Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pękające i poranione brodawki podczas karmienia piersią. Sposoby na złagodzenie dolegliwości
menu
Polub nas na Facebooku

Pękające i poranione brodawki podczas karmienia piersią. Sposoby na złagodzenie dolegliwości

Peter Dazeley/getty images

Pękające i poranione brodawki są częstym problemem kobiet karmiących naturalnie. Najczęściej przyczyną tego stanu jest nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi. Warto znać sposoby na podrażnione brodawki, aby szybko i skutecznie pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.

Wyłączne karmienie piersią do 6 miesiąca życia jest sposobem żywienia niemowląt rekomendowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Mimo że jest to czynność naturalna, matka i dziecko muszą się jej najpierw nauczyć.

Przyczyny bólu brodawek sutkowych

Na początku często zdarza się, że noworodek nie chce ssać piersi lub nie chwyta jej prawidłowo, czego skutkiem są podrażnione, poranione i bolące brodawki. Z tego powodu nie trzeba jednak całkowicie zrezygnować z karmienia naturalnego. W przypadku trudności warto skorzystać z pomocy położnej lub doradcy laktacyjnego.

Po ciąży piersi i brodawki są bardzo wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Uważa się, że przyczyną takiego stanu jest działanie żeńskich hormonów płciowych na tkanki gruczołu piersiowego. Z tego powodu każdy dotyk może wywołać silne dolegliwości bólowe. Najczęściej kobieta odczuwa nieprzyjemne objawy podczas karmienia piersią.

Zobacz film: Karmienie piersią

źródło:x-news

Bolące, poranione i popękane brodawki są często spotykane u świeżo upieczonych mam. Nieprzyjemne dolegliwości mogą być wynikiem:

  • nieprawidłowego przystawienia dziecka do piersi,
  • niewygodnej pozycji podczas karmienia,
  • wciągniętych i płaskich brodawek,
  • zbyt dużej ilości pokarmu w piersiach,
  • zakażenia grzybiczego piersi,
  • infekcji bakteryjnej i stanu zapalnego sutka.

Ból brodawek przy karmieniu piersią

Bolące brodawki podczas karmienia są wynikiem nieprawidłowego przystawienia dziecka do piersi oraz przyjęcia przez kobietę niewygodnej pozycji podczas tej czynności. Zła technika powoduje, że niemowlę może uchwycić ustami tylko sutek, przez co gryzie go i szarpie dziąsłami podczas próby ssania. Efektem są poranione i bardzo wrażliwe na dotyk brodawki. Często zdarza się także, że dochodzi do krwawienia. Gdy w nieprawidłowy sposób przystawia się dziecko do piersi:

  • Obejmuje ono ustami sam sutek;
  • jego usta nie są otwarte szeroko, a wargi nie są wywinięte na zewnątrz;
  • jego czubek nosa i broda nie dotykają piersi;
  • policzki nie są wypełnione i zaokrąglone;
  • cmoka i nie słychać wyraźnego odgłosu połykania.

Kobiety mogą odczuwać ból brodawek przy karmieniu także z powodu zbyt dużej ilości pokarmu w piersiach, które stają się nabrzmiałe i tkliwe. Najczęściej zdarza się to podczas tzw. nawału mlecznego około 3–4 doby po porodzie, a także gdy dziecko jest przystawiane tylko do jednej piersi lub nadmiar mleka nie jest odciągany mechanicznie.

Poranione brodawki – jak karmić piersią?

Bolące i poranione brodawki często zniechęcają kobietę do kontynuowania karmienia naturalnego. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z doradcą laktacyjnym, który podpowie, jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami i nauczy prawidłowego przystawienia dziecka do piersi.

Jeżeli kobiecie dokuczają bolące, podrażnione i pogryzione brodawki, karmienie należy zacząć od tej piersi, w której dolegliwości nie występują lub są zdecydowanie mniejsze. Z każdym kolejnym łykiem dziecko ssie mniej łapczywie, dzięki czemu nie drażni sutka, a objawy nie są mocno odczuwane. Warto wypróbować także silikonowe nakładki na brodawki do karmienia.

Jeżeli jednak dolegliwości bólowe są bardzo silne bądź dziecko nie chce pobierać pokarmu z krwawiącej brodawki, należy na kilka dni przerwać przystawianie niemowlęcia do piersi. W tym czasie konieczne jest jednak ręczne odciąganie mleka i podawanie go dziecku przy pomocy strzykawki lub łyżeczki.

Co na poranione brodawki sprawdzi się najlepiej?

Poranione brodawki od karmienia piersią można skutecznie i szybko wyleczyć. Najlepiej sprawdzą się domowe sposoby, do których zalicza się:

  • wietrzenie piersi – w domu warto nie zakładać stanika, ponieważ kontakt brodawek z powietrzem przyspiesza gojenie się ran;
  • smarowanie piersi własnym mlekiem – po każdym karmieniu na poranione brodawki należy nakładać kroplę własnego mleka, które ma właściwości przyspieszające gojenie;
  • zimne okłady – przed karmieniem na bolące brodawki należy przyłożyć zimny okład (np. z lodu owiniętego ręcznikiem), który złagodzi ból;
  • mycie piersi przy każdym karmieniu naparem z nagietka – podrażnionych brodawek nie należy myć wodą z mydłem, ponieważ może ono wysuszać naskórek.

Warto wypróbować także maść na popękane brodawki. Preparaty tego typu zawierają substancje o działaniu łagodzącym, kojącym i przyspieszającym regenerację (np. lanolinę). Są dostępne w aptece bez recepty, a ich stosowanie nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Poranione brodawki należy zabezpieczać przed ocieraniem się o stanik lub ubranie. W tym celu dobrze sprawdzą się silikonowe nakładki lub specjalne opatrunki zapewniające dostęp powietrza do piersi.

Bibliografia:

1. G. Bączek, H. Gołubińska, E. Dmoch-Gajzlerska, Wybrane problemy okresu połogowego – rola położnej środowiskowo-rodzinnej, [w:] „Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie”, 2012, 2, s. 200–210

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?