Peeling skóry głowy to jeden z lepszych sposobów na zapewnienie jej dobrej kondycji. Przygotowuje skórę do aplikacji substancji aktywnych. Dodatkowo odżywia i pobudza wzrost włosów. Zabieg przeprowadzić można przy użyciu gotowych kosmetyków lub przygotowanych samodzielnie. W tym celu wykorzystać można cukier, kawę, sól morską czy zmielone płatki owsiane.
Peeling skóry głowy – efekty stosowania
Peeling skóry głowy to cieszący się sporym zainteresowaniem zabieg kosmetyczny, który gwarantuje normalizację, odżywienie, odświeżenie, oczyszczenie skóry głowy. Usuwa zanieczyszczenia, takie jak: kurz, pot, resztki produktów do pielęgnacji i stylizacji włosów oraz zrogowaciały naskórek. Pobudza krążenie, dzięki czemu dotlenia skórę głowy i przygotowuje ją do wchłaniania składników odżywczych zawartych w później stosowanych preparatach. Wzmacnia cebulki włosów, łagodzi problem swędzenia skóry głowy i oczyszcza mieszki włosowe. Inne efekty peelingu skóry głowy to: intensyfikacja wzrostu włosów, zmniejszenie wypadania włosów, poprawa kondycji i uniesienie włosów u nasady, regulacja pracy gruczołów łojowych, przedłużenie świeżości fryzury, złagodzenie problemu łupieżu. Peeling skalpu, mimo iż nie stanowi niezbędnego elementu pielęgnacji, warto wykonywać bez względu na rodzaj włosów. Żeby przyniósł oczekiwane efekty, należy przeprowadzać go regularnie.
Jak zrobić peeling skóry głowy w domu?
Oczyszczanie skóry głowy można z łatwością przeprowadzić w domowym zaciszu. W drogeriach, w większości aptek czy dzięki sprzedaży internetowej można nabyć specjalnie przeznaczone do tego preparaty. Ich cena może się różnić w zależności od składu czy producenta. Średnio za opakowanie 100 ml peelingu do skóry głowy zapłaci się około 30 zł. Najczęściej występującymi składnikami są m.in.: alantoina, kwas mlekowy, mocznik, sok z aloesu, ekstrakty z łopianu, czystka, nasion czarnuszki, mięty pieprzowej, jałowca, tymianku. Oprócz gotowych do użycia peelingów zastosować można także te własnoręcznie przygotowane. Idea kosmetyków DIY (z ang. Do it yourself) staje się coraz bardziej popularna. Istnieje wiele przepisów na domowy peeling do skóry głowy. Poniżej przedstawiono niektóre z nich.
Jak zbudowana jest skóra? Dowiesz się tego z filmu:
Przykładowe pomysły na domowy peeling skóry głowy
Jednym z prostszych do samodzielnego przygotowania jest peeling cukrowy do skóry głowy. W tym celu należy 2–3 łyżki cukru wymieszać z 2 łyżkami stosowanej na co dzień maski do włosów lub balsamu. Inną propozycją jest połączenie 1/4 szklanki oliwy z oliwek i 1/4 szklanki brązowego cukru. Peeling cukrowy polecany jest posiadaczom bardzo gęstych włosów ze względu na łatwość wypłukania go. Cukier szybko się rozpuszcza, dlatego peeling należy nałożyć od razu po przygotowaniu.
Kolejną łatwą do przygotowania propozycją jest peeling z kawy na skórę głowy. Wskazany jest osobom o ciemnych włosach. Należy 4 łyżki mielonej kawy wymieszać z 2 łyżkami szamponu. Z kolei tonizujące działanie przyniesie solny peeling do włosów i skóry głowy uzyskany z połączenia 3 łyżek soli morskiej z 2 łyżkami szamponu.
Działanie mocno złuszczające zapewnia peeling z 6–8 tabletek aspiryny i 4 łyżek ciepłej wody. Z kolei peeling oczyszczający do skóry głowy uzyskuje się przez połączenie: 1 czubatej łyżki sody oczyszczonej, 1 łyżki szamponu, kilku kropel olejku z drzewa herbacianego, który ma działanie antyseptyczne.
Właściwości odtłuszczające wykazuje peeling z 2 łyżek delikatnego szamponu, 2 łyżek cukru trzcinowego, 1 łyżki glinki ghassoul. Normalizację pracy gruczołów łojowych i działanie nawilżające ma peeling z 4 łyżek cukru, 2 łyżek siemienia lnianego, kilku kropli octu jabłkowego. Wskazany osobom o przesuszonej i łuszczącej się skórze głowy jest peeling z 4 łyżek cukru, 2 łyżek odżywki do włosów i 1 łyżki miodu.
Jak wykonać peeling skóry głowy?
Ten zabieg pielęgnacyjny powinno się wykonywać nie częściej niż raz w tygodniu. Zbyt częsty i/lub zbyt intensywny peeling może działać drażniąco na skórę. Należy pamiętać, by nie stosować peelingu w przypadku występowania niepokojących zmian skórnych czy ran. Na początku należy zmoczyć włosy letnią wodą. Następnie na dłonie nabiera się peeling i powoli rozprowadza na skórze głowy niewielką ilość preparatu. Kolejnym krokiem jest kilkuminutowy masaż głowy, który wykonuje się okrężnymi ruchami. Warto jeszcze na 10–15 minut zostawić kosmetyk na głowie. Peeling zmywa się letnią wodą. Najlepiej w tym celu pochylić głowę w dół i przesuwać strumień wody po całym obszarze głowy. Na koniec myje się włosy i nakłada lekką odżywkę. Najlepiej pozwolić włosom naturalnie wyschnąć.