Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pomroczność jasna, czyli zaburzenia świadomości i pamięci. Jakie są jej objawy?
menu
Polub nas na Facebooku

Pomroczność jasna, czyli zaburzenia świadomości i pamięci. Jakie są jej objawy?

Kobieta, która ma zaburzenia psychiczne

Fot: KatarzynaBialasiewicz / gettyimages.com

Pomroczność jasna jest jednym rodzajów psychozy. Związane są z nią nagłe zaburzenia świadomości, pamięci i zachowania. Występuje bardzo rzadko, zwykle u chorych na epilepsję, dlatego niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia tego schorzenia i jego konsekwencji. Pomroczność jasna stanowi część zespołu zamroczeniowego.

Świadomość to stan psychiczny, w którym dana osoba zdaje sobie sprawę ze zjawisk wewnętrznych i tych zachodzących w środowisku zewnętrznym oraz potrafi na nie odpowiednio reagować. Pamięć natomiast jest zdolnością rejestrowania i przywoływania informacji. Pomroczność jasna to jedno z zaburzeń świadomości i pamięci. Inaczej określa się ją jako organiczne zaburzenia dysocjacyjne. W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 znajduje się na pozycji F06.5.

Co to jest pomroczność jasna?

Pomroczność jasna określana inaczej jako zamroczenie jasne lub organiczne zaburzenia dysocjacyjne. To zespół objawów związany z zaburzeniami świadomości, pamięci i postępowania przy jednoczesnym zachowaniu zborności (spójności) ruchów i wykonywanych czynności. Stan pomroczny jasny może występować jako część zespołu zamroczeniowego, należącego do jakościowych zaburzeń świadomości. Charakteryzują się one wyraźną zmianą zachowania i przebiegają bez utraty przytomności. Jego początek i koniec są zawsze nagłe i gwałtowne. Stan zamroczenia trwa od kilku minut do kilku tygodni. Zespół zamroczeniowy dzieli się na kilka podtypów:

  • zamroczenie jasne – działania jednostki objętej tym rodzajem zamroczenia są względnie spójne i zorganizowane, ale występują znaczne zaburzenia pamięci; do tej grupy należy pomroczność jasna;
  • zamroczenie wytwórcze – jednostka jest zdezorganizowana i całkowicie podporządkowana urojeniom;
  • stan ekstatyczny – jednostka posiada względną orientację, towarzyszy jej nastrój ekstatyczny, któremu jest całkowicie podporządkowana;
  • stany wyjątkowe – afekt patologiczny (gwałtowne i niezrozumiałe reakcje wywołane konkretną sytuacją) i upojenie alkoholowe.

Pomroczność jasna, rozumiana jako organiczne zaburzenia dysocjacyjne, to częściowa lub całkowita utrata poczucia własnej tożsamości, kontrolowania swojego zachowania, zdolności odbierania bodźców i wrażeń pochodzących z zewnątrz oraz przywoływania zdarzeń i informacji z przeszłości. Nieprawidłowości mają podłoże organiczne, czyli są związane z uszkodzeniem struktur układu nerwowego.

Objawy pomroczności jasnej

Objawy pomroczności jasnej pojawiają się nagle, a moment ich wystąpienia jest trudny do przewidzenia. Zazwyczaj nie są także wywoływane żadną konkretną sytuacją bądź bodźcem zewnętrznym. Aktywność osoby dotkniętej schorzeniem jest spójna, jednak może zachowywać się irracjonalnie i zupełnie inaczej niż zwykle, a motywacja jej czynów nie jest znana. Występują natomiast zaburzenia orientacji, emocji, znacznie ograniczona jest pamięć. Jednostka w stanie pomroczności jasnej jest odbierana przez otoczenie jako roztargniona, zamyślona, nieobecna.

Objawy pomroczności jasnej zwykle mijają po kilku godzinach lub dniach - równie nagle, jak wystąpiły. Po epizodzie zamroczenia pamięć jednostki jest całkowicie zaburzona. Nie potrafi ona sobie przypomnieć większości wydarzeń z okresu choroby, a niekiedy także tych, które ją poprzedzały. Nie zdaje sobie także sprawy z czynów, które dokonała.

Obraz kliniczny zespołu zamroczeniowego może obejmować także:

  • niekomunikatywność,
  • nieprzewidywalność reakcji,
  • zmianę tempa aktywności,
  • dezorientację w czasie, miejscu i własnej tożsamości.

Pomroczność jasna a zaburzenia pamięci

Pamięć pozwala na chwilowe lub stałe zachowanie informacji. Składają się na nią 3 elementy: zapamiętywanie, przechowywanie i odtwarzanie.

Jak jest zbudowany i jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6

Zaburzenia pamięci dzieli się na:

  • jakościowe – amnezja (niepamięć), hipermnezja (wzmożone zapamiętywanie), hipomnezja (ograniczenie pamięci), ekmnezja (przeżywanie przeszłości jako teraźniejszości);
  • ilościowe – wypowiadanie fałszywych wspomnień (konfabulacje), wspominanie wydarzeń, które nie mogły mieć miejsca, błędne usytuowanie wydarzeń w czasie, zniekształcenie wspomnień.

Pomroczność jasna charakteryzuje się znacznym zaburzeniem pamięci. Po epizodzie zamroczenia osoba chora doznaje całkowitej amnezji. Nie jest w stanie przypomnieć sobie żadnych wydarzeń z okresu choroby ani tego, co robiła, gdzie była, z kim rozmawiała, jak się czuła i co myślała. Pewne nieprawidłowości związane z pamięcią pojawiają się także już podczas samego ataku zamroczenia jasnego.

Pomroczność jasna a poczytalność

Pomroczność jasna zaliczana jest do zespołu zamroczenia, który zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu karnego spełnia kryteria niepoczytalności. Jest to zakłócenie czynności psychicznych, które nie pozwala jednostce rozpoznać, że popełnia ona czyn zabroniony. Sąd stwierdza niepoczytalność na podstawie opinii biegłych psychiatrów i psychologów.

Bibliografia:

Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny, red. A. Bilikiewicz, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
93
10
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?