Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pimafucort – co to za lek? Jak działa i kiedy go stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Pimafucort – co to za lek? Jak działa i kiedy go stosować?

Maści

Fot: digicomphoto / gettyimages.com

Pimafucort to maść stosowana w leczeniu chorób skóry. Lek polecany jest przede wszystkim tym pacjentom, u których chorobę wywołało zakażenie grzybicze lub bakteryjne. Jak działa lek? Kiedy warto go stosować i jak robić to prawidłowo?

Maść Pimafucort ma w swoim składzie hydrokortyzon, natamycynę i neomycynę. Hydrokortyzon zaliczany jest do słabo działających kortykosteroidów. Dzieła przeciwzapalnie oraz obkurcza naczynia krwionośne. Substancja łagodzi i nie dopuszcza do zaostrzenia stanu zapalnego skóry, ale nie leczy samej choroby. Zawarta w maści neomycyna to antybiotyk. Zwalcza bakterie Gram-dodatnie (np. Staphylococcus spp., Enterococcus spp.) i Gram-ujemne (np. Klebsiella spp., Proteus spp., Escherichia coli). Dodatkowo w skład leku wchodzi natamycyna, antybiotyk o działaniu grzybobójczym, zwłaszcza wobec drożdżaków z rodzaju Candida spp.

Pimafucort doskonale sprawdza się w krótkotrwałym leczeniu powierzchniowych chorób skóry, które reagują na kortykosteroidy, ale nie są wywołane pierwotnym zakażeniem drobnoustrojami, ze współistniejącymi zakażeniami wtórnymi wywołanymi przez bakterie i grzyby wrażliwe na neomycynę lub natamycynę. Pimafucort maść polecana jest w leczeniu zmian skórnych z towarzyszącym wysuszeniem, złuszczeniem lub pękaniem skóry, zwłaszcza w łojotokowym zapaleniu skóry.

W jednym gramie maści znajduje się 10 mg natamycyny, 10 mg hydrokortyzonu oraz 3500 I.U. neomycyny w postaci siarczanu neomycyny. Dodatkowo w skład leku wchodzą parafina ciekła oraz 5 proc. polietylen.

Pimafucort – przeciwwskazania

Mimo że lek doskonale radzi sobie z chorobami skóry, to są sytuacje, kiedy lek nie może być zastosowany. Przeciwwskazaniem do podania leku są:

  • choroba skóry spowodowana wtórnym zakażeniem bakteryjnym, grzybiczym , pasożytniczym lub zakażeniem drożdżakami;
  • reakcja alergiczna wywołana stosowaniem kortykosteroidów;
  • rybia łuska, młodzieńczy wyprysk stóp, trądzik pospolity, trądzik różowaty, kruchość naczyń krwionośnych, zanik skóry;
  • uczulenie na choćby jeden ze składników leku.

Należy pamiętać, że lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego, bezpośrednio na zmienioną skórę. Lek nie może mieć kontaktu z błonami śluzowymi oraz oczami. Jeśli lek dostanie się do spojówki może to przyczynić się do rozwoju jaskry prostej lub zaćmy podtorebkowej.

Maść nie może być stosowana dłużej niż zalecił to lekarz. Zbyt długie stosowanie maści może przyczynić się do ototoksycznego i nefrotoksycznego działania neomycyny po jej wchłonięciu do krążenia ogólnego.

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny stosować maści Pimafucort. W ich przypadku decyzja o przyjęciu jakiegokolwiek lek zawsze należy do lekarza. Tylko specjalista może ocenić, czy dany farmaceutyk będzie bezpieczny zarówno dla kobiety, jak i dziecka.

Pimafucort – dawkowanie

Pimafucort zawsze trzeba stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli specjalista nie zalecił schematu, należy trzymać się informacji zawartych w ulotce. Najczęściej zaleca się nakładanie niewielkiej ilości preparatu na zmienioną skórę 2-4 razy dziennie.

Leku nie można stosować dłużej niż dwa tygodnie. Osoby, które mają wątpliwości jak stosować lek powinny porozumieć się z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie leku Pimafucort nie wpływa na sprawność psychoruchową.

Pimafucort – interakcje z innymi lekami

Nie ma żadnych badań, które potwierdziłyby, że maść wchodzi w reakcję z innymi lekami. Mimo to osoby, które na stałe przyjmują jakieś leki (także te wydawane bez recepty) przed rozpoczęciem stosowania maści powinny skonsultować się z lekarzem. Tylko on może ocenić, czy nie dojdzie do interakcji i lek będzie dla pacjenta bezpieczny.

Jak zbudowana jest skóra? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6

Pimafucort – działania niepożądane

Stosowanie leku Pimafucort, w niektórych przypadkach może doprowadzić do wystąpienia szeregu działań niepożądanych. Do najczęściej występujących należą:

  • zahamowanie czynności kory nadnerczy;
  • zanik skóry ze ścieńczeniem skóry;
  • rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych;
  • rozstępy skórne;
  • zapalenie skóry z objawami podobnymi do trądziku różowatego;
  • okołowargowe zapalenie skóry z zanikiem skóry lub bez zaniku skóry;
  • „efekt z odbicia”, tj. nasilenie objawów choroby po zaprzestaniu leczenia, co może prowadzić do uzależnienia od miejscowego stosowania steroidów;
  • opóźnienie procesu wyleczenia;
  • odbarwienie skóry;
  • nadmierne owłosienie;
  • alergia kontaktowa na neomycynę
  • zwiększenie ciśnienia śródgałkowego;
  • zwiększenie ryzyka wystąpienia zaćmy;
  • nieostre widzenie.

Pojawienie się takich lub innych objawów wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?