Właściwości owocu pomelo są bardzo korzystne dla zdrowia - pomaga schudnąć, chroni przed przeziębieniami i reguluje ciśnienie krwi. Ponadto jest smaczne i uniwersalne - z wykorzystaniem pomelo można przyrządzić doskonałe koktajle, sałatki, a nawet ciasto.
Owoc pomelo – charakterystyka
Pomelo było znane w południowo-wschodniej Azji prawdopodobnie od 100 r. p.n.e. Uprawiano je m.in. w Malezji, Tajlandii i Japonii. W Ameryce pojawiło się w XVII wieku za sprawą kapitana Shaddocka i od tamtej pory uprawiane jest na Barbadosie. Duże uprawy znajdują się także w Indiach i Izraelu.
Pomelo, inaczej pomarańcza olbrzymia, swoją nazwę zawdzięcza niemałym rozmiarom. Spotykane są owoce o średnicy 25 cm średnicy i wadze 2 kg. Pomelo ma charakterystyczną gąbczastą skórkę w kolorze żółtym, żółtozielonym lub różowym, której grubość może wynosić nawet 5 cm! Wyglądem przypomina przerośnięty grejpfrut – w dużej mierze dlatego, że powstał on w wyniku skrzyżowania pomelo z chińską pomarańczą i przejął sporo jej cech. Jest jednak znacznie słodszy w smaku, za to mniej soczysty i mniej aromatyczny. Miąższ pomelo występuje w kolorach białym, zielonym lub czerwonym. Najwięcej cennych właściwości odżywczych ma biały miąższ pomelo.
Pomelo służy poprawie zdrowia
Owoc pomelo ma szereg korzystnych dla zdrowia właściwości:
- Wspomaga odchudzanie
Pomelo ma 38 kalorii w 100 g miąższu i ani grama tłuszczu. Doskonale sprawdzi się w codziennej diecie osób dbających o linię i tych, które nie lubią smaku grejpfrutów. Owoc zawiera specjalne enzymy, które są odpowiedzialne za szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, a ponadto pomagają ograniczać wchłanianie skrobi z pożywienia i obniżyć ilości cukru we krwi po spożyciu posiłków.
Zawarte w owocach pomelo spore ilości pektyn przyczyniają się do wzmocnienia poczucia sytości. Dosyć szybko wypełniają żołądek, dzięki czemu szybko przestaje się odczuwać głód – wystarczy zjeść kilka cząstek owocu. Z powodu wysokiej zawartości błonnika spożycie pomelo wskazane jest przed posiłkami (błonnik sprawia, że możemy szybciej pozbyć się zalegających resztek pokarmowych).
Koktajl z pomelo i połowy ananasa przyspieszy proces przemiany materii. Aby wykonać taki napój, należy obrać owoce i je zblendować, można też doprawić sokiem z cytryny. Najlepiej smakuje z dodatkiem kruszonego lodu – poza właściwościami zdrowotnymi orzeźwia i dodaje energii.
- Pomelo sprzymierzeńcem cukrzyków?
Wartość indeksu glikemicznego pomelo wynosi 30 – jest to niski indeks, który nie podnosi znacząco poziomu glukozy w krwi po spożyciu. Pomelo i grejpfruty zalecane są przez specjalistów żywienia. Bez obaw mogą te owoce spożywać osoby zmagające się z cukrzycą.
- Pomelo w profilaktyce przeziębień
Duża zawartość witaminy C (61 mg / 100 g) sprawia, że połowa przeciętnego owocu zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. To znacznie więcej niż w przypadku grejpfrutu czy pomarańczy. Prozdrowotne właściwości pomelo pozwalają wzmocnić układ odpornościowy oraz wyleczyć istniejące przeziębienie. Zmniejsza także ryzyko powikłań po zakończeniu przeziębienia.
- Pomelo a nowotwory
Mięsista skórka i błony zabezpieczające właściwy miąższ owocu stanowią bogate źródło bioflawonoidów. Są to przeciwutleniacze, które pomagają hamować namnażanie i rozwój komórek nowotworowych. Mimo tego, że psują smak owocu, warto ich nie usuwać. W Azji skórki pomelo są popularnym dodatkiem do sałatek. Przydatne są też w profilaktyce zwłaszcza raka jelita i trzustki. Pomelo eliminuje nadmiar estrogenu, więc z jego właściwości skorzystają kobiety – owoc ten zapobiega rozprzestrzenianiu komórek nowotworu piersi.
- Pomelo wspomaga serce
Będące źródłem potasu – 216 mg w 100 g owocu – pomelo przyczynia się znacząco do regulacji ciśnienia krwi, rytmu serca, napięcia mięśniowego oraz utrzymania równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie. Pod względem zawartości tego pierwiastka pomelo nieznacznie ustępuje pomidorom, które mają go 237 mg w 100 g i są nieodłącznym elementem codziennego jadłospisu osób zmagającym się z nadciśnieniem.
Dzięki zawartości pektyn, które pomagają chudnąć, pomelo wspomaga hamowanie odkładania się tłuszczu w tętnicach. Dlatego skórka, błonki i miąższ zalecane są w profilaktyce miażdżycy. Witamina C ma również właściwości zwiększające elastyczność naczyń krwionośnych.
Jak jeść pomelo?
Pomelo dobre do spożycia powinno być ciężkie, dlatego warto zważyć przed zakupem kilka owocow w podobnych rozmiarach i kupić ten najcięższy. Będzie zawierać najwięcej soku.
Skórkę owocu należy naciąć kilkakrotnie wzdłuż od nasady, a następnie ją usunąć. Do spożycia zaleca się usunąć błonki i pestki, a zjeść jedynie miąższ.