Plastik to tworzywo, które bardzo łatwo pozyskać. Niestety jego utylizacja nie jest już taka prosta. Co gorsza rozkłada się bardzo długo (torebka foliowa potrzebuje aż 450 lat!), a surowce, z których powstał nie są obojętne zarówno dla środowiska, jak i naszego zdrowia. Mimo że nie da się go całkowicie wyeliminować, to można wybierać ten rodzaj plastiku, który szkodzi mniej. Dlaczego producenci tak chętnie korzystają z plastikowych opakowań? Dowiecie się tego z filmu:
Jakie plastikowe opakowania wybierać?
Plastik to plastik? Niekoniecznie. Mimo że wszystkie plastikowe opakowania wyglądają podobnie, to różnią się przede wszystkim surowcem, z którego powstały. Czasem zdarza się, że niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia. Zatem, na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na mały trójkąt i wpisaną w niego cyferkę od jednego do siedmiu. Co oznaczają?
Jeśli w trójkącie znajdują się cyfry 1 (PET), 2 (HDPE), 4 (LDPE) oraz 5 (PP) możemy być pewni, że opakowanie powstało z bezpiecznego surowca i nadaje się do przechowywania żywności. Wystrzegać trzeba się opakowań oznaczonych numerami 6 (zwierają polistylen), 3 i 7, które mogą zawierać bisfenol A. Polistyren to związek, z którego powstaje styropian i może on być toksyczny dla organizmu. Dlaczego jeszcze trzeba unikać tych opakowań? W filmie wyjaśnia to prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska:
Bisfenol A, choć został dopuszczony do użytku, to przechowywanie żywności w tego rodzaju opakowaniach i podgrzewanie w nich jedzenia może przyczynić się do rozwoju zmian nowotworowych w organizmie. W których plastikowych opakowaniach się znajduje? Dowiesz się tego z filmu:
Papier zamiast plastiku?
Lepszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem mogą być opakowania papierowe. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że nie każdy papier równie łatwo udaje się przetworzyć. Niektóre opakowania – zwłaszcza te, które zostały mocno zadrukowane – zawierają w sobie toksyczne związki, a te, jak każda chemia, nie są obojętne dla organizmu.
Zobacz także: Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Na papierowe opakowania trzeba uważać z jeszcze jednego powodu. Do ich produkcji wykorzystuje się cztery razy więcej energii, 50-krotnie mocniej zanieczyszcza się wodę (m.in. w związku z wysokim zużyciem chemikaliów) oraz powoduje większe o 68 proc. zanieczyszczenie powietrza. Produkcja papieru uszczupla także lasy: do produkcji 10 miliardów opakowań zużytych w Stanach Zjednoczonych w ciągu roku 1999 wycięto 14 milionów drzew.
A zatem może torby biodegradowalne wykonane z polilaktydu, czyli tworzywa ze skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej. Torby te zamieniają się w kompost po kilku tygodniach. Jednak użytkowane w globalnej skali mogą stać się źródłem gazów cieplarnianych, oddawanych w procesie kompostowania. Byłoby to obciążenie dla środowiska, które przyspieszyłoby tylko zmiany klimatyczne.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o opakowaniach na żywność? Jak wybierać je świadomie? Dowiecie się tego z filmu: