Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak naprawdę rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak naprawdę rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2?

Kobieta i mężczyzna w maseczce, którzy się witają

Fot: Milos Dimic / gettyimages.com

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Okazuje się jednak, że zachowanie półtorametrowego dystansu od innych ludzi to może być za mało, aby nie zachorować. Jak w otaczającej nas przestrzeni zachowuje się nowy koronawirus i w jaki sposób się przed nim chronić?

Dopóki nie uda się opracować szczepionki na COVID-19 albo znaleźć leku, który skutecznie wyleczy infekcję, jedyną formą walki z pandemią jest przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń. Trzeba także unikać sytuacji, które mogą skończyć się zakażeniem.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową. Jest bardziej zakaźny niż grypa, ale - na szczęście - mniej niż wirus odry. Nie zmienia to jednak faktu, że na każdym kroku musimy przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa. Zatem, o czym trzeba pamiętać?

  • Koronawirusem zakażamy się głównie od innych ludzi

Teoretycznie wystarczy, aby osoba chora kichnęła czy zaczęła kaszleć w naszej obecności. Jednak, aby wirus mógł zacząć się namnażać i wywołać infekcję musi mieć kontakt z błonami śluzowymi. Oznacza to tyle, że musi się dostać do nosa, ust czy oczu. Dlatego nie należy zbyt blisko podchodzić do osób, które ewidentnie mają objawy infekcji.

Ostrożność i dystans społeczny musimy zachować również przy osobach, które wydają się zdrowe. Wirus - w przeciwieństwie do wirusa grypy - jest aktywny jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów. Do tego u dużej grupy zakażonych osób choroba cały czas przebiega bezobjawowo i oni też mogą przenosić wirusa na innych ludzi.

  • Koronawirus SARS-CoV-2 utrzymuje się również powietrzu 

Podczas kichania czy kasłania krople zawierające wirusa mogą osiadać nie tylko na przedmiotach, ubraniach czy od razu przedostać się do błon śluzowych osoby, która znajduje się w pobliżu. Większe krople grawitacja ściąga w dół. Mniejsze i dużo lżejsze krople zawierające koronawirusa jeszcze przez pewien czas unoszą się w powietrzu i mogą wywołać zakażenie.

Badania pokazują, że infekcja rozwija się nie tylko u osób, które miały bezpośredni kontakt z osobą chorą, ale także u tych, które stały dalej niż wymagane półtora metra. COVID-19 rozwija się też u osób, które weszły do pomieszczenia, gdzie chwilę wcześniej przebywał chory.

  • Koronawirus - bezpieczna odległość od innych osób to  więcej niż półtora metra

W ocenie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) dystans półtorametrowy to zdecydowanie za mało. O ile na dużej przestrzeni to wystarczy, to w zatłoczonym lub źle wentylowanym pomieszczeniu uniknięcie kontaktu z wirusem będzie dużo trudniejsze. Dlatego w takich sytuacjach trzeba nie tylko zachować większy odstęp, ale także zasłonić nos i usta.

  • Koronawirus może się znajdować na przedmiotach codziennego użytku

Musimy pamiętać, że wirusy mogą przylegać do różnych powierzchni. W zależności od jej rodzaju może się na niej utrzymać przez kilkadziesiąt minut lub kilka godzin. Tym samym dotknięcie ręką, która wcześniej miała kontakt, np. z klamką, na której znajdował się wirus, ust, nosa czy oczu może doprowadzić do zakażenia. Dlatego, tak ważne jest nie tylko częste i dokładne mycie rąk, ale także regularne odkażanie przedmiotów czy rzeczy, które są dotykane wielokrotnie przez różne osoby.

Czy koronawirus może przenosić się na za zwierzęta?

Koronawirus SARS-CoV-2 nie przenosi się na zwierzęta domowe, jednak, od każdej reguły zdarzają się odstępstwa. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) informowało o pojedynczych przypadkach zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 psa czy kota. Zwierzaki łapały wirusa w wyniku bliskiego kontaktu z osobą  chorą. 

Co zrobić, aby uniknąć zakażenia?

Mimo że medycyna nie potrafi jeszcze zatrzymać wirusa, to w walce z nim nie jesteśmy tak do końca bezsilni. Co możemy zrobić?

  • trzymać dystans społeczny, najlepiej większy niż półtorametrowy;
  • zasłaniać usta i nos w pomieszczeniach zamkniętych oraz tam, gdzie zachowanie bezpiecznej odległości nie jest możliwe; 
  • dezynfekować często dotykane powierzchnie - do ich przetarcia nie wystarczą zwykłe środki, których używamy do codziennych porządków, z wirusem najlepiej poradzą sobie detergenty na bazie alkoholu;
  • unikać zatłoczonych, dusznych i źle wentylowanych pomieszczeń - takie warunki są idealne dla wirusów i mogą one bez przeszkód się namnażać, dlatego warto regularnie wietrzyć pomieszczenia;
  • zostać w domu, jeśli mamy objawy infekcji.

Zakażenie koronawirusm SARS-CoV-2 - jakie daje objawy?

Nowy patogen atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Infekcja prowadzi do zapalenia płuc, które może się zmienić w ostrą niewydolność oddechową. Do częstych objawów zakażenia należą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz zaburzenie węchu i smaku. Zgodnie z nowymi badaniami utrata węchu niemal w stu procentach świadczy o zakażeniu koronawirusem. Wystąpienie takich dolegliwości powinno skłonić do samoizolacji i jak najszybszej, najpierw telefonicznej konsultacji z lekarzem. 

Zobacz film i dowiedz się więcej o nowym koronawirusie:

Zobacz film: Co trzeba wiedzieć o nowym koronawirusie?  Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
74
10
Polecamy
Jak długo zarażają osoby z objawami COVID-19?
Naukowcy mają odpowiedź 
Jak długo zarażają osoby z objawami COVID-19? Naukowcy mają odpowiedź  Dzień Dobry TVN
Pytania o koronawirusa.
Eksperci na czacie:
"Kwarantanna nam nie grozi.
Nie wpadajmy w panikę" 
Pytania o koronawirusa. Eksperci na czacie: "Kwarantanna nam nie grozi. Nie wpadajmy w panikę"  Dzień Dobry TVN
Koty i psy nie przenoszą koronawirusa SARS-CoV-2
Koty i psy nie przenoszą koronawirusa SARS-CoV-2 TVN zdrowie
Przyłbica czy maseczka?
Badacze nie mają wątpliwości, co daje lepszą ochronę
Przyłbica czy maseczka? Badacze nie mają wątpliwości, co daje lepszą ochronę TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia