Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pierwsza w Polsce implantacja rejestratora arytmii komunikującego się z telefonem komórkowym
menu
Polub nas na Facebooku

Pierwsza w Polsce implantacja rejestratora arytmii komunikującego się z telefonem komórkowym

Po raz pierwszy w Polsce na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym dokonano zabiegu implantacji rejestratora arytmii serca pod skórę pacjenta. Urządzenie może dokumentować pracę serca przez kilka lat, pomoże w zebraniu dokumentacji medycznej u pacjentów z utratami przytomności. 

W I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym kierowanym przez prof. dr. hab. Grzegorza Opolskiego dokonano przełomowego zabiegu. Po raz pierwszy w Polsce wykonano zabieg wszczepienia pod skórę rejestratora arytmii.

Polecamy: Uczucie kołatania serca - przyczyny, objawy i leczenie trzepotania serca. Jak szybko powinno bić serce?

Urządzenie może bez przeszkód pracować kilka lat i przez ten czas rejestrować pracę serca pacjenta, a w tym przypadku - 30-letniej pacjentki, która miewała w przeszłości utraty przytomności bez ustalonej przyczyny. Wszczepiony rejestrator ma jej pomóc w ustaleniu przyczyn utrat przytomności. 

Samo wszczepienie rejestratora jest zabiegiem mało inwazyjnym, ale jakże innowacyjnym, zwłaszcza, że urządzenie posiada dodatkową funkcję - możliwość komunikacji z telefonem komórkowym typu smartfon pacjenta. W przypadku nieprawidłowej pracy serca rejestrator wysyła sygnał na telefon. Jednak aplikacja na telefonie ma jeszcze jedno zastosowanie - kiedy pacjent źle się poczuje i zgłosi to poprzez aplikację, to rejestrator automatycznie wysyła dane o pracy serca do globalnej bazy danych. 

Warto wiedzieć: Migotanie przedsionków - przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie i profilaktyka arytmii serca

O przeznaczeniu rejestratora wypowiada się kardiolog dr hab. Marcin Grabowski: 

Urządzenie jest przeznaczone dla pacjentów, którzy rzadko, ale w sposób bardzo dotkliwy dla nich mają objawy w postaci pełnych utrat przytomności, ale zastosowana diagnostyka nie potwierdziła rozpoznania i nie dała możliwości leczenia przyczynowego.

Źródło: Serce w smartfonie - pierwsza w Polsce implantacja rejestratora arytmii komunikującego się z telefonem komórkowym

Zobacz film: Na czym polega badanie EKG? Źródło: 36,6

Arytmia serca

Arytmia serca jest bardzie niebezpieczna - nieprawidłowa praca serca może bezpośrednio zagrażać życiu. Prawidłowo funkcjonujące serce bije średnio 60-70 razy na minutę. W czasie wysiłku fizycznego wartość uderzeń na minutę może wzrosnąć do 120-180. Jeśli serce przyspiesza lub zwalnia bez konkretnego powodu, wtedy można mówić o arytmii. 

Głównym objawem arytmii serca jest uczucie kołatania. Pacjent odczuwa niepokój, a jego serce bije bardzo szybko, niemiarowo. Pozostałe objawy to: duszność, ból w klatce piersiowej, osłabienie, uderzenia gorąca oraz - utrata przytomności. Bywa także, że arytmia serca nie daje objawów. 

Więcej: Częstoskurcz komorowy - objawy, leczenie, a migotanie komór

Przyczyny arytmii serca

Do przyczyn nieprawidłowej pracy serca zalicza się różnego rodzaju choroby: miażdżycę, astmę, wady zastawek, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy czy zapalenie mięśnia sercowego. 

Czynniki zwiększające ryzyko arytmii to: nadużywanie alkoholu, cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu w organizmie, palenie papierosów, choroby serca w rodzinie.

Więcej: Zaburzenia rytmu serca, czyli arytmia – objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki

Problemy w pracy serca powoduje także niedobór potasu w organizmie oraz... stres. 

Arytmia a nerwica

Ból w klatce piersiowej, kołatanie serca i duszność mogą być wynikiem nerwicy. Objawy arytmii serca na tle nerwowym mają podłoże psychiczne. Są reakcją związaną z nadwrażliwością mięśnia sercowego na silny stres lub lęk.

Zobacz film: Objawy nerwicy. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
44
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?