Tahini jest sezamową pastą o gęstej konsystencji. Doskonale sprawdza się jako dodatek zarówno do kanapek, jak też tortów i lodów. Jest ceniona nie tylko za walory smakowe, ale również za właściwości odżywcze. Sezam stanowi dobre źródło witamin, minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz błonnika pokarmowego.
Pasta tahini - co to jest?
Pasta tahini, nazywana inaczej tahinią, jest masłem otrzymywanym z ziaren sezamu. Posiada mocno chałwowy smak i gęstą konsystencję przypominającą ciągnący się krem. Pastę sezamową można kupić gotową w sklepach lub przygotować samodzielnie w domu. Powstaje na drodze ucierania, ugniatania bądź mielenia ziaren sezamu, które wcześniej są zwykle prażone. Tahini jest popularnym przysmakiem w kuchni krajów wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.
Pasta tahini - do czego ją stosować?
Pasta sezamowa tahini znajduje szerokie zastosowanie kulinarne. Stanowi dodatek do potraw wytrawnych, ale też słodkich. Tahini jest składnikiem hummusu i pasty bakłażanowo-sezamowej znanej pod nazwą baba ghanoush. Masło sezamowe można wykorzystać do przygotowania smacznych i pożywnych past kanapkowych, a także dipów do przekąsek czy sałatek. Świetnie smakuje jako komponent sosów, ciast, ciasteczek i lodów. Tahini stosowane jest również jako krem do wafli i tortów oraz jako dodatek do porannej owsianki z owocami czy odżywczych koktajli. Z pasty tahini przygotuje się sos jogurtowy, który można podawać do warzyw i wegetariańskich burgerów. Masło sezamowe jest wykorzystywane jako zamiennik tradycyjnego masła do smarowania pieczywa.
Pasta sezamowa - właściwości odżywcze
Pasta tahini posiada wysokie wartości odżywcze, co zawdzięcza podstawowemu składnikowi, z którego jest otrzymywana - sezamowi. W 100 g sezamu zawiera się około 573 kcal, 17.73 g białka, 49.67 g tłuszczów, 23.45 g węglowodanów oraz 11.8 g błonnika pokarmowego. Sezam jest również bogatym źródłem witamin i minerałów. W jego składzie występują m.in.: witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, kwas foliowy), witamina A i E, a także wapń, magnez, żelazo, fosfor, potas i cynk. Sezam dostarcza nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Stanowi źródło związków o właściwościach antyoksydacyjnych hamujących szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych, a tym samym zapobiegających rozwojowi wielu chorób.
Pasta sezamowa - właściwości zdrowotne
Pasta sezamowa dostarcza sporej ilości białka, które stanowi podstawowy składnik budulcowy ludzkiego organizmu i jest niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. Właściwości lecznicze sezamu są znane i wykorzystywane już od czasów starożytnych. Zawarte w sezamie minerały mają pozytywny wpływ na stan kości, działają przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i antyalergicznie. Nasiona sezamu posiadają właściwości antynowotworowe i regulujące gospodarkę hormonalną, dzięki obecności lignanów. Zmniejszają ryzyko rozwoju raka piersi, prostaty, białaczki i czerniaka. Związki występujące w sezamie, takie jak witaminy C i E, cynk, fitosterole działają antyoksydacyjnie. Hamują procesy starzenia się komórek organizmu i przeciwdziałają rozwojowi wielu chorób: nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, choroby wieńcowej, cukrzycy, nowotworów, schorzeń skórnych (np. łuszczycy), a także demencji, choroby Alzheimera czy Parkinsona.
Witaminy i minerały obecne w paście sezamowej zapewniają zdrową kondycję skóry, włosów i paznokci i działają odmładzająco. Mają również korzystny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, prowadząc do polepszenia zdolności poznawczych: pamięci, uwagi i koncentracji. Błonnik pokarmowy zawarty w tahini reguluje procesy trawienne i obniża poziom “złego” cholesterolu, zapobiegając powstawaniu zmian miażdżycowych.
W jaki sposób odżywiać się smacznie i zdrowo? Zobacz na filmie:
Domowa pasta tahini - jak zrobić?
Domowa pasta tahini jest bardzo prosta w przygotowaniu. Podstawowy przepis składa się wyłącznie z nasion białego sezamu. Opcjonalnie można dodać oliwę, olej sezamowy, rzepakowy lub z pestek winogron. Czas przygotowania nie wynosi więcej niż 15 minut. Domową pastę tahini przechowuje się nawet do 3-4 miesięcy. Można ją umieścić w lodówce, ale nie jest to konieczne.
Składniki:
- 1 szklanka sezamu,
- 2-4 łyżki oliwy lub oleju sezamowego.
Sposób przygotowania:
- Sezam upraż porcjami na suchej patelni - powoli i na małym ogniu, aż do zarumienienia. Co chwilę zamieszaj, aby nie przypalić sezamu. Gotowy sezam uzyska delikatnie złoty kolor. Przesyp go do miski i upraż kolejną porcję. Odstaw do ostudzenia.
- Uprażone ziarna sezamu wsyp do wysokiego pojemnika z wyposażenia blendera ręcznego. Opcjonalnie można użyć malaksera.
- Rozpocznij miksowanie, początkowo na najniższych obrotach. Sezam należy miksować przez około 10 minut. W przypadku przywierania ziaren do boków pojemnika należy zrobić przerwę w blendowaniu i zebrać masę za pomocą łyżki. Po dłuższym miksowaniu ziarna sezamu zaczną wydzielać olej.
- W celu uzyskania gładkiej pasty sezamowej w trakcie miksowania ziaren dodawaj stopniowo oliwę lub olej.
- Po uzyskaniu pożądanej konsystencji zakończ miksowanie. Pastę sezamową możesz lekko doprawić solą.
- Przygotuj słoik. Przed przełożeniem do niego domowej pasty tahini wyparz go wrzątkiem i wytrzyj do sucha. Zakręć słoik.