Jest to żółtaczka fizjologiczna występująca u większości noworodków. Pojawia się po 1 dobie życia i utrzymuje się do 7 dni. Poziom bilirubiny jest stale kontrolowany na oddziale noworodkowym i jeśli jest zbyt wysoki - noworodek zostaje poddany fototerapii, czyli naświetlaniu
Co to jest żółtaczka noworodkowa i czy jest groźna?
Żółtaczka noworodkowa rozwija się fizjologicznie u dziecka ze względu na to, że w organizmie dziecka gromadzi się duża ilość żółtego barwnika (bilirubiny) w wyniku rozpadu hemoglobiny, czyli barwnika zawartego w erytrocytach.
Dziecko w łonie matki potrzebuje więcej czerwonych krwinek niż po urodzeniu, dlatego w pierwszych dobach życia dochodzi do ich nagłego rozpadu i podwyższenia stężenia bilirubiny we krwi. Jest to zupełnie naturalny proces.
Jednak często zdarza się, że poziom bilirubiny jest zbyt wysoki i wówczas mama z maluchem muszą zostać dłużej w szpitalu.
Jak wygląda leczenie żółtaczki?
Żółtaczki noworodkowej nie leczy się, o ile bilirubina nie przekracza określonego poziomu, bo często ma ona charakter fizjologiczny. Jeżeli na podstawie wyników badań zapada decyzja o przedłużonym pobycie w szpitalu, to noworodek jest obserwowany przez lekarzy, a poziom bilirubiny jest regularnie sprawdzany, Najczęstszą metodą leczenia są naświetlania za pomocą promieniowania UV, które powoduje rozpad bilirubiny, czyli fototerapia. W rzadszych przypadkach stosuje się leki, a czasem nawet transfuzję krwi.
Jak możesz pomóc w leczeniu żółtaczki u Twojego dziecka?
Jeżeli Twój maluszek ma żółtaczkę, upewnij się, że odpowiednio często pije – w pierwszych dobach życia powinnaś go karmić nie rzadziej niż co 3 godziny. Pamiętaj też, że dziecko, które ma podniesiony poziom bilirubiny może być ospałe i jeżeli nie budzi się odpowiednio często na posiłek, delikatnie go wybudzaj i zachęcaj do jedzenia.
Dobrze będzie, jeśli skonsultujesz się z doradczynią laktacyjną i upewnisz się, że odpowiednio przykładasz dziecko do piersi. Niemowlę, któremu pierś jest podawana w zły sposób, może, pomimo długiego czasu ssania, wypijać niewiele pokarmu.
Nie podawaj samowolnie wody lub innych płynów dziecku, a jedynie jak najczęściej przystawiaj je do piersi. Decyzję o ewentualnym dodatkowym nawadnianiu noworodka powinien podjąć lekarz.
Zobacz także: Pierwsze szczepienie noworodka w szpitalu a powikłania poszczepienne u niemowląt
Żółtaczka po powrocie do domu
Zdarza się, że dziecko zostało wypisane ze szpitala z prawidłowym poziomem bilirubiny, ale w przeciągu następnych dni (a nawet tygodni) dochodzi u niego do rozwoju żółtaczki noworodkowej. To czas, w którym powinnaś obserwować swoje maleństwo i jeżeli pojawiają się oznaki patologicznej żółtaczki, udać z nim do lekarza. Ta, najczęściej niegroźna, przypadłość nieleczona przez dłuższy czas może doprowadzić nawet do uszkodzenia mózgu.
Objawy podniesionego poziomu bilirubiny, na które powinnaś zwrócić uwagę to:
- pojawienie się lub nasilenie żółtaczki po wyjściu ze szpitala,
- pojawienie się pomarańczowego koloru skóry po wyjściu ze szpitala,
- zmiana pomarańczowego zabarwienia skóry na żółto-oliwkowy,
- szaro-białe stolce,
- ciemny, żółto-brązowy kolor moczu,
- dziwne zachowanie dziecka – bardzo niska aktywność lub głośny, piskliwy krzyk,
- gorączka,
- drgawki,
- wiotkość mięśni.
Czy w leczeniu żółtaczki u noworodka można stosować domowe sposoby?
Kiedy zmartwiona poinformujesz rodzinę i przyjaciół o zmieniającym się kolorze skóry dziecka, możesz usłyszeć, że dobrym sposobem leczenia żółtaczki u niemowląt jest opalanie się. Prawdą jest, że promieniowanie UV rozkłada bilirubinę i pomaga w szybkim powrocie do zdrowia, jednak metodę tę możesz stosować tylko wówczas, gdy dziecko zostało wypisane ze szpitala z delikatną żółtaczką i chcesz przyspieszyć rozkład bilirubiny.
Zobacz także: Podwyższone CRP u noworodka i niemowlaka: przyczyny, interpretacja wyników, cena
Jeżeli natomiast do pojawiania się objawów żółtaczki doszło już po wyjściu ze szpitala lub nasilają się one, należy jak najszybciej udać się z noworodkiem do pediatry i zastosować odpowiednie leczenie. Pamiętaj, że organizm Twojego dziecka jest jeszcze bardzo słaby i kruchy, dlatego lepiej dmuchać na zimne i upewnić się, że przyczyną patologicznej żółtaczki nie są groźne choroby.