Endometrioza to bardzo poważna choroba, która w Polsce jest bagatelizowana - zarówno przez NFZ, jak i lekarzy. Specjalistów jest niewielu, a koszty leczenia ogromne. Jednak o tym za chwilę. Zacznijmy od tego czym jest endometrioza.
Endometrioza to przemieszczanie się tkanki endometrialnej poza obręb jamy macicy. Jednak tkanka nie ulega obumarciu - w nowej lokalizacji podlega comiesięcznym krwawieniom powodując szereg dolegliwości u pacjentek. Zwykle ogniska endometriozy lokalizują się w jamie brzusznej, jednak to wcale nie jest regułą. Na świecie znane są przypadki obecności endometriozy w płucach czy mózgu. Jedynym skutecznym sposobem walki z chorobą jest całkowite usunięcie ognisk endometriozy. Im wcześniej, tym lepiej, gdyż zmniejsza się ryzyko nawrotu choroby. Zobaczcie, co o endometriozie mówi ekspert, dr Mikołaj Karmowski:
Niestety rozpoznanie choroby nie jest łatwe i wielu lekarzy, bez odpowiedniego przygotowania, nie widzi ognisk choroby w badaniu ultrasonograficznym lub podczas zabiegu laparoskopii. Leczenie endometriozy powinno odbywać się pod okiem specjalisty z tego zakresu. A tych jest w Polsce niewielu.
Diagnostyka endometriozy jest bardzo skomplikowana – nie istnieje jednoznaczne badanie, np. z krwi, a podczas USG choroba potrafi się „ukryć” przed lekarzem. Ogniska endometriozy nie mają jednego koloru ani kształtu czy miejsca występowania – można jej po prostu nie zauważyć nawet podczas zabiegu laparoskopii, jeśli nie ma się z nią na co dzień do czynienia. Tak jest na całym świecie, nie tylko w Polsce. Dlatego chore dzielą lekarzy na ginekologów ogólnych oraz specjalistów w dziedzinie leczenia endometriozy – choć taki podział formalnie nie istnieje. Chcemy inspirować do debaty, której efektem będą zmiany w systemie leczenia i poprawa trudnej sytuacji chorych – mówi Anna Janocha, organizatorka pierwszego w Polsce EndoMarszu i założycielka strony Endometrioza (@EndometriozaPolska) na Facebooku.
Sytuacja chorych na ednometriozę jest trudna nie tylko ze względu na wieloletnią diagnostykę. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, na leczenie szpitalne przeznaczono w przeliczeniu na jedną chorą kwotę 2100 zł. Przy tak niskich nakładach ze strony NFZ, najskuteczniejsza ale wymagająca precyzji, wielogodzinna operacja, jest po prostu niemożliwa.
Polecamy: Endometrioza to podstępna choroba. Nie każdy lekarz może ją rozpoznać
Kiedy możemy podejrzewać endometriozę?
Do objawów endometriozy zalicza się bolesne miesiączki, bóle brzucha między krwawieniami, krwawienia z odbytu, zaparcia i biegunki w trakcie miesiączki, bolesne stosunki, a nawet bardzo obfite krwawienia. Dużo zależy od lokalizacji choroby.
Polecamy: Sprawdź, czy możesz mieć endometriozę. Wypełnij ankietę i przekonaj się, czy jesteś w grupie ryzyka!
Aby zdiagnozować endometriozę należy wykonać badanie ginekologiczne i ultrasonograficzne, a także zbadać poziom markera CA-125. Zalecana jest także laparoskopia, czyli inwazyjne badanie, które dokładnie obrazuje stan organów wewnętrznych oraz umożliwia pobranie wycinka do analiz laboratoryjnych.
Gdy w końcu, po latach cierpienia i tułaczki po gabinetach lekarskich słyszysz diagnozę „endometrioza”, jesteś w tym wszystkim sama. To brzmi jak wyrok. Dlatego tak ważna jest siła społeczności. 30-tego marca media społecznościowe endoSióstr i endoWojowniczek były rozgrzane do czerwoności – „maszerowałyśmy” realnie i wirtualnie dla siebie i innych. Mnie najbardziej wzrusza, gdy wciąż odczytuję takie wiadomości: „dziękuję, że byłaś tam w moim imieniu” – mówi Anna Janocha.
Na szczęście o chorobie mówi się coraz więcej. Zobaczcie na filmie, jak wygląda operacja usunięcia zmian. Zabiegi są często bardzo trudne i trwają wiele godzin.
Endometrioza a ciąża
To właśnie endometrioza może być główną przyczyną problemów z zajściem w ciążę oraz jej utrzymaniem. Co ciekawe objawy endometriozy w ciąży stają się łagodniejsze, a choroba nie postępuje. Dzieje się tak dzięki temu, że organizm kobiecy w ciąży nie podlega prawom cyklu miesiączkowego. Remisja choroby trwa też w okresie karmienia piersią.
W przypadku chorych na endometriozę kobiet nie ma wskazań, by wykonywać cesarskie cięcie. Lekarze są zgodni, że otwarcie powłok brzusznych może przyczynić się do rozsiania endometriozy i zagnieżdżenia jej nawet w bliźnie po cesarskim cięciu. Jeśli to możliwe, zalecany jest poród naturalny.
Więcej: Endometrioza a ciąża - wpływ endometriozy na zajście w ciążę i jej utrzymanie