Arbuz
Chyba każdy spodziewał się, że na pierwszym miejscu wśród owoców gaszących pragnienie znajdzie się arbuz. 100 g arbuza dostarcza 30 kcal. Miąższ owocu to przede wszystkim woda, węglowodany i błonnik pokarmowy. Jednak arbuz dostarcza też trochę witamin, przede wszystkim beta-karotenu (witamina A), kwasu foliowego, witaminy C, kwasu pantotenowego i w mniejszym stopniu witamin: B1, B2 i B3 i B6.
Arbuz zawiera także likopen, czyli czerwony barwnik z rodziny karotenoidów, który ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, potrafiącym skutecznie usuwać z organizmu wolne rodniki tlenowe i chronić komórki przed ich szkodliwym działaniem. Likopen pomaga też regenerować inne cenne antyoksydanty, takie jak luteina czy zeaksantyna.
Arbuz składa się aż w 90 proc. z wody! Skutecznie gasi pragnienie. Więcej o zdrowotnych właściwościach owocu znajdziecie tutaj: Arbuz – właściwości i wartości odżywcze. Ile kalorii ma arbuz?
Czereśnie
Czereśnie w 80 proc. składają się z wody. W 100 g czereśni znajdziemy 63 kcal oraz bardzo dużo witamin: witaminę C, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminę B6, kwas foliowy, witaminę A, witaminę E, witaminę K. Poza nimi czereśnie zawierają wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk.
Czereśnie są także źródłem kwercetyny, która zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, reguluje stężenie cholesterolu we krwi. Porcja czereśni dostarcza dużej dawki jodu (330 mg w 100 g), który wzmaga produkcję hormonów tarczycy, m.in. regulujących przemianę materii.
Dlaczego warto jeść wiśnie i czereśnie? Sprawdź:
Melon
Melon, podobnie jak arbuz, to w 90 proc. woda. W 100 gramach melona znajduje się między 28 a 26 kalorii (w zależności od odmiany). W melonach znajdziemy: witaminę C, witaminę A, witaminę K, witaminę E, witaminę B6, tiaminę, niacynę, kwas foliowy, ryboflawinę oraz potas, sód, wapń, żelazo, magnez, fosfor, cynk.
Melon korzystnie wpływa na układ nerwowy dzięki dużej zawartości witamin z grupy B, wzmacnia wzrok, poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci oraz zapobiega miażdżycy i obniża ciśnienie krwi. Co ciekawe melon działa nie tylko orzeźwiająco, ale i... wspomaga utrzymanie opalenizny dzięki obecności beta-karotenu.
Więcej o melonie, jego odmianach oraz właściwościach zdrowotnych znajdziecie tutaj: Melon – jakie są rodzaje melonów? Kalorie, właściwości i wartości odżywcze
Jabłka i gruszki
To bardzo soczyste owoce, które świetnie ugaszą pragnienie. 100 g jabłka zawiera 52 kcal. W skórce tego owocu znajduje się dużo składników, m. in. błonnik pokarmowy, foliany, beta karoten, witamina C oraz potas, wapń i fosfor. W skórce znajduje się także kwercetyna należąca do przeciwutleniaczy. Substancja ta działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, antybakteryjnie oraz przyczynia się do uszczelniania naczyń krwionośnych.
100 g gruszek zawiera 57 kcal oraz liczne witaminy: witaminę C, tiamina, ryboflawina, niacyna, witamina B6, kwas foliowy, witamina A, witamina E, witamina K, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk. Gruszki składają się w 84 proc. z wody i są polecane osobom cierpiącym na problemy z układem pokarmowym (biegunki lub zaparcia). Dodatkowo zawierają sporo pektyn - rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, który pod wpływem wody zwiększa swoją objętość i na długi czas wypełnia żołądek, dając uczucie sytości, co czyni je idealnymi na lato. Gruszki zawierają także jod, który wspomaga pracę tarczycy oraz bor, który wspomaga pracę mózgu oraz poprawiającego możliwości koncentracji. Bor zapobiega również utracie wapnia z kości, w związku z tym gruszki, ale te dojrzałe, powinny jeść osoby narażone na osteoporozę.
Polecamy: Dieta odkwaszająca organizm – produkty dozwolone i przeciwwskazane. Przykładowy jadłospis
Pomarańcze
Pomarańcze to ożywcze cytrusy, idealne zarówno do jedzenia, jak i do wyciskania. W 100 g pomarańczy znajdziemy 47 kcal. Poza tym zawierają one fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, cynk, witaminę B1, witaminę B2, niacynę, witaminę B6, kwas foliowy, witaminy E, C i A. Kwas askorbinowy hamuje rozwój miażdżycy, chroni przed chorobami sercowo-naczyniowymi, wzmacnia odporność (bierze udział w produkcji białych krwinek), jest niezbędny do wytwarzania kolagenu i syntezy wielu hormonów, ułatwia przyswajanie żelaza, wpływa na prawidłowe ciśnienie krwi. Z kolei beta-karoten obniża poziom złego cholesterolu, zapobiega chorobom układu krążenia oraz pozytywnie wpływa na wzrok.
Więcej o pomarańczach znajdziecie tutaj: Pomarańcze – odmiany, wartości odżywcze i zdrowotne
Mango
Gatunków mano wyróżniamy bardzo wiele. Średnio w 100 g owocu znajduje się 60 kcal. Co ciekawe substancje zawarte w mango mogą hamować rozwój raka piersi i raka okrężnicy oraz zapobiegać rozwojowi zespołu metabolicznego.
W mango znajdziemy witaminę C, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminę B6, kwas foliowy, witaminy A, E i K. Poza tym w mango występują: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk.
Polecamy: Mango – kaloryczność, właściwości i wartości odżywcze
Dowiedzcie się także, dlaczego warto jeść owoce. Jakie mają wartości odżywcze? Sprawdźcie na wideo: