Polub nas na Facebooku
Czytasz: Operacje plastyczne brzucha – na czym polegają plastyka brzucha i liposukcja?
menu
Polub nas na Facebooku

Operacje plastyczne brzucha – na czym polegają plastyka brzucha i liposukcja?

plastyka brzucha

Fot. YakubovAlim / Getty Images

Plastyka brzucha to zabieg chirurgiczny, którego celem jest wyprofilowanie powłok i usunięcie ich nadmiaru. Pomocniczą rolę w tym procesie spełniają również liposukcja i modelowanie powięzi mięśni prostych brzucha. Prawidłowe wygojenie i pielęgnacja blizn poprawiają efekt estetyczny. 

Operacje plastyczne brzucha to sposób nie tylko na lepszy wygląd, ale również na odzyskanie dawnej sprawności, ograniczenie bólu kręgosłupa i zaburzeń sercowo-naczyniowych. Plastyka brzucha jest końcowym elementem złożonej terapii.

Operacje plastyczne jako zakończenie procesu odchudzania

Operacje plastyczne brzucha mają za zadanie zmniejszyć nadwagę poprzez redukcję ilości podskórnej tkanki tłuszczowej oraz poprawić ogólny wygląd i sylwetkę pacjenta. W przypadku dużej otyłości najistotniejszy pozostaje efekt zdrowotny.

Proces odchudzania jest złożonym cyklem działań, który pacjent podejmuje z dwóch powodów. Pierwszym z nich są względy estetyczne – osoba otyła często czuje się nieatrakcyjna i ma z tego powodu liczne problemy emocjonalne. Drugi czynnik motywujący do zmniejszenia wagi to dolegliwości zdrowotne i związany z nimi spadek wydolności fizycznej. Najczęściej pojawiają się bóle kręgosłupa, zapalenia żył lub obrzęki kończyn dolnych. Groźnymi skutkami są nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i cukrzyca.

Prawidłowy proces redukcji wagi powinien składać się z kilku elementów, takich jak:

  • prowadzenie zdrowego trybu życia,
  • właściwa dieta – zarówno pod względem kompozycji, jaki i kaloryczności,
  • regularne odżywianie się (częste, małe posiłki),
  • regularna aktywność fizyczna.

Proces odchudzania powinien być konsultowany z dietetykami i specjalistami terapii ruchowej, co pozwala uniknąć ewentualnych powikłań związanych ze źle dobraną dietą lub kontuzji i urazów przy niewłaściwym dozowaniu obciążeń treningowych. W okresie walki z nadwagą wskazana też jest całkowita rezygnacja z alkoholu i papierosów.

Kiedy podstawowy cel redukcji masy ciała zostanie osiągnięty, w kolejnej fazie często poprawia się ostateczny wynik z pomocą chirurgii plastycznej.

Zobacz film: Odchudzanie - metody inwazyjne i nieinwazyjne. Źródło: Bez skazy

Operacje plastyczne brzucha – rodzaje i zastosowanie

Podstawowymi zabiegami są:

  • liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu z tkanki podskórnej,
  • plastyka brzucha (abdominoplastyka), czyli chirurgiczne opracowanie powłok,
  • lipoliza ultradźwiękowa albo laserowa – zabiegi pozwalające na modelowanie sylwetki poprzez odsysanie niewielkich ilości tłuszczu,
  • laseroterapia służąca zmniejszeniu rozstępów,
  • programy redukcji blizn.

Liposukcja to zabieg, który może mieć znaczenie lecznicze – stosowany jest nie tylko ze względów kosmetycznych, ale również po to, by przyspieszyć odchudzanie u osób bardzo otyłych. Polega on na odsysaniu pod ciśnieniem dużej ilości tłuszczu z tkanki podskórnej – zwykle brzucha, ud lub pośladków. Ilość jednorazowo usuniętego materiału może sięgać nawet kilku litrów. Sondę ssącą wprowadza się pod skórę przez nacięcia. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym i wymaga on dość długiej rekonwalescencji.

Lipoliza ultradźwiękowa lub laserowa jest odmianą liposukcji, z tym że wykonuje się ją bez użycia skalpela. Wiązka drgań o wysokiej częstotliwości lub wysokoenergetyczny laser rozbijają komórki tłuszczowe, a tłuszcz (w ilości do 500 ml) jest odsysany na zewnątrz. Końcówka robocza ma zdecydowanie mniejszą średnicę (przekrój nakłucia może osiągać jedynie 1 mm), a zabieg jest mniej inwazyjny i obciążający. Najczęściej wykonuje się go bez zakładania szwów. Chory szybko wraca do pełnej sprawności. Procedura ta jest stosowana w celu „wyrzeźbienia” sylwetki – usunięcia zaburzającego wygląd, miejscowego nadmiaru tłuszczu.

Plastyka brzucha

Plastyka brzucha (abdominoplastyka) to operacja plastyczna brzucha, która koryguje wady sylwetki i powłok brzucha po procesie odchudzania. Osoby, które straciły wiele kilogramów, mają często obwisłe, pofałdowane, zbyt obfite powłoki brzucha. Względy estetyczne i komfort życia sprawiają, że decydują się na operację. Korektę skóry brzucha wykonuje się w trzech wariantach:

  • pełna (duża) plastyka – usuwając nadmiar tkanki, odpreparowuje się i wygładza skórę od spojenia łonowego, aż do łuków żebrowych,
  • mała plastyka (miniabdominoplastyka) – zabieg wykonuje się tylko w obszarze od spojenia łonowego do wysokości pępka,
  • „odwrotna” plastyka – cięcie i usunięcie nadmiaru skóry wykonuje się nie w dolnej, ale w górnej części brzucha.

Plastyce powłok często towarzyszy modelowanie kresy białej – pasma powięzi pomiędzy mięśniami prostymi brzucha. Dzięki temu można zlikwidować ewentualne rozejście tych mięśni oraz optycznie „zwęzić” talię. Plastyka może być też połączona z usunięciem przepuklin brzusznych, które często występują u osób otyłych.

Po operacji niezbędne jest odpowiednie postępowanie, by efekt kosmetyczny był jak najlepszy. W pierwszych dniach po zabiegu trzeba zachowywać odpowiednią pozycję ciała. Wskazane jest stosowanie pasów uciskowych i bielizny elastycznej, które zapobiegają tworzeniu się podskórnych krwiaków. Przyspieszają one również proces łączenia odpreparowanej skóry i tkanki podskórnej z głębiej położonymi podwięziami i mięśniami. Przez 2–3 miesiące należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów, a przez 5–6 miesięcy – powstrzymać się od uprawiania intensywnych sportów.

Pozbycie się nadmiaru skóry na brzuchu daje trwały efekt kosmetyczny i poprawia komfort życia. Warunkiem sukcesu jest jednak to, by zoperowany pacjent nie przytył ponownie.

Zobacz film: Usuwanie tkanki tłuszczowej. Źródło: Bez skazy


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?