Polub nas na Facebooku
Czytasz: Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
menu
Polub nas na Facebooku

Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów

Dziewczyna, która pali e-papierosa

Fot: Phoenixns / gettyimages.com

E-papierosy miały być zdrowszą alternatywą dla zwykłych papierosów. Niestety kolejne badania pokazują, że szkodliwe jest nie tylko ich palenie, ale także wdychanie wydobywającej się z papierosów pary. Badacze dowodzą też, że palenie e-papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19.

E-papierosy cieszą się ogromną popularnością. Korzystają się z nich zarówno osoby młode, jak i starsze. O sięgnięciu po tego rodzaju papierosy najczęściej decydują względy zdrowotne (uważane są za mniej szkodliwe) oraz fakt, że dodawane do nich liquidy mają różne smaki, a sama para, która uwalnia się podczas ich palenia, nie ma przykrego zapachu. Niestety, to, co na pierwszy rzut oka wydaje się niegroźne, w rzeczywistości szkodzi tak samo, jak zwykłe papierosy. Co ciekawe, tyczy się to nie tylko spalanych płynów, ale także bezwonnej pary.

E-papierosy - czy są bezpieczne?

Dym tytoniowy to kilkaset substancji. Szacuje się, że co najmniej 500 z nich nie jest obojętnych dla zdrowia. Niektóre z nich są toksyczne, inne wykazują silne działanie kancerogenne. Zdaniem badaczy słowo „dym” nie kojarzy się najlepiej, a stosowanie przez producentów e-papierosów terminu „para” jest celowym wprowadzaniem w błąd. Zdaniem naukowców zarówno „dym”, jak i „para” są równie szkodliwe dla zdrowia. Badanie przeprowadzone m.in. przez specjalistów z George Mason University na grupie blisko 800 studentów pokazało, że termin „para” jednoznacznie kojarzy się z czymś bezpiecznym i nieszkodliwym.

Po e-papierosy bardzo chętnie sięgają młodzi ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z  konsekwencji. Co gorsza, wielu z nich nie widzi w tym nic złego. Uważają, że e-papierosy to tak naprawdę nie papierosy, a ich palenie - nazywane "wapowaniem" - w ogóle nie szkodzi. Zdaniem specjalistów takie myślenie może mieć fatalne skutki, zwłaszcza teraz, gdy cały świat walczy z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Okazuje się bowiem, że palenie znacząco podnosi ryzyko zakażenia i może zaostrzyć przebieg choroby.

Autorzy badania zauważają, że konieczne jest nie tylko edukowanie młodzieży, ale także uchwalenie nowych przepisów regulujących praktyki marketingowe branży e-papierosów, tak aby, nie oszukiwała ona opinii publicznej co do szkodliwości ich produktów

Co znajduje się w e-papierosach?

Badania pokazują, że w dymie, który wdychają e-palacze i który wydostaje się na zewnątrz także jest niebezpieczny dla zdrowia. Skład liquidów jest bardzo zróżnicowany, a niektóre ich składniki są dużo bardziej szkodliwe niż choćby nikotyna.

Zdaniem badaczy osoby, które wdychają dym z e-papierosów wprowadzają do płuc nie tylko nikotynę, ale także metale ciężkie czy choćby aldehyd cynamonowy oraz wanilina, które są bardzo toksyczne.

Warto za zaznaczyć, że tylko w minionym roku do szpitali w USA z powodu ciężkiego uszkodzenia płuc spowodowanego paleniem e-papierosów trafiło ponad pół tysiąca chorych, z czego siedem osób zmarło. Według Amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (CDC) chorzy skarżyli się na kaszel bez odkrztuszania, duszność, ból w klatce piersiowej o charakterze opłucnowym. Dodatkowo czuli się osłabieni, mieli gorączkę oraz dreszcze. Ponadto u części chorych występowały objawy ze strony przewodu pokarmowego (ból brzucha, nudności, biegunka), które poprzedzały wystąpienie objawów ze strony układu oddechowego. Pacjenci byli hospitalizowani z powodu niewydolności oddechowej, a część z nich wymagała wspomagania wentylacji. W badaniach obrazowych stwierdzano zmiany naciekowe lub zmiany o typie mlecznego szkła.

Źródło: sciencealert.com

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o e-papierosach:

Zobacz film: Czy e-papierosy są bezpieczne? Źródło: x-news


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
9
Polecamy
E-papierosy są szczególnie niebezpieczne dla młodych
E-papierosy są szczególnie niebezpieczne dla młodych TVN zdrowie
Prof. Jankowski:
Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19 TVN zdrowie
Mózg po COVID-19.
Naukowcy:
Zobaczyliśmy ogromne obszary uszkodzeń
Mózg po COVID-19. Naukowcy: Zobaczyliśmy ogromne obszary uszkodzeń Dzień Dobry TVN
Czy młodzi wiedzą jak o siebie dbać, by cieszyć się długim życiem?
Czy młodzi wiedzą jak o siebie dbać, by cieszyć się długim życiem? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Tik
Która wytwórnia fajek to napisała, a może na czyje zlecenie?
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?