Do tego, że respiratory są niezbędne do walki z koronawirusem, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. I choć rożne instytucje i osoby prywatne wspomagają bitwę z SARS-CoV-2, kupując za własne pieniądze maszyny ratujące życie, zewsząd słychać, że zgromadzone zapasy mogą okazać się niewystarczające. Sytuacja ta nie dotyczy jednak tylko Polski. Na braki sprzętu pomagającego oddychać cierpią w tej chwili przede wszystkim Włosi i Hiszpanie.
Polski zespół opracował projekt respiratora, który można wydrukować w wersji 3D
Rozwijająca się w błyskawicznym tempie pandemia i problemy z nią związane były impulsem dla krakowskich inżynierów do zaprojektowania respiratora, który będzie można wydrukować za pomocą technologii druku 3D. Szymon Chrupczalski i Mateusz Janowski udostępnili swój pomysł w sieci za darmo i dziś wraz z lekarzami i inżynierami z całego świata pracują nad udoskonaleniem tej maszyny.
Jeżeli ktoś ma przynajmniej średniej klasy drukarkę 3D i odpowiednie umiejętności, i zna się na technologii na tyle, że jest w stanie poskładać elementy poprawnie ze sobą, jest w stanie coś takiego zrobić – tłumaczy Szymon Chrupczalski.
Wynalazcom VentilAid, bo tak właśnie nazywa się to urządzenie, zależało na tym, by projekt był na tyle prosty, by można było go wydrukować w każdym miejscu na świecie. Zresztą sporym uproszczeniem jest także fakt, że koszt jego wydrukowania to około 200 złotych, czyli jest to kwota kilkanaście razy mniejsza, aniżeli zakup „normalnego” respiratora. Poza tym dla twórców istotne było również zrobienie projektu z części, dostępnych niemal od ręki, zresztą sami opracowali koncepcję drukowania respiratora zaledwie w dwa dni.
Na ten moment niestety VentilAid nie może być dopuszczony do użytku. A wszystko dlatego, że nie posiada odpowiednich certyfikatów. Jeśli jednak uda mu się zdobyć wskazane atesty, może się okazać, że sprzęt ten uratuje naprawdę wiele istnień.
Powstał respirator, który może wentylować dwóch pacjentów jednocześnie
Przypomnijmy jeszcze, że nie tylko krakowscy inżynierowie próbują walczyć z koronawirusem poprzez tworzenie respiratorów. Naukowcy z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN również nie pozostali obojętni i opracowali urządzenie, dzięki któremu będzie możliwa wentylacja dwóch osób jednym respiratorem.
Zobacz film: "Ubrania ochronne i sprzęt medyczny do walki z koronawirusem". Pierwszy transport z Chin już w Polsce