Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pierwszy EndoMarsz w Polsce odbył się w Warszawie. Świat stał się żółty na jeden dzień
menu
Polub nas na Facebooku

Pierwszy EndoMarsz w Polsce odbył się w Warszawie. Świat stał się żółty na jeden dzień

 EndoMarch Team Poland Endometrioza Polska

Fot. Wojciech Trzciński / Endometrioza Facebook

Za nami pierwszy w Polsce EndoMarsz. Uczestnicy zgromadzili się 30 marca 2019 roku na Placu Zamkowym w Warszawie. Mieli ze sobą żółte balony i wstążki - symbol walki z chorobą. - Część kobiet nawet nie wie, że ta choroba ich dotyczy. Na diagnozę czeka się średnio 8-10 lat - mówi nam Anna Janocha, organizatorka wydarzenia.

Endometrioza to bardzo poważna choroba, która w Polsce jest bagatelizowana - zarówno przez NFZ, jak i lekarzy. Specjalistów jest niewielu, a koszty leczenia ogromne. Jednak o tym za chwilę. Zacznijmy od tego czym jest endometrioza.

Endometrioza to przemieszczanie się tkanki endometrialnej poza obręb jamy macicy. Jednak tkanka nie ulega obumarciu - w nowej lokalizacji podlega comiesięcznym krwawieniom powodując szereg dolegliwości u pacjentek. Zwykle ogniska endometriozy lokalizują się w jamie brzusznej, jednak to wcale nie jest regułą. Na świecie znane są przypadki obecności endometriozy w płucach czy mózgu. Jedynym skutecznym sposobem walki z chorobą jest całkowite usunięcie ognisk endometriozy. Im wcześniej, tym lepiej, gdyż zmniejsza się ryzyko nawrotu choroby. Zobaczcie, co o endometriozie mówi ekspert, dr Mikołaj Karmowski:

Zobacz film: Endometrioza - co trzeba o niej wiedzieć? Źródło: 36,6

Niestety rozpoznanie choroby nie jest łatwe i wielu lekarzy, bez odpowiedniego przygotowania, nie widzi ognisk choroby w badaniu ultrasonograficznym lub podczas zabiegu laparoskopii. Leczenie endometriozy powinno odbywać się pod okiem specjalisty z tego zakresu. A tych jest w Polsce niewielu.

Diagnostyka endometriozy jest bardzo skomplikowana – nie istnieje jednoznaczne badanie, np. z krwi, a podczas USG choroba potrafi się „ukryć” przed lekarzem. Ogniska endometriozy nie mają jednego koloru ani kształtu czy miejsca występowania – można jej po prostu nie zauważyć nawet podczas zabiegu laparoskopii, jeśli nie ma się z nią na co dzień do czynienia. Tak jest na całym świecie, nie tylko w Polsce. Dlatego chore dzielą lekarzy na ginekologów ogólnych oraz specjalistów w dziedzinie leczenia endometriozy – choć taki podział formalnie nie istnieje. Chcemy inspirować do debaty, której efektem będą zmiany w systemie leczenia i poprawa trudnej sytuacji chorych – mówi Anna Janocha, organizatorka pierwszego w Polsce EndoMarszu i założycielka strony Endometrioza (@EndometriozaPolska) na Facebooku. 

Sytuacja chorych na ednometriozę jest trudna nie tylko ze względu na wieloletnią diagnostykę. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, na leczenie szpitalne przeznaczono w przeliczeniu na jedną chorą kwotę 2100 zł. Przy tak niskich nakładach ze strony NFZ, najskuteczniejsza ale wymagająca precyzji, wielogodzinna operacja, jest po prostu niemożliwa. 

Polecamy: Endometrioza to podstępna choroba. Nie każdy lekarz może ją rozpoznać

EndoMarch Team Poland Endometrioza Polska

Fot. Wojciech Trzciński / Endometrioza Facebook

Kiedy możemy podejrzewać endometriozę?

Do objawów endometriozy zalicza się bolesne miesiączki, bóle brzucha między krwawieniami, krwawienia z odbytu, zaparcia i biegunki w trakcie miesiączki, bolesne stosunki, a nawet bardzo obfite krwawienia. Dużo zależy od lokalizacji choroby.

Polecamy: Sprawdź, czy możesz mieć endometriozę. Wypełnij ankietę i przekonaj się, czy jesteś w grupie ryzyka!

Aby zdiagnozować endometriozę należy wykonać badanie ginekologiczne i ultrasonograficzne, a także zbadać poziom markera CA-125. Zalecana jest także laparoskopia, czyli inwazyjne badanie, które dokładnie obrazuje stan organów wewnętrznych oraz umożliwia pobranie wycinka do analiz laboratoryjnych.

Gdy w końcu, po latach cierpienia i tułaczki po gabinetach lekarskich słyszysz diagnozę „endometrioza”, jesteś w tym wszystkim sama. To brzmi jak wyrok. Dlatego tak ważna jest siła społeczności. 30-tego marca media społecznościowe endoSióstr i endoWojowniczek były rozgrzane do czerwoności – „maszerowałyśmy” realnie i wirtualnie dla siebie i innych. Mnie najbardziej wzrusza, gdy wciąż odczytuję takie wiadomości: „dziękuję, że byłaś tam w moim imieniu” – mówi Anna Janocha.

Na szczęście o chorobie mówi się coraz więcej. Zobaczcie na filmie, jak wygląda operacja usunięcia zmian. Zabiegi są często bardzo trudne i trwają wiele godzin. 

Zobacz film: Jak wygląda zabieg usunięcia endometriozy? Źródło: 36,6

Endometrioza a ciąża

To właśnie endometrioza może być główną przyczyną problemów z zajściem w ciążę oraz jej utrzymaniem. Co ciekawe objawy endometriozy w ciąży stają się łagodniejsze, a choroba nie postępuje. Dzieje się tak dzięki temu, że organizm kobiecy w ciąży nie podlega prawom cyklu miesiączkowego. Remisja choroby trwa też w okresie karmienia piersią.

W przypadku chorych na endometriozę kobiet nie ma wskazań, by wykonywać cesarskie cięcie. Lekarze są zgodni, że otwarcie powłok brzusznych może przyczynić się do rozsiania endometriozy i zagnieżdżenia jej nawet w bliźnie po cesarskim cięciu. Jeśli to możliwe, zalecany jest poród naturalny.

Więcej: Endometrioza a ciąża - wpływ endometriozy na zajście w ciążę i jej utrzymanie

Endometrioza - sprawdź swoją wiedzę na temat choroby

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Polecamy
Pierwszy w Polsce EndoMarsz - chore na endometriozę kobiety chcą nagłośnić problem 
Pierwszy w Polsce EndoMarsz - chore na endometriozę kobiety chcą nagłośnić problem  TVN zdrowie
Endometrioza.
Czym jest ta choroba?
"Kobiety na diagnozę czekają latami" 
Endometrioza. Czym jest ta choroba? "Kobiety na diagnozę czekają latami"  Dzień Dobry TVN
Histerektomia - kobieca operacja niezbędna w chorobie onkologicznej
Histerektomia - kobieca operacja niezbędna w chorobie onkologicznej Dzień Dobry TVN
Endometrioza - wszystko, co musisz wiedzieć o chorobie.
Jak rozpoznać i jak ją leczyć?
Endometrioza - wszystko, co musisz wiedzieć o chorobie. Jak rozpoznać i jak ją leczyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia