Polacy sport lubią tylko na ekranie telewizora. Niestety jest to szczera prawda, co potwierdzają dane zaprezentowane w raporcie "Polski rynek sportu" Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Te dane powinny nas zaniepokoić - nas jako obywateli, którzy sportu nie uprawiają, oraz państwo, które na naszym lenistwie traci i to aż 7 miliardów złotych rocznie. Jak to możliwe zapytacie? Po kolei.
Zaledwie 5 procent Polaków - czyli jeden na dwudziestu - uprawia sport regularnie, przy czym 56 procent przyznaje się, że sportu nie uprawia wcale. Niestety z każdym rokiem jest coraz gorzej, bowiem w 2013 roku do braku aktywności przyznało się 52 procent badanych. Czyli liczba "leni" rośnie, podobnie jak liczba osób otyłych. W tym niestety dzieci.
Polecamy: Rekordowo otyłe dziecko: 14 lat i ponad 200 kilogramów. Co zrobić z dziecięcą nadwagą?
W rankingu częstotliwości uprawiania sportu Polska wyprzedza tylko sześć krajów: Bułgarię, Rumunię, Chorwację, Portugalię i Włochy. No dobrze, ale jak to możliwe, że traci na tym całe państwo? Wspomniana przez nas kwota, czyli 7 miliardów złotych, to między innymi suma wszystkich absencji pracowniczych. Absencji, których można by było uniknąć, regularnie ćwicząc i stosując odpowiednią dietę.
Zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie w życie odpowiedniej dawki ruchu to absolutna podstawa zdrowego życia. Jednak, żeby coś zmienić trzeba przede wszystkim chcieć i poszukać pomocy u specjalisty. Dietę można ustalić z dietetykiem, można również samemu odżywiać się po prostu zdrowo eliminując z jadłospisu produkty, które są wysoko przetworzone, zawierają sól, cukier i konserwanty. W przypadku sportu dobrze zasięgnąć rady trenera - nie każde ćwiczenia będą odpowiednie dla nas, a dodatkowo należy pamiętać, aby wykonywać je poprawnie, by uniknąć kontuzji.
Polecamy; Jak rozpocząć przygodę z bieganiem? Jaki sport uprawiać po przebytych kontuzjach?
Zobaczcie także, w jaki sposób wspomóc dietą pracę mózgu: