Firmy produkujące plastry odchudzające obiecują wiele – przyspieszenie metabolizmu, spalanie tkanki tłuszczowej i zmniejszenie apetytu. Schudnąć można nawet 3-4 kilogramy w kilka dni. Moda na plastry odchudzające ma się świetnie, głównie za sprawą obietnic producentów. Substancje zawarte w plastrach są oczywiście w pełni naturalne i bezpieczne – nie mają żadnych skutków ubocznych. Pomysł na plastry odchudzające przyszedł z Chin, czyli miejsca, gdzie produkowane jest niemal wszystko. Chińczycy to prawdziwi wynalazcy i mistrzowie handlu, a na portalach typu Alliexpress można znaleźć, co się tylko zapragnie. Dostaniemy tam również chińskie plastry odchudzające za kilkanaście złotych. Testowała je już niejedna blogerka i w żadnym przypadku nie przyniosły rezultatów.
Czy plastry odchudzające działają?
Substancje zawarte w plastrach odchudzających może i mają działanie odchudzające, ale nie mają szans wniknąć do organizmu, ponieważ nie są w stanie pokonać bariery, jaką tworzy skóra właściwa. Producenci obiecują, że naklejenie plastra odchudzającego na brzuch wywoła utratę tkanki tłuszczowej w tym miejscu. Po naklejeniu niektórych z nich rzeczywiście można poczuć przyjemne ciepło i mrowienie, ale to efekt wyłącznie powierzchowny, wywołany substancjami rozgrzewającymi, takimi jak chilli, imbir czy pieprz cayenne. Jaki jest skład plastrów odchudzających? Odwiedzając strony internetowe ich producentów, próżno szukać konkretnych informacji. Substancje podane są wyłącznie ogólnikowo i najczęściej należy do nich L-karnityna, kwas HCA i różnego rodzaju wyciągi z ziół. Brakuje również informacji o ilości danego składnika w plastrze. Wniosek z tego jest prosty – z biologicznego punktu widzenia plastry odchudzające nie mają prawa działać. Podobna sytuacja dotyczy też balsamów wyszczuplających. Wpływają one dobrze na skórę, jednak niestety nie dadzą rady pozbyć się nawet odrobiny tkanki tłuszczowej.
Plastry odchudzające i oczyszczające organizm z toksyn nie dość, że nie działają, to jeszcze mogą wywoływać podrażnienia skóry, wysypki i swędzenie. Jeśli takie objawy się pojawią, należy niezwłocznie usunąć plaster.
Jak powinno wyglądać zdrowe i rozsądne odchudzanie? Zobaczcie na filmie:
Transdermalne plastry odchudzające – cena, gdzie kupić
Plastry odchudzające działają wyłącznie na naskórek. Po ich przyklejeniu wydaje się, że rzeczywiście “coś się dzieje”, ze względu na uczucie mrowienia lub ciepła. Należy pamiętać jednak, że mogą być niebezpieczne. Nie należą do leków, ale do suplementów diety. Aby prowadzić ich sprzedaż, nie są potrzebne żadne badania naukowe udowadniające ich skuteczność. Ile kosztują plastry odchudzające? Można kupić je głównie przez internet i to za niemałe pieniądze. Jedno opakowanie może kosztować nawet ponad 150 zł. Na stronach często są zachwalane przez “światowej klasy” dietetyków, lekarzy i trenerów. Jednak po wpisaniu ich imion i nazwisk w wyszukiwarkę okazuje się, że nie można znaleźć o nich żadnych informacji, oprócz tych ze strony promującej produkt. Warto zwrócić uwagę także na opinie. Te dobre są pisane zazwyczaj z różnych fałszywych kont na Facebooku lub na forach internetowych. Można zauważyć, że osoba zachwalająca plastry ma zazwyczaj w dorobku 1-2 posty na danym forum, a jej konto facebookowe jest całkiem ukryte lub ma dziwnie mało znajomych.
Jeśli chodzi o odchudzanie, rzeczywiście skuteczne mogą być suplementy doustne, które wspomogą utratę kilogramów, ale same w sobie nie pomogą. Nie da się schudnąć bez wyrzeczeń, odpowiedniej diety i choć niewielkiej dawki ruchu. Należy zachować daleko idącą ostrożność przy stosowaniu jakichkolwiek suplementów w postaci kapsułek, plastrów czy herbat.
Plastry odchudzające – czym zastąpić
Plastry odchudzające nie są skuteczne. Co więc zrobić, aby dobrze zrzucić zbędne kilogramy? Najważniejsza jest konsekwencja. Pierwszy krok to zmiana nawyków żywieniowych. Najlepiej robić to stopniowo – powoli odstawiać słodycze i słone przekąski. Dobrze jest również zastąpić biały chleb ciemnym, pełnoziarnistym. Fani pszennych bułek powinni zastąpić je grahamkami. Można zamienić ziemniaki i makarony na różnego rodzaju kasze i ryże. Do każdego posiłku należy dołączać warzywa lub owoce. Tych ostatnich jednak nie powinno się spożywać na kolację, ponieważ mają w sobie sporo cukru. Każdego dnia rano na czczo wypić szklankę ciepłej wody z cytryną, co podkręci metabolizm. Raz w tygodniu w menu powinny znaleźć się ryby. Należy jeść często i mało – co 3 godziny. Dzięki temu metabolizm utrzyma się na dobrym poziomie.
Oprócz tego potrzebny jest również ruch. Warto zapisać się na aerobik, taniec lub inne formy fitnessu. Początki są trudne i zazwyczaj kończą się zakwasami, jednak z czasem ruch stanie się przyjemnym nawykiem. Jeśli nie ma możliwości odwiedzania siłowni 3 razy w tygodniu, warto każdego dnia wygospodarować 30 minut na energiczny spacer.
Jeśli konsekwentnie stosuje się powyższe zasady, nadmierne kilogramy powinny znikać. Jeśli tak się nie dzieje, warto poradzić się dietetyka lub lekarza. Istnieje wiele chorób, które nie pozwalają schudnąć. Dopiero ich leczenie sprawia, że organizm zaczyna gubić zbędne kilogramy. Bezpieczne tempo odchudzania to 1 kg na tydzień. Jeśli reklamy obiecują 5 kg w tydzień, oznacza to, że proponowana przez producenta metoda jest niebezpieczna lub zwyczajnie nieskuteczna.