To, czego lekarze obawiają się najbardziej podczas pandemii koronawirusa, to niewystarczająca ilość łóżek i maszyn, ratujących życie pacjentów. Obawy te nie są żadną tajemnicą, a osoby, która są w stanie zapewnić jakąkolwiek pomoc, działają. I tak dzięki hojnym darczyńcom (na przykład Dominice Kulczyk, która przekazała 20 milionów złotych na wsparcie walki z SARS-CoV-2), Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy (fundacja ma zakupić sprzęt) czy internetowym zbiórkom, mamy jeszcze większe szansę na wygraną z patogenem. W kwestii pomocy naukowcy z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN poszli jednak o krok dalej i… opracowali urządzenie, dzięki któremu będzie możliwa wentylacja dwóch osób jednym respiratorem.
Jak działa aparat Ventil?
Aparat Ventil jest urządzeniem współpracującym z respiratorem z możliwością wykorzystania w dwóch zastosowaniach. Po pierwsze - zgodnie z pierwotnymi założeniami zespołu IBIB PAN - opracowany aparat Ventil jest przeznaczony do niezależnej wentylacji obu płuc pacjenta będącego w stanie ostrej niewydolności oddechowej. Po drugie, w warunkach niedoboru respiratorów, aparaty Ventil mogą być użyte jako urządzenia do niezależnej wentylacji dwóch pacjentów, podłączonych do jednego respiratora – tłumaczą naukowcy z IBIB PAN.
Wynalazcy tej maszyny informują również, że Ventil został opracowany pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Marka Darowskiego. Urządzenie przeszło pozytywnie testy kliniczne, prowadzone przez wiele lat, a także w warunkach oddziału intensywnej opieki medycznej.
Dalsze prace (wdrożenie projektu w życie i wyprodukowanie jego 100 sztuk) są finansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zobacz film: Nowe laboratorium w Poznaniu. Można w nim wykonać tysiąc testów na koronawirusa tygodniowo