Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ozonowanie ran, zębów, krwi – wskazania i metody leczenia ozonem
menu
Polub nas na Facebooku

Ozonowanie ran, zębów, krwi – wskazania i metody leczenia ozonem

Kobieta podczas zabiegu z wykorzystaniem ozonu

Fot: dimid_86 / gettyimages.com

Ozonoterapia to mało popularna forma terapii, szczególnie wykorzystywana w stomatologii. Jednak ozonowanie krwi może być doskonałą formą terapii ran, zakażeń, infekcji uogólnionych, stwardnienia rozsianego, boreliozy i wielu innych sytuacji klinicznych.

Ozon stanowi aktywną formę tlenu o silnym działaniu utleniającym. Dzisiaj terapia ozonem, czyli ozonoterapia, stosowana jest na całym świecie. Ozon ma silne działanie dezynfekujące, wobec czego wykorzystywany jest w walce z różnego rodzaju drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Czym jest ozonoterapia?

Ozonoterapia to inaczej leczenie mieszanką tlenu i ozonu. Ma szerokie zastosowanie w medycynie, szczególnie w leczeniu trudno gojących się ran, odleżyn, owrzodzeń czy przetok. Nie jest to terapia rozpowszechniona w Polsce, choć jest to sposób na zmniejszenie zagrożeń infekcyjnych związanych z ranami. Okazuje się, że wykorzystanie w leczeniu ozonu może obniżyć ryzyko zakażeń, wspomóc skuteczność antybiotykoterapii, a także zapobiec zakażeniom szpitalnym.

Jak zbudowana jest skóra i jakie spełnia funkcje? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Zastosowanie ozonoterapii

Ozonoterapia ma wiele zastosowań. Obejmują one lekooporne zapalenia płuc i oskrzeli, leczenie trudno gojących się ran, zakażenia kości, grzybice układowe, zapalenia w obrębie przewodu pokarmowego, leczenie oparzeń, migreny, zakażenia wirusem zapalenia wątroby, boreliozą, wirusem opryszczki, wirusem polio. Efekt ozonoterapii jest różny, w zależności od stężeń zastosowanej mieszaniny gazów, dawki ozonu, liczby zabiegów i ich czasu, a także regularności tych zabiegów i prawidłowości ich wykonania.

Ozonowanie krwi

Najskuteczniejszą metodą ozonoterapii jest autohemotransfuzja. Polega na wykonaniu wkłucia do żyły obwodowej, pobraniu około 100–200 ml krwi do czystej, sterylnej butelki zawierającej cytrynian sodu służący jako konserwant zapobiegający krzepnięciu. Dalej ozonuje się krew, która w wyniku działania ozonu zmienia kolor. Po zabiegu ozonowania krwi podaje się ją z powrotem do chorego. Jest to bardzo bezpieczny zabieg, może być wykorzystany w terapii wspomagającej leczenie migren infekcji układowych, boreliozy czy osłabienia odporności. Zabieg wykonany prawidłowo jest jak najbardziej bezpieczny.

Zobacz film i dowiedz się z czego składa się krew

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock.

Inne metody ozonoterapii

Istnieje kilka innych metod leczenia ozonem, zdecydowanie mniej popularnych. Można wykorzystać iniekcje z ozonu, np. iniekcje bezpośrednie, podanie mieszaniny tlenu i ozonu do jam ciała, podanie mieszaniny tych gazów doodbytniczo lub dopochwowo, a także do ucha czy pęcherza moczowego. Niekiedy dopuszcza się miejscowe podanie ozonu w postaci kąpieli suchej, zastosowanie opatrunków ozonowych, podanie naozonowanych kropli do oczu.

Ozonowanie zębów

Ozon ze względu na działanie bakteriobójcze może zostać wykorzystany w prewencji próchnicy zębów. Próchnica u dzieci powstaje nagle i w krótkim czasie. Bardzo szybko prowadzi do zniszczenia korony zębów. Czasami zmiany są tak głębokie, że dochodzi do destrukcji zębów. Aby temu zapobiec, stosuje się bezpieczne zabiegi ozonowania zębów. Zabieg ozonowania zębów mlecznych u dzieci trwa zaledwie 20 sekund. Na zęby ze zmianami próchniczymi zakłada się specjalne kapturki połączone z ozonatorem. Po zabiegu dodatkowo można stosować preparaty remineralizujące szkliwo zębów.

Jak możliwości ma nowoczesna stomatologia? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Nowoczesne technologie i ich zastosowanie w stomatologii. Źródło: 36,6.

Ozonoterapia jest efektywną metodą leczenia nie tylko zębów mlecznych, ale również zębów stałych u osób dorosłych. Najnowsze aparaty do ozonoterapii nie tylko bazują na ozonie gazowym, ale również na wodzie ozonowanej, czyli wodzie nasyconej ozonem. Stosuje się ją także jako płukankę do jamy ustnej, dającą lepsze efekty w porównaniu z dostępnymi na rynku płynami do higieny jamy ustnej.

Przeciwwskazania do stosowania ozonoterapii

Ozonoterapia stanowi doskonałą metodę leczenia, jednak nie przez każdego może być stosowana. Przeciwwskazaniami do ozonoterapii są nadczynność tarczycy, świeży zawał serca, a także ciąża.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
1
Polecamy
Wampirzy lifting - innowacyjna profilaktyka przeciwstarzeniowa
Wampirzy lifting - innowacyjna profilaktyka przeciwstarzeniowa Dzień Dobry TVN
Na czym polega fenomen baby botox?
Na czym polega fenomen baby botox? Dzień Dobry TVN
Autohemoterapia – leczenie własną krwią.
Na co pomaga krew?
Autohemoterapia – leczenie własną krwią. Na co pomaga krew? TVN zdrowie
Ekstrakcja zęba – jak przebiega wyrywanie zęba, czy zabieg można wykonywać w ciąży?
Ekstrakcja zęba – jak przebiega wyrywanie zęba, czy zabieg można wykonywać w ciąży? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?