Polub nas na Facebooku
Czytasz: Paradontoza – leczenie domowe. Jak zapobiegać rozwijaniu się choroby?
menu
Polub nas na Facebooku

Paradontoza – leczenie domowe. Jak zapobiegać rozwijaniu się choroby?

miya227/getty images

Paradontoza to choroba zapalna przyzębia – dziąseł oraz tkanek otaczających zęby. W zaawansowanych stadiach wymaga przeprowadzenia zabiegów. Leczenie domowe paradontozy na samym początku jej trwania może skutecznie zapobiec postępowi choroby, nie zastąpi jednak wizyty u stomatologa.

W leczeniu domowym paradontozy największe znaczenie ma utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej, czyli przede wszystkim regularne szczotkowanie zębów. Stosowanie płukanek, specjalistycznych past ma jedynie charakter wspomagający terapię dentystyczną.

Leczenie domowe paradontozy – higiena jamy ustnej

Paradontoza to choroba zapalna tkanek przyzębia, występująca najczęściej po 40 roku życia, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, mogąca prowadzić do rozchwiania zębów oraz ich utraty. Domowe sposoby leczenia paradontozy są skuteczne jedynie na pierwszych jej etapach oraz w zapobieganiu, kiedy to jeszcze nie doszło do trwałych uszkodzeń w jamie ustnej. Odpowiednio wczesne wdrożenie postępowania może zapobiec nieprzyjemnym w skutkach powikłaniom, dlatego tak ważne jest, by na co dzień dbać o swoje uzębienie. Dodatkowo uważa się, że zaniechanie leczenia domowego paradontozy na późniejszych stadiach może zniweczyć działania dentystyczne i spowodować nawrót choroby.

Domowe sposoby leczenia paradontozy to przede wszystkim przeprowadzanie zabiegów mających na celu utrzymywanie higieny jamy ustnej na optymalnym poziomie. Przyczyną schorzenia jest kumulowanie się bakterii w kieszonkach i szczelinach dziąseł, które tworzą nalot na zębach i są odpowiedzialne za stan zapalny. Ich regularne usuwanie za pomocą szczoteczki skutecznie zapobiega problemowi na długi czas. Narzędzie do mycia zębów i przyzębia powinno mieć miękkie, niedrażniące włosie. Konieczna jest także prawidłowa technika szczotkowania – szczoteczkę powinno ustawić się pod kątem 45 stopni i wykonywać ruchy wymiatająco-okrężne, unikając agresywnego szorowania. Po zabiegu w warunkach domowych zaleca się masaż dziąseł czystym palcem, naciągając je na zęby.

Szczotkowanie zębów powinno odbywać się dwa razy dziennie. Należy dobrać odpowiednią pastę do zębów, która będzie chronić dziąsła i wzmacniać szkliwo. Niestety nie istnieje żaden produkt, który sam w sobie hamuje postęp choroby.

Należy zaznaczyć, iż mimo utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej należy dwa razy do roku odwiedzić stomatologa na badanie kontrolne, a raz w roku poddać się zabiegowi usuwania płytki nazębnej.

Domowe sposoby leczenia paradontozy – płukanki

Do domowych sposobów leczenia paradontozy należy również stosowanie płukanek jamy ustnej. Mogą one zostać przygotowane na bazie ziół: rumianku lub szałwii. Rośliny te mają potencjał przeciwbólowy, przeciwzapalny, co doskonale współgra z rutynowo wykonywanym szczotkowaniem. Warto wypróbować również naparów z mięty. W aptekach dostępne są rozmaite mieszanki, roztwory można przygotowywać również samodzielnie.

W dawnych czasach, gdy opieka stomatologiczna nie była jeszcze na rozwiniętym poziomie, do domowego leczenia paradontozy stosowano płukanki z dziurawca. Należy jednak pamiętać, iż może on wchodzić w interakcje z innymi lekami przyjmowanymi na stałe, dlatego rozpoczęcie kuracji powinno się skonsultować z lekarzem. Nalewkę z dziurawca rozcieńcza się według instrukcji na opakowaniu.

Domowe sposoby leczenia paradontozy – zmiana trybu życia

Oprócz prawidłowej higieny jamy ustnej oraz stosowania płukanek zaleca się modyfikację trybu życia. Chory powinien zrezygnować z pokarmów drażniących dziąsła, kawy i mocnej herbaty lub zredukować ich picie. Należy rzucić palenie papierosów, gdyż dym tytoniowy ma tendencję do zaostrzania stanów zapalnych jamy ustnej oraz osłabia reakcje obronne organizmu. Konieczne jest wprowadzenie zbilansowanej diety, bogatej w witaminy oraz minerały, a przede wszystkim w wapń. Należy zwiększyć spożycie warzyw oraz owoców i wykluczyć produkty bogate w cukry proste. Zaleca się suplementację witaminą D.

Zobacz film: Paradontoza

źródło:x-news

Co oprócz domowych sposobów leczenia paradontozy?

Paradontoza postępująca, mimo właściwego postępowania domowego oraz prawidłowej higieny jamy ustnej, może wymagać zastosowania innych metod leczenia. Zabiegi, takie jak kiretaż, laser, chirurgiczne zamykanie recesji dziąseł, zakładanie szyn na ruszające się zęby, mogą być konieczne na pewnym etapie terapii, by zapobiec utracie zębów.

Niestety zdarza się, że mimo prawidłowego postępowania leczniczego dochodzi do rozwinięcia się zaawansowanych objawów choroby. Ważne jest regularne podtrzymywanie przyzwyczajeń higienicznych, co pozwala na cieszenie się zdrowym uzębieniem przez długie lata.

Bibliografia:

1. Kowalski J., Wpływ czynników na choroby przyzębia – przegląd literatury, Nowa Stomatol., 2008, 1, 19–23.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
1
Polecamy
Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie
Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie TVN zdrowie
Jak leczyć paradontozę?
Domowe sposoby na zapalenie przyzębia
Jak leczyć paradontozę? Domowe sposoby na zapalenie przyzębia TVN zdrowie
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet.
Jak skutecznie walczyć z tą chorobą?
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet. Jak skutecznie walczyć z tą chorobą? Dzień Dobry TVN
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?