Polub nas na Facebooku
Czytasz: Oregano – właściwości zdrowotne i zastosowanie lebiodki pospolitej
menu
Polub nas na Facebooku

Oregano – właściwości zdrowotne i zastosowanie lebiodki pospolitej

NAN

Fot: Dionisvera / fotolia.com

Oregano jest powszechnie stosowane jako przyprawa – pokruszone liście rośliny dodają potrawom niezwykłego smaku. Jednak ma także właściwości lecznicze – poprawia trawienie, łagodzi kaszel i pomaga zwalczyć wirusy. Istotne jest również działanie przeciwgrzybicze rośliny.

Oregano znane jest także jako lebiodka pospolita. Oprócz liści rośliny cenne właściwości ma także pozyskiwany z niej olejek. To właśnie on zapewnia działanie grzybobójcze, wspomagając tym samym organizm w prawidłowym funkcjonowaniu.

Zobacz także: Jak stosować olejek z oregano? Właściwości i przeciwwskazania

Oregano – charakterystyka zioła

Oregano jest rośliną wieloletnią. Występuje także pod nazwą „dziki majeranek”. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Lebiodkę pospolitą można spotkać na szeroką skalę w Afryce Północnej, Europie i Azji. W Polsce również jest uprawiane na całym obszarze kraju. Świeże oregano powinno mieć jasnozielony kolor i aromatycznie pachnieć.

Właściwości lecznicze rośliny zauważyli starożytni Grecy, którzy dzięki okładom z liści oregano zwalczali bóle mięśni, a Rzymianie łagodzili ból po ukąszeniach owadów. Zioło stosowane było także na porost włosów, a połączone z oliwą uchodziło za skuteczny środek na reumatyzm.

Oregano – właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne

Oregano jest znane w medycynie niekonwencjonalnej jako naturalny środek bakteriobójczy i grzybobójczy. Lebiodkę pospolitą charakteryzuje wysoka zawartość olejku eterycznego – stanowi on aż 1,2% objętości całej rośliny. Pozyskiwany jest głównie ze świeżych liści zioła. Olejek ten można zaliczyć do najskuteczniejszych w zwalczaniu drobnoustrojów, zaraz po olejku z czosnku i chrzanu. Działa na różne gatunki bakterii oraz pleśni, w tym Escherichia coli – częstą przyczynę zakażeń.

W składzie olejku wyróżnia się karwakrol, tymol oraz seskwiterpeny. Właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze tych dwóch pierwszych substancji były wykorzystywane w procesie mumifikacji w starożytnym Egipcie.

W dzisiejszych czasach karwakrol wykorzystywany jest w celach leczniczych. Można stosować go przy przeziębieniach, ponieważ wzmaga pocenie i działa przeciwbakteryjnie, natomiast tymolu używa się jako środka do dezynfekcji, np. ran lub skóry.

Wodne i alkoholowe preparaty na bazie suszonego oregano działają bakteriobójczo i grzybobójczo. Pomagają w walce z bakterią Escherichia coli, gronkowcem złocistym i kropidlakiem.

Oregano na kaszel

Pod wpływem oregano wzmożona zostaje produkcja naturalnego śluzu w błonach śluzowych górnych dróg oddechowych. Ziele lebiodki pospolitej pomaga także rozkurczyć mięśnie gładkie oskrzeli. W medycynie niekonwencjonalnej stanowi jeden ze środków zaradczych w nieżytach górnych dróg oddechowych. Pomaga w zwalczaniu kaszlu i odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny.

W celu zwalczenia lekkich dolegliwości układu oddechowego zaleca się stosowanie naparu z oregano. Aby go przygotować, należy 2 łyżki suszu zalać 2 szklankami wrzącej wody, następnie nakryć i zaparzać przez 15 minut pod przykryciem. Kiedy wystygnie, może być stosowany do płukania gardła i jamy ustnej.

Oregano a układ moczowy

Olejek i wyciągi z oregano działają moczopędnie, a ze względu na skuteczne zwalczanie Escherichia coli, czyli pałeczki okrężnicy, mogą usprawniać pracę układu moczowego. Bakteria ta występuje w organizmie naturalnie jako składnik flory jelita grubego. Stanowi jednak częstą przyczynę zakażeń dróg moczowych i kiedy się do nich dostanie, nie tylko powoduje dyskomfort, ale może doprowadzić do cięższych powikłań, takich jak odmiedniczkowe zapalenie nerek, cewki moczowej oraz pęcherza.

Oregano – sposób na odleżyny

W przypadku chorób, które skutkują stałym unieruchomieniem, warto zapobiegać powstawaniu odleżyn. Napar z ziela posłuży tutaj doskonale do obmywania ciała obłożnie chorych w celu uniknięcia przykrych dolegliwości. Pomoże w zlikwidowaniu świądu skóry, a także złagodzi rany, które powstały na ciele. Olejek z oregano natomiast pozwoli choremu uspokoić się i ukoić zmysły.

Lebiodka pospolita – zastosowanie w dolegliwościach układu pokarmowego

Oregano powoduje zwiększenie wydzielania śliny, żółci oraz soku żołądkowego. Dzięki temu pomaga lepiej przyswajać składniki z pokarmów i usprawnia procesy trawienia. Zwolennicy medycyny niekonwencjonalnej polecają stosować oregano w takich dolegliwościach, jak niestrawność, wzdęcia czy zapalenie żołądka, a także przy nadmiernej fermentacji w jelitach i atonii jelit, czyli zatrzymaniu ich perystaltyki.

Ze względu na właściwości grzybobójcze, w tym zwalczające grzyb Candida albicans, oregano sprawdza się świetnie w przypadku popularnej ostatnimi czasy dolegliwości znanej jako zagrzybienie organizmu czy kandydoza. Jeżeli grzyb przekroczy granicę swojego naturalnego środowiska – przewodu pokarmowego i dostanie się do ścian jelit, a następnie przeniknie do krwi i zagnieździ się w innych częściach ciała, staje się niebezpieczny i często odporny na działanie antybiotyków.

Przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego zalecane jest picie pół szklanki naparu z oregano 3 razy dziennie na pół godziny przed posiłkiem. Wykazuje wtedy pozytywne działanie na żołądek, natomiast pity po posiłkach działa wiatropędnie.

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
127
5
Polecamy
Bluszczyk kurdybanek – poznaj tajemnice rośliny
Bluszczyk kurdybanek – poznaj tajemnice rośliny Dzień Dobry TVN
Rumianek pospolity – zastosowanie w medycynie i kosmetyce.
Na co pomaga to popularne ziele?
Rumianek pospolity – zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Na co pomaga to popularne ziele? Dzień Dobry TVN
Jak stosować olejek z oregano?
Właściwości i przeciwwskazania
Jak stosować olejek z oregano? Właściwości i przeciwwskazania TVN zdrowie
Cząber – co to jest, jakie ma właściwości lecznicze i gdzie znajduje zastosowanie
Cząber – co to jest, jakie ma właściwości lecznicze i gdzie znajduje zastosowanie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?