Polub nas na Facebooku
Czytasz: Żółty nalot na języku – przyczyny i leczenie, żółty nalot na języku u dziecka
menu
Polub nas na Facebooku

Żółty nalot na języku – przyczyny i leczenie, żółty nalot na języku u dziecka

NAN

Fot: vladimirfloyd / stock.adobe.com

Żółty nalot na języku może sygnalizować różne problemy zdrowotne, na przykład zakażenie bakteryjne, choroby wątroby czy jelit. Niekiedy bywa również konsekwencją palenia papierosów czy spożywania pewnych produktów. Duży niepokój rodziców budzi żółty nalot na języku u dziecka.

Żółty nalot na języku często staje się powodem do zmartwienia, choć nie zawsze jest oznaką choroby. Nie ulega jednak wątpliwości, że zdrowy język, czyli narząd mięśniowy, położony w jamie ustnej i pełniący bardzo ważne funkcje (rozróżnia smaki, miesza jedzenie podczas żucia, bierze udział w mówieniu), powinien być jasnoróżowy, sprężysty i wilgotny, a nalot świadczy o pewnych nieprawidłowościach, jeśli nie w stanie zdrowia, to w higienie jamy ustnej czy odżywianiu.

Żółty nalot na języku – przyczyny

Przyczyny żółtego nalotu na języku mogą być różnorodne. Często jest on konsekwencją niewłaściwej higieny jamy ustnej lub palenia papierosów, ale również częstego picia mocnej kawy czy herbaty oraz spożywania potraw doprawianych przyprawami wykazującymi właściwości barwiące, czyli przede wszystkim kurkumą i curry. Niekiedy za zmieniony kolor języka odpowiadają również syntetyczne barwniki, które znajdują się w składzie wielu produktów spożywczych, zwłaszcza dotyczy to słodyczy.

Czasami żółty nalot na języku zwiastuje przegrzanie i odwodnienie organizmu, czyli niebezpieczny dla zdrowia stan, charakteryzujący się także narastającym zmęczeniem, uczuciem osłabienia i niepokoju, nadpotliwością, a w stanie zaawansowanym także spadkiem ciśnienia tętniczego, zwolnieniem tętna oraz bladą i lepką skórą.

Żółty nalot na języku może być symptomem infekcji bakteryjnej i zakażenia bakterią Helicobacter pylori, do którego może dojść poprzez ślinę, kał czy wodę. Często nie daje ono żadnych objawów, niekiedy dolegliwości przypominają zatrucie pokarmowe, a oprócz nalotu na języku pojawia się też ból brzucha czy wzdęcia. Zakażenia nie można lekceważyć, ponieważ namnażające się bakterie Helicobacter pylori mogą prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń: zapalenia błony śluzowej żołądka, choroby wrzodowej dwunastnicy, raka wątrobowokomórkowego czy nowotworu żołądka.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie pokarmowym:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Zmieniony kolor języka może być wywołany zmniejszonym przepływem śliny, powodującym suchość w ustach. Przyczyn takiego zaburzenia jest dużo – nadużywanie alkoholu, stosowanie niektórych leków (np. antydepresantów), cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy przejście radioterapii. Gdy taki stan utrzymuje się długo, sprzyja rozwojowi chorób dziąseł czy próchnicy.

Czasami żółty nalot na języku bywa też wczesnym objawem zaburzenia zwanego językiem włochatym, wynikającego z nieprawidłowego złuszczania się brodawek nitkowatych oraz namnażających się drobnoustrojów wytwarzających żółty barwnik. Nieprawidłowy kolor języka jest też częstym zwiastunem choroby refluksowej przełyku, czyli niewydolności naturalnego mechanizmu umożliwiającego swobodne przemieszczanie się treści żołądkowej z żołądka do przełyku.

Żółty nalot na języku u dzieci

Żółty nalot na języku u dzieci jest zjawiskiem dość częstym. Podobnie jak u dorosłych może być on konsekwencją nadmiernego gromadzenia się bakterii na języku. Może też towarzyszyć rozwojowi aft – niewielkich, ale bolesnych owrzodzeń, zazwyczaj występujących na wewnętrznej stronie policzków i utrudniających jedzenie, mówienie czy przełykanie śliny.

Żółty nalot na języku i ból gardła często towarzyszą przeziębieniu. Niewłaściwy kolor języka u dziecka może być też konsekwencją wysokiej gorączki, niekiedy jest efektem długotrwałego przyjmowania niektórych leków, zwłaszcza antybiotyków. Jeśli podczas ich zażywania nie są stosowane osłonowe probiotyki, na błonie śluzowej jamy ustnej może rozwinąć się grzybica, której objawem jest jednak częściej biały nalot na języku i podniebieniu. Inne symptomy tego schorzenia to pojawienie się miejscowych owrzodzeń, ból i pieczenie, nadżerki i bolesne pęknięcia w kącikach ust.

Jak zbudowana jest wątroba? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6.

Żółty nalot na języku a jelita i wątroba

Żółty nalot na języku może być czasami zwiastunem problemów z jelitami czy wątrobą. Jeśli nieprawidłowości dotyczą jelit, zwłaszcza jelita grubego, pojawiają się też inne objawy, m.in. zaparcia, gazy, wzdęcia brzucha czy występujące na ciele znamiona.

Zamieniony kolor języka bywa sygnałem o nadmiernym skumulowaniu w organizmie toksyn, odkładających się w wątrobie, jelitach, tkance tłuszczowej, a nawet w skórze i włosach. Konsekwencją tego jest częste zmęczenie, brak energii oraz osłabienie układu odpornościowego.

Jeśli obecności żółtego nalotu na języku towarzyszy zażółcenie oczu i skóry, może wskazywać to na zaburzenia pęcherzyka żółciowego lub wątroby – narządu stanowiącego centrum przemian biologicznych zachodzących w organizmie człowieka.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Żółty nalot na języku – leczenie

Leczenie żółtego nalotu na języku należy zacząć przede wszystkim od zdiagnozowania przyczyny. Jeśli jest on konsekwencją palenia papierosów czy spożywania pewnych produktów, należy je wyeliminować. Gdy towarzyszy przeziębieniu, zwykle nie wymaga podejmowania specjalnych działań, gdyż ustępuje samoistnie. Czasem niezbędne jest jednak przyjmowanie preparatów przeciwbakteryjnych lub przeciwgrzybicznych, co powinno być skonsultowane z lekarzem.

Żółty nalot na języku można spróbować usunąć mechanicznie, za pomocą specjalnej szczoteczki do pielęgnacji języka z gumowymi wypustkami. Niekiedy zalecane jest płukanie jamy ustnej roztworem wody utlenionej. 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
150
11
Polecamy
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Co oznaczają plamy na języku u dziecka i dorosłych?
Co oznaczają plamy na języku u dziecka i dorosłych? TVN zdrowie
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
O czym świadczy nalot na języku?
Jak go zlikwidować?
O czym świadczy nalot na języku? Jak go zlikwidować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie