Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rekordowo otyłe dziecko: 14 lat i ponad 200 kilogramów. Co zrobić z dziecięcą nadwagą?
menu
Polub nas na Facebooku

Rekordowo otyłe dziecko: 14 lat i ponad 200 kilogramów. Co zrobić z dziecięcą nadwagą?

otyłość

Fo: Digital Vision. / gettyimages.com

Nadwaga, a w konsekwencji otyłość prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Rodzice często bagatelizują problem lub orientują się, kiedy jest już za późno. Jak sobie radzić z otyłością u dzieci? Jak mogą pomóc lekarze?

Dziecięca nadwaga to problem, który rozwija się już od maleńkości. Doktor Anna Łukaszewska od lat prowadzi w Centrum Zdrowia Dziecka turnusy odchudzające dla dzieci z nadwagą. Jest przekonana, że rodzicom należy mówić, aby nie przekarmiali dzieci.

Otyłość prosta zaczyna się w wieku niemowlęcym. Do mnie przychodzą niemowlęta, które jedzą co 3 godziny, również w nocy, a takie dziecko powinno już jeść zaledwie 5 razy na dobę. Komórki tłuszczowe wytworzone do 3. roku życia pozostają, dlatego jeśli dziecko w tym wieku będzie ważyć za dużo, to rodzice fundują mu problemy z wagą już na całe życie - mówi doktor w rozmowie z Agatą Młynarską.

Całość rozmowy z doktor Anną Łukaszewską zobaczycie tutaj:

Zobacz film: Problem dziecięcej otyłości zaczyna się już w wieku niemowlęcym. Karmienie dzieci. Źródło: Bez tabu

Otyłość jest problemem, który może rozwijać się wraz z wiekiem. Jednak największym problemem polskich dzieci jest spożywanie zbyt dużej ilości cukru, także napojów gazowanych. Rodzice pozwalają dziecku jeść niezdrowo, a wszystko to przekłada się na wagę. Również brak ruchu jest zagrożeniem dla dzieci - według najnowszych badań 80 proc. dzieci prowadzi siedzący tryb życia, co 5. dziecko ćwiczy raz w tygodniu przez godzinę, a mniej niż 20 proc. uczestniczy w zorganizowanych zajęciach sportowych! 

Nadwaga, a w konsekwencji otyłość powoduje także zaburzenia psychiczne u dzieci. Rezygnują one z zajęć dodatkowych, szkoły, zajęć WF-u, tworząc tym samym błędne koło i tyjąc jeszcze bardziej. Otyłość nie jest akceptowana przez rówieśników. Nie jest traktowana jako dysfunkcja i nie wywołuje współczucia u dzieci. Otyłe dzieci są wytykane palcami i nie czują się komfortowo psychicznie, często zajadając stres.

Kto jest winny dziecięcej otyłości? Jak pomóc dziecku i czy jest to refundowane przez NFZ? Więcej informacji o tym znajdziecie na kanale Discovery Life, gdzie emitowany jest program Bez tabu. 

Dramatyczne przypadki

W karierze doktor Łukaszewskiej z CZD były różne przypadki. Przykładowo 15-letni chłopiec ważył ponad 180 kilogramów (tyle jest w stanie zważyć waga w gabinecie), nie chciał chodzić do szkoły, dlatego mama załatwiła mu nauczanie indywidualne. Jednym słowem - stworzyła idealne warunki do tycia, bowiem dziecko nie rusza się, nie ma motywacji, a jedzeniem leczy nudę i smutki. 

W takich przypadkach należy zacząć od psychoterapii, w celu leczenia otyłości zastosować można jedynie zabieg bariatryczny - mówi dr Łukaszewska.

Czy dieta jest ważna?

Tak! Dieta to absolutna podstawa - najlepszym przykładem na to jest historia 18-letniego Konrada, który na operację bariatryczną, mimo kwalifikacji do tejże, się nie zdecydował. Wraz ze wsparciem rodziców odpowiednią dietą i dużą dawką ruchu jest modelowym pacjentem walczącym z nadwagą. Dlaczego nie zdecydował się na operację? Ponieważ obawiał się komplikacji z nią związanych. Konrad wraz z pomocą rodziców schudł dzięki diecie i aktywności fizycznej. 

Historia Konrada pokazuje, że walka z nadwagą jest możliwa, ale bardzo mozolna. Jest także dowodem na to, że do operacji bariatrycznej trzeba się odpowiednio przygotować. Jest ona ingerencją w organizm i wcale nie jest gwarantem sukcesu. Należy także pamiętać, że operacja bariatryczna, choć może być jedynym ratunkiem dla otyłego pacjenta, to jest także ingerencją w ciało. Jak wygląda tego typu operacja?

Lekarz Tomasz Koszutski opowiada o operacji bariatrycznej:

Zobacz film: Jak wygląda operacja bariatryczna? Źródło: Bez tabu

Operacje bariatryczne - rodzaje

U zdrowej osoby żołądek ma pojemność jednego litra. U osób otyłych może on dojść nawet do 2-2,5 litra pojemności. Podczas operacji bariatrycznej lekarz mówiąc bardzo ogólnie, zmniejsza objętość żołądka. Zabieg można wykonać na kilka sposobów:

  • opaska żołądkowa metoda ta dzieli żołądek na dwie części - małą (o pojemności około 70 ml) oraz dużą. Dzięki małej objętości pierwszej części pacjent szybko odczuwa sytość. Dzięki tej metodzie można schudnąć około 30 kilogramów w ciągu roku. Bywa jednak, że pacjenci jedzą coraz więcej i w efekcie powiększają żołądek, a założona opaska uciskowa rozluźnia się;
  • rękawowa resekcja żołądka to metoda polega na wycięciu większej części żołądka, około 6 centymetrów od dwunastnicy. W żołądku po zabiegu zmieści się około 150 ml i przestanie on wytwarzać grelinę, czyli hormon powodujący łaknienie. Zabieg ten pozwala schudnąć nawet do 100 kilogramów w ciągu roku;
  • by-pass żołądka to metoda polega na operacyjnym połączeniu małego żołądka, wytworzonego wcześniej podczas zabiegu, bezpośrednio z jelitem cienkim. Zabieg dedykowany jest dla pacjentów z otyłością olbrzymią;
  • balon żołądkowy - dzięki umieszczeniu w żołądku specjalnego balonu, chory traci masę ciała. Zabieg przeprowadza się u osób z BMI powyżej 60, czyli cierpiących na otyłość skrajnie olbrzymią. Balon ma spowodować utratę masy ciała do poziomu, w którym bezpieczne będzie przeprowadzenie docelowej operacji bariatrycznej.

Polecamy: Operacja bariatryczna – wskazania i rodzaje zabiegu, życie po operacji

Najgrubsze dziecko, które do tej pory było leczone ważyło... ponad 200 kilogramów. Miało 14 lat. Jak leczyć pacjentów z taką otyłością? Z tak ogromnym zapotrzebowaniem energetycznym i jednocześnie utrudnioną możliwością wprowadzenia aktywności ruchowej? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Najgrubsze dziecko - 14 lat i ponad 200 kilogramów. Co pomaga nam redukować masę ciała? Źródło: Bez tabu


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
87
8
Polecamy
Operacja zmniejszenia żołądka – kto może z niej skorzystać i jak wygląda zabieg?
Operacja zmniejszenia żołądka – kto może z niej skorzystać i jak wygląda zabieg? TVN zdrowie
Nastolatek ważył 150 kg.
Dzięki operacji schudł 55 kg:
"Dostałem drugie życie"
Nastolatek ważył 150 kg. Dzięki operacji schudł 55 kg: "Dostałem drugie życie" Dzień Dobry TVN
Operacja zmniejszenia żołądka.
Poznaj historię pacjenta z otyłością olbrzymią
Operacja zmniejszenia żołądka. Poznaj historię pacjenta z otyłością olbrzymią TVN zdrowie
Szpital walczy z nadwagą u dzieci.
"Wśród rodziców jest niska świadomość tego, że otyłość to choroba"
Szpital walczy z nadwagą u dzieci. "Wśród rodziców jest niska świadomość tego, że otyłość to choroba" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?