Jeden pączek w zależności od nadzienie i tego czy został oblany lukrem czy też nie, ma od 200 do 350 kcal. To mniej więcej tyle, co dobry obiad. Niestety w porównaniu z solidnym posiłkiem energia z pączka bardzo szybko się ulatnia i po jego zjedzeniu w krótkim czasie znowu robimy się głodni. Na szczęście są sposoby, aby nie tylko odchudzić pączki, ale sprawić, że będą odrobinę zdrowsze od tych tradycyjnych.
Dietetyczny pączek, czyli jaki?
Aby przygotować dietetycznego pączka wystarczy delikatnie zmodyfikować klasyczny przepis. Zamiast mąki tortowej – sięgnąć po orkiszową. Cukier wymienić na stewię. Wszystkie te składniki są nie tylko zdrowsze, ale przede wszystkim bogate w substancje odżywcze. Po zjedzeniu takiego pączka uczucie sytości utrzyma się nie, co dłużej, tym samy zjemy ich mniej.
Mąka orkiszowa – najlepsza z najlepszych
Mąka orkiszowa uznawana jest za jedną z najzdrowszych. Choć też powstaje z pszenicy, to zawiera znacznie więcej substancji odżywczych niż klasyczna mąką pszenna. Orkisz zawiera sporo błonnika pokarmowego, którego potrzebuje układ pokarmowy oraz krwionośny. Dostarcza także cennych kwasów omega 3 i 6, które wspomagają serce i mózg. Poza tym jest doskonałym źródłem witaminy z grupy B (mają korzystny wpływ na układ nerwowy, poprawiają wygląd skóry, włosów oraz paznokci) oraz witaminę E, która jest jednym z silniejszych przeciwutleniaczy. Zwalcza wolne rodniki, które nie tylko przyczyniają się do rozwoju zmian nowotworowych, ale także przyspieszają starzenia się organizmu.
To lepsze niż zwykły cukier
Stewia, bo o niej mowa, naturalny słodzik, który jest aż 300 razy słodszy od zwykłego cukru i do tego w ogóle nie ma kalorii. Tym samym też bardzo niski indeks glikemiczny i może być bez większych obaw stosowana przez osoby chorujące na cukrzycę. Jest jednak jeden haczyk – podobnie jak wiele innych produktów, stewia w nadmiarze może być bardzo niebezpieczna. Glikozydy stewiolowe wykazują działanie rakotwórcze i mogą przyczynić się do wystąpienia wad płodu.
Po tych doniesieniach Komisja Europejska uznała, że stewię można przedawkować i ustaliła, że bezpieczna dla zdrowia dawka to taka, która nie przekracza 4 mg na kilogram masy ciała. Trzeba sobie zdawać sprawę, że stewia jest bardzo często dodawana do żywności i kryje się pod symbolem E960. Dlatego też osoby, które często sięgają po słodkie napoje – muszą bardzo uważać.
Choć można używać jej do pieczenia, to w przepisach, których potrzebna jest znaczna ilość cukru lepiej sięgną po ksylitol. Pod wpływem wysokiej temperatury zachowuje się karmel i nie zawsze chce się połączyć z drożdżami.
Zobacz film i dowiedz się kiedy warto sięgnąć po stewię
Przepis na dietetyczne pączki
Wbrew pozorom przygotowanie domowych i bardziej dietetycznych pączków nie jest trudne i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Oto prosty przepis na pączki w odchudzonej i dużo zdrowszej postaci (na ok. 20 sztuk):
- 2 szklanki mąki orkiszowej
- ½ szklanki chudego mleka
- 10 g drożdży
- 2 łyżki stewii (lub ksylitolu)
- szczypta soli
- 1 łyżka oleju
Aby uzyskać przyjemny zapach – warto dodać odrobinę miąższu z laski wanilii lub odrobinę skórki ze startej cytryny.
Rozkruszone drożdże trzeba zalać kilkoma łyżkami ciepłego, ale niegorącego mleka. Dodać łyżkę stewii i taką ilość mąki, aby po wyrobieniu masa miała konsystencję gęstej śmietany. Następnie odstawimy ją w ciepłe miejsce.
Do rozczynu dodajemy pozostałe składniki z wyjątkiem tłuszczu i ręcznie wyrabiamy, do momentu aż ciasto nabierze luźnej konsystencji. Przykrywamy je czystą ściereczką i odstawimy na kilka minut. Po tym czasie dodajemy tłuszcz i wyrabiamy na gładką masę (ciasto powinno bez problemów odchodzić od miski). Ponownie je przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce, aż podwoi swoją objętość.
Następnie przekładamy ciasto na stolnicę i przez chwilę wyrabiamy. Później dzielimy na dwie części. Pierwszą rozwałkowujemy na grubość ok. 1,5 cm i układamy na blasze wyłożonej papierem. Na ciasto w niewielkich odstępach kładziemy niewielka ilość domowego dżemu lub budyniu – w zależności od tego, z czym chcemy zrobić pączki. Następnie przykrywamy drugą częścią rozwałkowanego ciasta. Z pomocą ostrego kubka lub szklanki wycinamy pączki. Blaszkę należy odstawić jeszcze na pół godziny w ciepłe miejsce.
Przed wstawieniem ich do piekarnika można je posmarować roztrzepanym żółtkiem lub białkiem. Pączki pieczemy w 180 stopniach przez 8-10 minut, po upieczeniu trzeba je od razu wyjąć z piekarnika.
Jaką wartość odżywczą mają pączki (wartości dla jednego pączka)?
Kcal | 60 |
---|---|
Białko |
2,8 |
Tłuszcz |
1,05 |
Węglowodany |
9,26 |
Błonnik pokarmowy |
2,8 |