Polub nas na Facebooku
Czytasz: Po co i z czego wykonywane są inhalacje na ból gardła?
menu
Polub nas na Facebooku

Po co i z czego wykonywane są inhalacje na ból gardła?

Dziecko podczas inhalacji. Dziewczynka włączą urządzenie do inhalacji, ma na twarzy maseczkę.

Fot. kajakiki / Getty Images

Inhalacje na ból gardła są domowym sposobem nawilżania wysuszonej błony śluzowej oraz leczenia stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Inhalacje można wykonywać z różnych substancji, w przypadku bólu gardła najczęściej stosowana jest sól fizjologiczna.

Inhalacje na gardło i krtań były wykonywane od bardzo dawna. Aby je przeprowadzić, nie jest potrzebny specjalistyczny inhalator, jedynie miska, wrzątek, ręcznik i sól fizjologiczna czy też oleje eteryczne. Inhalacje są bardzo skuteczne, pomagają też pozbyć się zalegających wydzielin, leczeniu kataru oraz kaszlu.

Czym jest inhalacja?

Inhalacja to zabieg terapeutyczny, który polega na podaży leków w formie roztworów lub aeorozoli wraz z wdychanym powietrzem. W przypadku zwykłego przeziębienia, któremu towarzyszy ból gardła, krtani, niedrożność dróg oddechowych, katar czy też kaszel wystarczy wykonać tzw. parówkę z dodatkiem olejków eterycznych lub preparatów nawilżających i rozkurczających. Są to domowe inhalacje na gardło i dalsze odcinki dróg oddechowych. Polegają na tym, iż do garnka lub miski wlewana jest wrząca woda z dodatkiem leku, następnie osoba przeziębiona wdycha parujący roztwór. Zaleca się zarzucenie na głowę ręcznika, by zamknąć przestrzeń między drogami oddechowymi a parą wodną. Podczas inhalacji należy mieć zamknięte oczy i nie zbliżać twarzy zbyt blisko wody, gdyż można się oparzyć. Należy oddychać głęboko, wdychać powietrze nosem i wydychać ustami. Zazwyczaj taki zabieg trwa około 15 minut u dorosłych. Inhalacje na gardło dla dziecka powinny być wykonywane z użyciem odpowiednich nebulizatorów, gdyż istnieje ryzyko oparzenia przy zwykłej inhalacji. Parówkę, inhalację czy nebulizację zaleca się wykonywać 2–3 razy dziennie przez około tydzień. Natomiast w przypadku osób cierpiących na astmę lub ciężkie alergie, wymagające zastosowania specjalistycznych leków, zalecane jest korzystanie z nebulizatorów lub przenośnych inhalatorów.

Inhalacji nie należy wykonywać bezpośrednio po posiłku, gdyż mogą wystąpić torsje, jak również kiedy odczuwany jest głód. Palacze powinni powstrzymać się od palenia papierosów przynajmniej na pół godziny przed planowaną inhalacją i nie palić przez kolejne dwie.

Zobaczcie, jakie są metody inhalacji i kiedy warto je stosować:

Zobacz film: Metody inhalacji kiedy i jak długo je stosować? Źródło: 36,6

Przeciwwskazania do wykonywania inhalacji na gardło

Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonywania domowych inhalacji oraz nebulizacji. Jednak zawsze zastosowanie inhalacji należy dostosować indywidualnie do pacjenta. Zastosowanie tego sposobu leczenia w czasie trwania wymienionych niektórych innych chorób, mogłoby nasilić dolegliwości, dlatego powinny być wykonywane po konsultacji z lekarzem. Nie każdy pacjent ponadto dobrze toleruje inhalacje.

Z czego robić inhalacje na gardło?

Inhalacje na ból gardła najczęściej wykonywane są z soli fizjologicznej, jak również z olejków eterycznych. W celu nawilżenia błony śluzowej stosuje się olejki na bazie eukaliptusa, rumianku, tymianku, lawendy oraz oregano. Wykazują one właściwości antybakteryjne. Do jednorazowej inhalacji stosuje się kilka kropel olejków. Najczęściej można je kupić w aptekach, sklepach zielarskich, na stronach internetowych czy w różnego rodzaju drogeriach. Dostępne są również specjalnie przeznaczone do inhalacji mieszanki ziołowe.

Sól fizjologiczna, inaczej roztwór chlorku sodu (NaCl), najczęściej stosowana jest w celu nawodnienia organizmu oraz uzupełnienia niedoborów elektrolitowych w formie kroplówek. Służy także do rozcieńczania innych leków. Jest łatwo dostępna i można ją kupić niemal w każdej aptece. Droga podaży może być zarówno dożylna, jak i wziewna. Wykorzystywana jest zarówno w leczeniu chorób dróg oddechowych, jak i w ich profilaktyce. Najczęściej stosuje się roztwór 0,9%. Sól fizjologiczna usuwa zalegające wydzieliny, oczyszcza i nawilża drogi oddechowe oraz wspomaga leczenie takich dolegliwości jak: kaszel, katar, zapalenie gardła i krtani, astma oskrzelowa czy też zapalenie oskrzeli. Hipertoniczna sól fizjologiczna ze względu na swoje właściwości rozrzedza zalegające wydzieliny, dzięki czemu ich ewakuacja jest znacznie łatwiejsza. Inhalacje z soli fizjologicznej są niedrogą i bezpieczną metodą leczenia. Można ją również stosować u niemowląt. Mimo że jest stosowana powszechnie, przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się z lekarzem, który dokładnie określi dawkę i częstotliwość stosowania.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
1
Polecamy
Inhalacje – kiedy pomogą i dlaczego warto je robić? 
Inhalacje – kiedy pomogą i dlaczego warto je robić?  Dzień Dobry TVN
Inhalacje na katar:
rodzaje inhalacji, skuteczność terapii
Inhalacje na katar: rodzaje inhalacji, skuteczność terapii TVN zdrowie
Poznaj najlepsze sposoby na katar
Poznaj najlepsze sposoby na katar Dzień Dobry TVN
Inhalacje na kaszel suchy i mokry – u dzieci, niemowląt i kobiet w ciąży
Inhalacje na kaszel suchy i mokry – u dzieci, niemowląt i kobiet w ciąży TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?