działa odkażająco na błonę śluzową. Wskazane są również niektóre metody medycyny naturalnej, np. płukanie jamy ustnej letnim naparem z rumianku czy szałwii. W aptekach dostępne są ponadto środki do miejscowego stosowania na oparzone błony śluzowe jamy ustnej. W przypadku oparzenia środkiem chemicznym konieczne jest jak najszybsze wypłukanie jamy ustnej wodą i przewiezienie chorego do szpitala. Bardzo ważne, by w miarę możliwości zabrać ze sobą środek chemiczny, który został przez chorego spożyty.

Częste oparzenia w obrębie jamy ustnej mogą stanowić mechanizm spustowy dla procesów nowotworowych jamy ustnej.

Polecamy: Pieczenie języka – przyczyny, objawy towarzyszące i leczenie

Leczenie oparzonego języka domowymi sposobami

Język poparzony wrzątkiem czy gorącym pokarmem najczęściej goi się samoistnie. Trwa to jednak kilka dni. W ramach domowej pomocy można wykonywać okłady z lodu. Mimo iż łagodzą ból, nie wolno trzymać ich na języku zbyt długo. Mogą być stosowane jedynie chwilowo na uszkodzoną śluzówkę. Małe dzieci nie mogą ssać kostek lodu.

Polecamy: Drętwienie języka - przyczyny zdrętwiałego języka

Czy poparzenie języka może być niebezpieczne?

Mogłoby się wydawać, że język to niewielki obszar, wobec czego jego poparzenie jest niewielkim zagrożeniem. Nic bardziej mylnego! Są obszary ciała, takie jak np. krocze (1% powierzchni ciała), czy właśnie jama ustna, których oparzenie mimo niewielkiego obszaru powinno wzbudzić ogromną czujność. Niewielkie oparzenie języka, które nie prowadzi do żadnych powikłań, jest najczęstsze. Jednak istnieje ryzyko, że oparzeniu jamy ustnej towarzyszy oparzenie dalszej części przewodu pokarmowego i oddechowego, a mianowicie gardła. Poparzenie tego regionu stanowi ogromne niebezpieczeństwo, ponieważ może dojść do obrzęku dróg oddechowych i ostrej niewydolności oddechowej.

Częste oparzenia języka, nawet niezbyt ciężkie, niosą ryzyko transformacji nowotworowej. Wystarczy przewlekłe drażnienie błon śluzowych jamy ustnej płynami czy pokarmami o wysokiej temperaturze.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
473
41
Polecamy
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Poparzone podniebienie – jakie daje objawy?
Jak je leczyć?
Poparzone podniebienie – jakie daje objawy? Jak je leczyć? TVN zdrowie
Jak skutecznie i bezpiecznie radzić sobie z gorączką u niemowlaka?
Jak skutecznie i bezpiecznie radzić sobie z gorączką u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Rany na podniebieniu - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Rany na podniebieniu - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?