Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pomroczność jasna, czyli zaburzenia świadomości i pamięci. Jakie są jej objawy?
menu
Polub nas na Facebooku

Pomroczność jasna, czyli zaburzenia świadomości i pamięci. Jakie są jej objawy?

Kobieta, która ma zaburzenia psychiczne

Fot: KatarzynaBialasiewicz / gettyimages.com

Pomroczność jasna jest jednym rodzajów psychozy. Związane są z nią nagłe zaburzenia świadomości, pamięci i zachowania. Występuje bardzo rzadko, zwykle u chorych na epilepsję, dlatego niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia tego schorzenia i jego konsekwencji. Pomroczność jasna stanowi część zespołu zamroczeniowego.

Świadomość to stan psychiczny, w którym dana osoba zdaje sobie sprawę ze zjawisk wewnętrznych i tych zachodzących w środowisku zewnętrznym oraz potrafi na nie odpowiednio reagować. Pamięć natomiast jest zdolnością rejestrowania i przywoływania informacji. Pomroczność jasna to jedno z zaburzeń świadomości i pamięci. Inaczej określa się ją jako organiczne zaburzenia dysocjacyjne. W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 znajduje się na pozycji F06.5.

Co to jest pomroczność jasna?

Pomroczność jasna określana inaczej jako zamroczenie jasne lub organiczne zaburzenia dysocjacyjne. To zespół objawów związany z zaburzeniami świadomości, pamięci i postępowania przy jednoczesnym zachowaniu zborności (spójności) ruchów i wykonywanych czynności. Stan pomroczny jasny może występować jako część zespołu zamroczeniowego, należącego do jakościowych zaburzeń świadomości. Charakteryzują się one wyraźną zmianą zachowania i przebiegają bez utraty przytomności. Jego początek i koniec są zawsze nagłe i gwałtowne. Stan zamroczenia trwa od kilku minut do kilku tygodni. Zespół zamroczeniowy dzieli się na kilka podtypów:

  • zamroczenie jasne – działania jednostki objętej tym rodzajem zamroczenia są względnie spójne i zorganizowane, ale występują znaczne zaburzenia pamięci; do tej grupy należy pomroczność jasna;
  • zamroczenie wytwórcze – jednostka jest zdezorganizowana i całkowicie podporządkowana urojeniom;
  • stan ekstatyczny – jednostka posiada względną orientację, towarzyszy jej nastrój ekstatyczny, któremu jest całkowicie podporządkowana;
  • stany wyjątkowe – afekt patologiczny (gwałtowne i niezrozumiałe reakcje wywołane konkretną sytuacją) i upojenie alkoholowe.

Pomroczność jasna, rozumiana jako organiczne zaburzenia dysocjacyjne, to częściowa lub całkowita utrata poczucia własnej tożsamości, kontrolowania swojego zachowania, zdolności odbierania bodźców i wrażeń pochodzących z zewnątrz oraz przywoływania zdarzeń i informacji z przeszłości. Nieprawidłowości mają podłoże organiczne, czyli są związane z uszkodzeniem struktur układu nerwowego.

Objawy pomroczności jasnej

Objawy pomroczności jasnej pojawiają się nagle, a moment ich wystąpienia jest trudny do przewidzenia. Zazwyczaj nie są także wywoływane żadną konkretną sytuacją bądź bodźcem zewnętrznym. Aktywność osoby dotkniętej schorzeniem jest spójna, jednak może zachowywać się irracjonalnie i zupełnie inaczej niż zwykle, a motywacja jej czynów nie jest znana. Występują natomiast zaburzenia orientacji, emocji, znacznie ograniczona jest pamięć. Jednostka w stanie pomroczności jasnej jest odbierana przez otoczenie jako roztargniona, zamyślona, nieobecna.

Objawy pomroczności jasnej zwykle mijają po kilku godzinach lub dniach - równie nagle, jak wystąpiły. Po epizodzie zamroczenia pamięć jednostki jest całkowicie zaburzona. Nie potrafi ona sobie przypomnieć większości wydarzeń z okresu choroby, a niekiedy także tych, które ją poprzedzały. Nie zdaje sobie także sprawy z czynów, które dokonała.

Obraz kliniczny zespołu zamroczeniowego może obejmować także:

  • niekomunikatywność,
  • nieprzewidywalność reakcji,
  • zmianę tempa aktywności,
  • dezorientację w czasie, miejscu i własnej tożsamości.

Pomroczność jasna a zaburzenia pamięci

Pamięć pozwala na chwilowe lub stałe zachowanie informacji. Składają się na nią 3 elementy: zapamiętywanie, przechowywanie i odtwarzanie.

Jak jest zbudowany i jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6

Zaburzenia pamięci dzieli się na:

  • jakościowe – amnezja (niepamięć), hipermnezja (wzmożone zapamiętywanie), hipomnezja (ograniczenie pamięci), ekmnezja (przeżywanie przeszłości jako teraźniejszości);
  • ilościowe – wypowiadanie fałszywych wspomnień (konfabulacje), wspominanie wydarzeń, które nie mogły mieć miejsca, błędne usytuowanie wydarzeń w czasie, zniekształcenie wspomnień.

Pomroczność jasna charakteryzuje się znacznym zaburzeniem pamięci. Po epizodzie zamroczenia osoba chora doznaje całkowitej amnezji. Nie jest w stanie przypomnieć sobie żadnych wydarzeń z okresu choroby ani tego, co robiła, gdzie była, z kim rozmawiała, jak się czuła i co myślała. Pewne nieprawidłowości związane z pamięcią pojawiają się także już podczas samego ataku zamroczenia jasnego.

Pomroczność jasna a poczytalność

Pomroczność jasna zaliczana jest do zespołu zamroczenia, który zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu karnego spełnia kryteria niepoczytalności. Jest to zakłócenie czynności psychicznych, które nie pozwala jednostce rozpoznać, że popełnia ona czyn zabroniony. Sąd stwierdza niepoczytalność na podstawie opinii biegłych psychiatrów i psychologów.

Bibliografia:

Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny, red. A. Bilikiewicz, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
92
10
Polecamy
Psychoza alkoholowa - jak leczyć?
Objawy i czas trwania
Psychoza alkoholowa - jak leczyć? Objawy i czas trwania Dzień Dobry TVN
Mania - skąd się bierze?
Czym jest zespół i epizod maniakalny?
Mania - skąd się bierze? Czym jest zespół i epizod maniakalny? Dzień Dobry TVN
Najważniejsze informacje o amnezji dysocjacyjnej, wsteczne i następczej
Najważniejsze informacje o amnezji dysocjacyjnej, wsteczne i następczej TVN zdrowie
Co to są zaburzenia psychiczne?
Jakie są ich objawy i jak je klasyfikować?
Co to są zaburzenia psychiczne? Jakie są ich objawy i jak je klasyfikować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?