W programie 36,6°C poruszane są ważne zagadnienia z zakresu medycyny. Nic dziwnego, że w kolejnym odcinku programu prowadzący Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek skupią się na problemach jamy ustnej, a dokładniej - paradontozie. Paradontoza, inaczej nazywana zapaleniem przyzębia, może doprowadzić do wypadania zębów, dlatego tak ważne jest szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Jak wygląda leczenie paradontozy? Czy jest bolesne? Czy odbywa się przy udziale lasera, a może w pełnym znieczuleniu? Jak odtworzyć tkanki przyzębia i jak często usuwać kamień z zębów w gabinecie dentystycznym? Na wszystkie nurtujące Was pytania odpowiadała ekspertka programu 36,6°C, dr Joanna Rozwadowska.
Doktor Joanna Rozwadowska posiada specjalizację z periodontologii, potwierdzoną zdaniem Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Aktywnie działa w strukturach Stowarzyszenia Liderów Stomatologii Polskiej. Stale doskonali swoją wiedzę i kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych specjalistycznych kursach, szkoleniach i seminariach, zarówno na terenie Polski, jak i poza granicami. Jej zawodowa pasja to choroby przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.
Uwielbiana przez najmłodszych Pacjentów – posiada dar zjednywania sobie serc dzieci, które dzięki niej z radością odwiedzają Galerię Uśmiechu. Inicjatorka wdrożenia standardów opieki nad pacjentami – dziećmi, czyniąc z Kliniki Centrum Przyjazne Dzieciom.
Kreatorka piękna i estetyki, po pracy spędza czas z rodziną spontanicznie aranżując wnętrza. Jest fanką kina mocno osadzonego w realiach, z elementami prawa i psychologii, zaś jej marzeniem jest podróż do EKO energetycznej Nowej Zelandii. Razem z mężem prowadzi Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii „Galeria Uśmiechu” w Krakowie.
Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.
Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.
Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.
Witam. Mam pytanie dotyczące dziąsła. Miałam źle leczoną górną 1 i 2- gdyż przestrzeń miedzy nimi wypełniała jedna plomba…po wielu latach inny stomatolog poprawił te wypełninia odseparowując je od siebie i zdjął kamień- w rezultacie powstała większa przerwa pomiędzy tymi zębami w górnej części, która jest ciemna i sprawia wrażenie jakby zęby były zepsute, a po bliższym przyjrzeniu się widać , że po prostu dziąsło nie narosło ani na jedynkę ani na dwójkę, jest jakby krótsze niż po przeciwległej stronie . Pytanie moje jest dwojakie- co można zrobić z takim dziąsłem i czy ewentualnie można opracować te zęby w innym kształcie – tak aby nie powstawał efekt „czarnego trójkąta” pod dziąsłem? Czy jest sens wybielać zęby gdy cierpię na toczeń układowy? (mam mało sliny)
Pani doktor od 2 tygodni mam problem z paleniem i pieczeniem całej jamy ustnej i języka wszystkie badania krwi i moczu prawidłowe czy przyczyny trzeba szukać u stomatologa do tej pory stosowane leki i plukanki nie pomagają pozdrawiam
Czy można samemu ocenić czy przebiega w jamie ustnej jakiś stan zapalny taki bez widocznych objawów
Dobry wieczór od roku wiem że mam paradontozę. W chwili obecnej lekarz zaproponował kiretaż. Bardzo się boję tego zabiegu i nie wiem czy się na niego zdecydować. Bardzo krwawią mi dziąsła podczas mycia. Kieszonki przy niektórych zębach są od 2 do 6 mm. Obniżyła mi się górna jedynka oraz delikatnie odsłoniły dolne zęby. Obawiam się czy mój stan po zabiegu sie nie pogorszy. Nie mam wyboru lekarzy ponieważ w mieście gdzie mieszkam jest tylko jeden periodontolog i do końca nie wiem czy zaproponowane leczenie jest właściwe. Zastanawiam się czy kupić irygator.
Czy dieta może mieć wpływ na rozwój paradontozy? Jeśli tak, to co jeść, a czego lepiej unikać?
Czy krwawienie, które pojawia się przy szczotkowaniu zębów może być objawem paradontozy?
Czy warto zrobić przeszczep tkanki łącznej przy początkach recesji zębowej (wiek 35lat)?
Jestem obciążona genetycznie paradontozą. Jak mogę zapobiec zachorowaniu na tę chorobę?
Jakie są możliwości wstawienia brakujących zębów, oprócz protezy, w przypadku osób z paradontozą? Czy takie wstawienie może wykonać "zwykły" dentysta czy periodontolog/ chirurg?
Witam, czy jest jakies ryzyko przy zabiegu przeszczepu dziąseł,obecnie koncze leczyć zeby i będę czekac na zabieg.Z góry dziękuję za każdą informację
Czy osoby z paradontozą powinny zażywać doustnie dodatkowe witaminy bądź mikro-, makroelementy?
Dzień dobry. Jakie są możliwości leczenia dla osób z zaawansowaną paradontozą? W ciągu kilku lat 2 zęby bardzo się ruszały i była konieczność ich wyrwania.
Mam 34 lata, od kiedy skonczylam 6-7 lat krwawia mi dziasla. Zaden stomatolog nie umie mi pomoc. Dbam o zeby, o dziasla, sciagam kamien, szczotkuje, nitkuje, plukam, wymieniam szczoteczki a nadal mam problem. Narazie zaden zab nie wypadl mi z tego powodu. Ponad to zauwazylam ze moj 7 letni syn zaczyna miec ten sam problem... Co robic??
Witam serdecznie. Mam 33 lata i parodontoze w dolnych zębach stomatolog zaleca przeszczep z podniebienia, aby uratować zęby czy są jakieś inne mniej bolesne metody? Nie ukrywam, że mam wiele obaw.
Witam. Mam 29 lat mój stomatolog powiedział mi że mam zbyt wytarte żeby tak jak by miały około 55lat żeby reagują na niską temperaturę odczuwalny ból. Jakie mogą być to schorzenia?
Czy paradontoza jest uleczalna?
Dobry wieczór. Mam pytanie krwawi mi dziąsła podczas mycia zębów. Mam nieswiezy oddech od 2 miesięcy. W styczniu 2018 urodziłam dziecko. Mam 37 lat .Nie wiem co się dzieje bo dbam o higienę jamy ustnej ale coś jest nie tak.prosze mi pomoc
Czy jest jakiś sposób, aby uniknąć choroby?
Czy paradontoza to choroba dziedziczna?
Zdiagnozowano u mnie paradontozę, dodam że wcześniej byłam u trzech stomatologów i nikt niczego nie zauważył, sama niczego nie zauważyłam. Dopiero skierowana do chirurga w celu usunięcia zęba dowiedziałam się o chorobie. Wiem że konieczny będzie kiretaż , czy można po tym zabiegu pracować? pracuję w chłodnym pomieszczeniu ok 2 st C. Jak będzie wyglądało leczenie? kiedy mogę wstawić implanty i aparat stały ? kiedy powinny zostać usunięte ubytki ( pozostawiony korzeń po ekstrakcji zęba)?