Co to jest panthenol?
Panthenol, czyli prowitamina B5, występuje naturalnie w ludzkiej skórze, włosach i paznokciach. Panthenol jest niezbędny do prawidłowej regeneracji naskórka, wzrostu włosów i paznokci. W wyniku procesów utleniania panthenol przekształca się w kwas pantotenowy, czyli witaminę B5, która jest substancją hydrofilową - wiążącą wodę. Panthenol stosowany w kosmetykach pełni funkcje przede wszystkim nawilżające.
Pianka panthenol na oparzenia słoneczne
Panthenol jest głównym składnikiem preparatów stosowanych na oparzenia słoneczne. W tego typu kosmetykach występuje w stężeniu 5 lub 10 proc. nie powodując efektów ubocznych. Panthenol w tego typu preparatach występuje wraz z alantoiną, ekstraktem z nagietka lub aloesu, co wpływa łagodząco oraz aktywizuje podziały komórek przyspieszając regenerację i powrót skóry do równowagi.
W niektórych preparatach znajdziemy także D-panthenol, który wspomaga szybszą regenerację naskórka, można go stosować także w przypadku drobnych powierzchownych ran, a nie tylko oparzeń słonecznych.
Polecamy: Alantoina w kosmetyce – działanie, maść i krem z alantoiną
Panthenol - stosowanie
Piankę należy rozpylić na podrażnioną skórę, a następnie lekko wklepać lub pozostawić do wchłonięcia. Nie powinno się pocierać skóry, co dodatkowo ją podrażnia. Panthenol można stosować kilka razy dziennie.
Uwaga - panthenolu nie można rozpylać na twarz. Najlepiej nałożyć piankę na rękę i dopiero wklepać w podrażnioną skórę.
Panthenol - kto musi uważać?
Pianki nie można stosować do oczu ani do jamy ustnej lub nosowej. Uważać powinny także osoby z astmą - należy zwracać uwagę, aby pacjent nie wdychał gazu nośnikowego, gdyż może to wywołać atak astmy. Kobiety ciężarne i karmiące mogą stosować panthenol po konsultacji z lekarzem.
Panthenol jest produktem hipoalergicznym, a więc bezpiecznym dla alergików.
Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku oparzeń? Zobaczcie na filmie:
Panthenol - na co jeszcze można go stosować?
Panthenol należy stosować wspomagająco w leczeniu drobnych uszkodzeń skóry (oparzenia słoneczne, uszkodzenia i otarcia naskórka, powierzchniowe rany), suchej skóry, zapaleń skóry, opryszczki wargowej, chorób pęcherzowych skóry z ubytkami naskórka. Jest to lek dostępny w każdej aptece bez recepty.
Polecamy: Zasady bezpiecznego opalania, czyli jak się opalać, żeby nie wyrządzić sobie szkód