Hydrożel imitujący właściwości ludzkiej chrząstki
Celem amerykańskich badaczy było opracowanie materiału, który będzie jak najlepiej imitował właściwości naturalnej tkanki. Jak podkreśla jeden z głównych autorów projektu - prof. Benjamin J. Wiley, udało się osiągnąć ten efekt.
Opracowany żel składa się w 60 proc. z wody. Podczas testów był on poddawany rozciąganiu i naciskom i ku zaskoczeniu naukowców, nie uległ przy tym zużywaniu się. Co więcej, krążek hydrożelu nawet obciążony 50-kg ciężarem nie uległ ani deformacji, ani rozerwaniu.
Przełom w ortopedii i transplantologii?
Odkrycie naukowców z Duke University może w przyszłości znaleźć zastosowanie w ortopedii i transplantologii. Zdaniem amerykańskich badaczy zastosowanie syntetycznego zamiennika chrząstki mogłoby odsunąć w czasie lub zlikwidować konieczność przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. A dzięki zastosowaniu hydrożelu pozwoliłoby pacjentom na szybszą i mniej powikłaną rekonwalescencję.
Co istotne, autorzy hydrożelu wykazują, że opracowany przez nich materiał ma podobną wytrzymałość co tytanowy implant kości. Przeprowadzone testy dowiodły również, że hydrożel nie wykazuje toksyczności wobec hodowanych w warunkach laboratoryjnych komórek.
Źródło: https://www.sciencedaily.com/