Naukowcy z University of New Mexico, Sandia National Laboratories oraz South China University of Technology opracowali sztuczne czerwone krwinki, które posiadają wszystkie właściwości naturalnych erytrocytów.
Jak powstają syntetyczne krwinki?
Do opracowania sztucznych krwinek zespół naukowców wykorzystał ludzkie czerwone krwinki. Naturalne erytrocyty zostały najpierw pokryte cienką warstwą krzemionki. W kolejnym etapie naniesiono na nie warstwy polimerów o negatywnych i pozytywnych ładunkach. Następnie krzemionka została wytrawiona. W ten sposób powstały elastyczne kopie prawdziwych komórek, które pokryto naturalnymi membranami czerwonych krwinek.
Sztuczne krwinki – co potrafią?
Autorzy projektu od początku zakładali, że wytworzenie syntetycznych krwinek ma być w pełni kompatybilne z tymi naturalnymi. Opracowane przez badaczy sztuczne krwinki są zdolne do transportowania tlenu, dzięki swojej elastyczności mogą się przeciskać przez wszystkie, nawet te najdrobniejsze naczynia, a później odzyskiwać pierwotny kształt. Badania naukowców wykazały również, że syntetyczne krwinki są zdolne do krążenia w obiegu przez długi czas i nie powodują toksycznych efektów ubocznych.
Do czego mogą posłużyć syntetyczne krwinki?
Jak podkreślają autorzy projektu, opracowane przez nich syntetyczne komórki mogą nie tylko spełniać te same zadania co naturalne czerwone krwinki, ale również znaleźć wiele innych zastosowań.
Sztuczne erytrocyty mogą transportować nie tylko tlen, ale też np. leki przeciwnowotworowe, biosensory czy magnetyczne nanocząsteczki. Dzięki temu mogą one znaleźć wiele potencjalnych zastosowań, takich jak efektywne dostarczanie leków czy wykrywanie toksyn w organizmie.
Autorzy wynalazku chcą dalej kontynuować swoje badania nad sztucznymi krwinkami, tak by w przyszłości można było je wprowadzić do terapii u ludzi.