Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pieczenie po oddaniu moczu – skąd się bierze i jak leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Pieczenie po oddaniu moczu – skąd się bierze i jak leczyć?

Kobieta, która ma zapalenie pęcherza

Fot: Anetlanda / gettyimages.com

Pieczenie po oddaniu moczu zazwyczaj jest konsekwencją zapalenia cewki moczowej, przede wszystkim o etiologii bakteryjnej. Żadnych dolegliwości w infekcji dróg moczowych, takich jak ból czy pieczenie, nie można bagatelizować, bo mogą prowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Pieczenie po oddaniu moczu może świadczyć o infekcjach bakteryjnych. Nie oznacza to jednak, że każde przeziębienie czy infekcja kończą się infekcją dróg moczowych. Przyczyny pieczenia cewki moczowej po oddaniu moczu mogą tkwić również w zakażeniu grzybami Candida.

Pieczenie pochwy po oddaniu moczu

Pieczenie pochwy po oddaniu moczu często przebiega z zaczerwienieniem, swędzeniem, a nawet bólem miejsc intymnych. Jest to dosyć powszechne schorzenie, dotykające 80% kobiet, głównie po 18 roku życia. Przyczyn może być kilka: uczulenie na środki chemiczne, urazy mechaniczne. Pieczenie cewki po oddaniu moczu wymaga leczenia, ponieważ najczęściej ma ono podłoże grzybicze albo bakteryjne.

Skąd się bierze zapalenie pęcherza moczowego i jak skutecznie z nim walczyć?

Zobacz film: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, leczenie. Źródło: 36,6.

Pieczenie w pochwie po oddaniu moczu nie zawsze wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem ginekologiem. Jeśli ból i pieczenie są krótkotrwałe, organizm zazwyczaj sam radzi sobie ze stanem zapalnym. Konieczne jest unikanie spożywania cukrów prostych, a zwiększenie ilości pokarmów bogatych w witaminę C, która sprzyja zakwaszeniu moczu i stwarza mniej korzystne warunki dla rozrostu bakterii. Kiedy pieczeniu towarzyszą: bolesność w trakcie stosunku, upławy o nieprzyjemnych zapachu i zielonkawej barwie, bóle brzucha, wysypka miejsc intymnych czy gorączka i nudności, najbezpieczniej będzie udać się do ginekologa. Pieczenie warg sromowych po oddaniu moczu farmakologicznie leczy się maściami, globulkami oraz żelami o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Po zakończeniu leczenia warto stosować specjalne probiotyki z pałeczkami kwasu mlekowego. Kluczowe jest bowiem odbudowanie flory bakteryjnej.

Pieczenie po oddaniu moczu u mężczyzn

Pieczenie po oddaniu moczu u mężczyzn związane jest z zakażeniami układu moczowego. Przyczyny mogą tkwić w przewlekłych chorobach przenoszonych drogą płciową, jak chlamydia oraz rzeżączka. Starsi mężczyźni odczuwają pieczenie w cewce moczowej po oddaniu moczu przy rozroście prostaty i zapaleniu gruczołu krokowego. W literaturze medycznej pieczenie przy oddawaniu moczu to jeden z rodzaju objawów dyzurycznych. Towarzyszą mu ból w podbrzuszu, uczucie silnego parcia na mocz oraz oddawanie moczu przerywanym strumieniem. U panów przyczyn dyzurii może być wiele: stany chorobowe prącia, rozrost gruczołu krokowego, nowotwory pęcherza, kamica moczowa oraz zróżnicowane infekcje dróg moczowych.

Najwięcej przyczyn zakażenia cewki moczowej u mężczyzn upatruje się w chorobach przenoszonych drogą płciową. Pierwotniaki, chlamydie, rzeżączki oraz wirusy opryszczki mogą powodować ponadto wyciek ropny lub śluzowo-ropny z cewki moczowej. Kiedy na narządach intymnych mężczyzny pojawią się małe, bolesne pęcherzyki, może to wskazywać na opryszczkę narządów płciowych. Unikanie wizyty u specjalisty oraz leczenia może nawet grozić powikłaniami w postaci bezpłodności. Aby zapobiec ryzyku zakażeń, zaleca się zabezpieczenie podczas stosunku za pomocą prezerwatywy.

Jak zbudowany jest układ moczowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Szczypanie podczas oddawania moczu wskazywać może na stan zapalny napletka i żołędzi. Przyczyną rozwoju takich zakażeń jest niedostateczna higiena miejsc intymnych. Pod napletkiem fizjologicznie gromadzą się złogi złuszczonych komórek oraz pot, co nosi nazwę mastki. Jej nagromadzenie sprzyja rozwojowi i kolonizacji bakterii – gronkowców. Pieczenie i ból przy mikcji jest także jednym z objawów cukrzycy, kiedy to częściej dochodzi do infekcji drożdżakami – grzybami z rodzaju Candida. Chory może odczuwać swędzenie ujścia cewki moczowej oraz obserwować wrzodziejące zmiany na penisie. Regularne mycie delikatnymi płynami do miejsc intymnych i osuszanie napletka pomagają pozbyć się tego dokuczliwego problemu. W zaawansowanych stadiach choroby wykonuje się badania na posiew i wdraża się leczenie antybiotykami.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
32
4
Polecamy
Co to jest rzeżączka?
Jak ją zdiagnozować i wyleczyć?
Co to jest rzeżączka? Jak ją zdiagnozować i wyleczyć? Dzień Dobry TVN
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Pieczenie cewki moczowej u mężczyzn i kobiet, po oddaniu moczu i po stosunku
Pieczenie cewki moczowej u mężczyzn i kobiet, po oddaniu moczu i po stosunku TVN zdrowie
Pieczenie penisa – objawy i leczenie dolegliwości
Pieczenie penisa – objawy i leczenie dolegliwości TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?