Planowanie ciąży to nie tylko przedsięwzięcie dla kobiety, ale również dla mężczyzny. Obejmuje zmianę stylu życia, odstawienie używek, przyjmowanie odpowiednich witamin itp. Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę istnieje podczas trwania owulacji.
Styl życia, używki i dieta przy planowaniu ciąży
Często ciąża jest dla przyszłych rodziców zaskoczeniem. Dla jej przebiegu najlepiej jest jednak, by była zaplanowana. Przemawia za tym kilka argumentów. Dla prawidłowego rozwoju dziecka niezbędne jest dostarczenie odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Kwas foliowy, którego odpowiednia ilość ma na celu uchronić dziecko przed wystąpieniem m.in. wad cewy nerwowej, powinien być suplementowany co najmniej 3 miesiące przed zajściem w ciążę.
Już planując zajście w ciążę, kobieta powinna pomyśleć o zmianie swojego stylu życia. Aktywność fizyczna i odpowiednie odżywianie to podstawa odpowiedniego przygotowania do ciąży. Ćwiczenia, jeśli nie są przeciwwskazane, mają na celu usprawnić krążenie, wzmocnić mięśnie brzucha. Kobiety aktywne fizycznie przed ciążą i w jej trakcie zdecydowanie rzadziej cierpią z powodu powikłań w postaci żylaków, obrzęków, cukrzycy ciążowej itp. Ponadto lepiej przechodzą poród i łatwiej im wrócić do formy sprzed ciąży. Jeśli partnerzy planują ciążę, powinni zaprzestać palenia papierosów i picia alkoholu. Należy pamiętać, że płodowi szkodzi nie tylko to, gdy kobieta sama pali papierosy, ale również jej palenie bierne. Nie wolno także palić obok małego dziecka, wobec czego najlepiej jest rzucić nałóg jeszcze przed pojawieniem się nowego członka rodziny.
Alkohol to używka, którą nie tylko kobieta powinna odstawić w czasie planowania ciąży, ale również mężczyzna. Alkohol negatywnie wpływa na produkcję i jakość plemników. Jeśli więc para chce zwiększyć szansę na poczęcie zdrowego dziecka, obie strony powinny zadbać o zdrowy tryb życia.
Planowanie ciąży – kalendarz
Niektóre pary, planując ciążę, po prostu przestają się zabezpieczać. Naturalna metoda planowania rodziny jest częściej wykorzystywana w celu zapobiegania ciąży. Polega ona na tym, że kobieta prowadzi kalendarzyk miesiączkowy, nanosi na niego wykres zmian temperatury. Pozwala to oszacować, w którym momencie następuje owulacja, obliczyć dni płodne i określić, kiedy są największe szanse na zajście w ciążę. Inną metodą jest stosowanie testów owulacyjnych dostępnych w aptece. Uwolniona, gotowa do zapłodnienia komórka jajowa przeżywa około 24 godziny. Plemniki potrafią przetrwać nawet 7 dni. Niektóre metody mogą być jednak zawodne, ponieważ podczas przeziębienia temperatura może wzrosnąć, a przy zaburzeniach regularności cyklu niekiedy przesuwa się owulacja.
Jak często się kochać?
Istnieje wiele mitów, niepotwierdzonych badaniami naukowymi, dotyczących seksu w okresie starania się o dziecko. Niektóre źródła podają, że należy współżyć co drugi dzień. Nie do końca jest to prawdziwe. Największe szanse na zajście w ciążę mają pary, które uprawiają seks dla przyjemności, wtedy kiedy mają na to ochotę, a nie z przymusu, dlatego że trwa owulacja. Podobne mity krążą na temat płci dziecka. Jeden z nich jest taki, że zbyt częsty seks sprzyja produkcji słabszych plemników (decydujących o tym, że urodzi się chłopczyk). Z kolei rzadkie współżycie pomaga przetrwać silniejszym i wytrzymalszym plemnikom, wpływającym na poczęcie dziewczynki.
Planowanie ciąży – jakie badania wykonać?
Zdrowa kobieta, niemająca żadnych chorób przewlekłych, planująca ciążę nie musi wykonywać wielu badań. Większość potrzebnych badań przeprowadza się przed 10. tygodniem ciąży. Można oczywiście profilaktycznie wykonać podstawowe badania, jak morfologia krwi, badanie moczu. Warto również skontrolować poziom tyreotropiny (TSH), szczególnie jeśli istnieją jakiekolwiek rodzinne predyspozycje do wystąpienia chorób tarczycy.
Kobieta chorująca przewlekle na jakiekolwiek schorzenie powinna mieć je na uwadze w czasie planowania ciąży. Należy skonsultować się z lekarzem, czy przyjmowane leki nie wpłyną negatywnie na ciążę. Jeśli po roku regularnego (co najmniej 3 razy w tygodniu) współżycia bez antykoncepcji parze nie udaje się zajść w ciążę, lekarz zleca badania ukierunkowane na diagnostykę zaburzeń płodności.
Planowanie drugiej ciąży
Planując drugą ciążę, podobnie jak w przypadku pierwszej, nie powinno się zapomnieć o odpowiedniej diecie, a także przyjmowaniu witamin. Często zdarza się, że rodzice dość szybko decydują się na kolejne dziecko, dla małej różnicy wieku między rodzeństwem. Jest to duże przedsięwzięcie, zwłaszcza jeśli pierwsze dziecko ze względu na wiek jest bardzo absorbujące, ma dużą potrzebę przytulania, a często także noszenia na rękach. Mama nie może zapominać, że zakaz dźwigania ciężarów obejmuje również noszenie dziecka. Tymczasem roczne dziecko waży już około 10 kg. Szybka decyzja o kolejnej ciąży często nakłada się na czas karmienia piersią. Należy zdawać sobie wtedy sprawę, że ciąża i karmienie piersią są sporym wysiłkiem dla organizmu. Konieczne jest zapewnienie mu odpowiedniej podaży witamin i mikroelementów, m.in. wapnia.