Polub nas na Facebooku
Czytasz: Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
menu
Polub nas na Facebooku

Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów

Dziewczyna, która pali e-papierosa

Fot: Phoenixns / gettyimages.com

E-papierosy miały być zdrowszą alternatywą dla zwykłych papierosów. Niestety kolejne badania pokazują, że szkodliwe jest nie tylko ich palenie, ale także wdychanie wydobywającej się z papierosów pary. Badacze dowodzą też, że palenie e-papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19.

E-papierosy cieszą się ogromną popularnością. Korzystają się z nich zarówno osoby młode, jak i starsze. O sięgnięciu po tego rodzaju papierosy najczęściej decydują względy zdrowotne (uważane są za mniej szkodliwe) oraz fakt, że dodawane do nich liquidy mają różne smaki, a sama para, która uwalnia się podczas ich palenia, nie ma przykrego zapachu. Niestety, to, co na pierwszy rzut oka wydaje się niegroźne, w rzeczywistości szkodzi tak samo, jak zwykłe papierosy. Co ciekawe, tyczy się to nie tylko spalanych płynów, ale także bezwonnej pary.

E-papierosy - czy są bezpieczne?

Dym tytoniowy to kilkaset substancji. Szacuje się, że co najmniej 500 z nich nie jest obojętnych dla zdrowia. Niektóre z nich są toksyczne, inne wykazują silne działanie kancerogenne. Zdaniem badaczy słowo „dym” nie kojarzy się najlepiej, a stosowanie przez producentów e-papierosów terminu „para” jest celowym wprowadzaniem w błąd. Zdaniem naukowców zarówno „dym”, jak i „para” są równie szkodliwe dla zdrowia. Badanie przeprowadzone m.in. przez specjalistów z George Mason University na grupie blisko 800 studentów pokazało, że termin „para” jednoznacznie kojarzy się z czymś bezpiecznym i nieszkodliwym.

Po e-papierosy bardzo chętnie sięgają młodzi ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z  konsekwencji. Co gorsza, wielu z nich nie widzi w tym nic złego. Uważają, że e-papierosy to tak naprawdę nie papierosy, a ich palenie - nazywane "wapowaniem" - w ogóle nie szkodzi. Zdaniem specjalistów takie myślenie może mieć fatalne skutki, zwłaszcza teraz, gdy cały świat walczy z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Okazuje się bowiem, że palenie znacząco podnosi ryzyko zakażenia i może zaostrzyć przebieg choroby.

Autorzy badania zauważają, że konieczne jest nie tylko edukowanie młodzieży, ale także uchwalenie nowych przepisów regulujących praktyki marketingowe branży e-papierosów, tak aby, nie oszukiwała ona opinii publicznej co do szkodliwości ich produktów

Co znajduje się w e-papierosach?

Badania pokazują, że w dymie, który wdychają e-palacze i który wydostaje się na zewnątrz także jest niebezpieczny dla zdrowia. Skład liquidów jest bardzo zróżnicowany, a niektóre ich składniki są dużo bardziej szkodliwe niż choćby nikotyna.

Zdaniem badaczy osoby, które wdychają dym z e-papierosów wprowadzają do płuc nie tylko nikotynę, ale także metale ciężkie czy choćby aldehyd cynamonowy oraz wanilina, które są bardzo toksyczne.

Warto za zaznaczyć, że tylko w minionym roku do szpitali w USA z powodu ciężkiego uszkodzenia płuc spowodowanego paleniem e-papierosów trafiło ponad pół tysiąca chorych, z czego siedem osób zmarło. Według Amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (CDC) chorzy skarżyli się na kaszel bez odkrztuszania, duszność, ból w klatce piersiowej o charakterze opłucnowym. Dodatkowo czuli się osłabieni, mieli gorączkę oraz dreszcze. Ponadto u części chorych występowały objawy ze strony przewodu pokarmowego (ból brzucha, nudności, biegunka), które poprzedzały wystąpienie objawów ze strony układu oddechowego. Pacjenci byli hospitalizowani z powodu niewydolności oddechowej, a część z nich wymagała wspomagania wentylacji. W badaniach obrazowych stwierdzano zmiany naciekowe lub zmiany o typie mlecznego szkła.

Źródło: sciencealert.com

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o e-papierosach:

Zobacz film: Czy e-papierosy są bezpieczne? Źródło: x-news


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
9
Polecamy
E-papierosy są szczególnie niebezpieczne dla młodych
E-papierosy są szczególnie niebezpieczne dla młodych TVN zdrowie
Z powodu palenia papierosów co 5 sekund umiera jedna osoba
Z powodu palenia papierosów co 5 sekund umiera jedna osoba TVN zdrowie
Mózg po COVID-19.
Naukowcy:
Zobaczyliśmy ogromne obszary uszkodzeń
Mózg po COVID-19. Naukowcy: Zobaczyliśmy ogromne obszary uszkodzeń Dzień Dobry TVN
Czy młodzi wiedzą jak o siebie dbać, by cieszyć się długim życiem?
Czy młodzi wiedzą jak o siebie dbać, by cieszyć się długim życiem? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Tik
Która wytwórnia fajek to napisała, a może na czyje zlecenie?
Czytaj całość
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?