Polub nas na Facebooku
Czytasz: Operacja plastyczna uszu – na czym polega, ile kosztuje i jakie są jej efekty?
menu
Polub nas na Facebooku

Operacja plastyczna uszu – na czym polega, ile kosztuje i jakie są jej efekty?

Operacja plastyczna uszu

Fot: Tara Moore / gettyimages.com

Operacja plastyczna uszu w nomenklaturze medycznej nazywana jest otoplastyką. Przeprowadzana jest najczęściej w przypadku uszu odstających i w celu zmniejszenia płatków uszu. Jej efektem jest zmiana wyglądu ucha zewnętrznego wpływająca na poprawę komfortu psychicznego.

Odstające uszy to jedna z najczęstszych deformacji małżowin usznych, która stanowi dla wielu osób spory problem estetyczny. Rozwiązaniem jest wówczas operacja plastyczna uszu, która zmienia ich umiejscowienie względem skóry głowy. Innym dość często spotykanym problemem są zbyt duże płatki uszne. W tym przypadku również możliwa jest korekta chirurgiczna. Zabiegów nie przeprowadza się podczas ciąży i karmienia piersią, u osób z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym krwi, zaburzeniami krzepliwości krwi czy infekcjami w okolicy ucha.

Operacja plastyczna uszu – najczęstsze przypadki

Otoplastyka to zabieg chirurgiczny, którego celem jest zmiana kształtu ucha zewnętrznego. Za jej prekursora uważa się niemieckiego chirurga Johanna Friedricha Dieffenbacha. Obecnie operacja plastyczna uszu wykonywana jest najczęściej w przypadku uszu odstających, o których mówi się, gdy odległość między koniuszkiem małżowiny a kością czaszki jest równa lub większa niż 2 cm. Zabieg odstających uszu po raz pierwszy wykonany został w 1881 roku przez Ely. Kolejnym dość często spotykanym problemem są zbyt duże płatki uszu, które pozbawione są chrzęstnego szkieletu, a składają się wyłącznie z podwójnej warstwy skóry z tkanką tłuszczową i łączną. Przerośnięte płatki uszu występują zwłaszcza u osób starszych, jako naturalna konsekwencja procesu starzenia. W przypadku osób młodych mogą być cechą dziedziczną lub skutkiem noszenia ciężkiej biżuterii. Niewspółmierna w stosunku do małżowiny wielkość płatka sprawia, że jest on zbyt widoczny. Jego wysokość powinna zajmować około 25% długości ucha. Oprócz efektów estetycznych zabiegi poprawiają samoocenę i podnoszą pewność siebie dzięki pozbyciu się kompleksu brzydkich uszu.

Zobacz film i dowiedz się czy operacje plastyczne są bezpieczne

Zobacz film: Czy operacje plastyczne są bezpieczne? Źródło: Stylowy Magazyn.

Korekta odstających uszu

Operacja uszu odstających trwa zazwyczaj 1–3 godziny. Zabieg przeprowadza się głównie w znieczuleniu miejscowym. Korekcja uszu nie wymaga pobytu w szpitalu, z wyjątkiem zabiegów wykonywanych w znieczuleniu ogólnym, którym poddawane są dzieci.

Chirurg wykonuje nacięcia w kształcie elipsy z tyłu uszu (dzięki temu blizna jest niewidoczna), żeby uzyskać dostęp do chrząstki, która zostaje nacięta, ścięta lub częściowo usunięta. Redukuje się przy tym nadmiar skóry. Z dojścia tylnego do chrząstki zakłada się szwy niewchłanialne nylonowe, przywodzące ją w kierunku głowy. Następuje zszycie i opatrzenie ran. Na widocznej części ucha nie ma żadnego nacięcia.

Rezultatem zabiegu jest bliższe przyleganie uszu do skóry głowy. Pierwsze efekty widoczne są tuż po operacji, ale całkowity rezultat osiąga się po zakończeniu przebudowy chrząstki, co następuje w ciągu 2–6 miesięcy.

Plastyka przerośniętych płatków uszu

Zabieg zmniejszenia uszu jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Ogólne zalecane jest u osób ze znacznym zbliznowaceniem okolicy operowanej i dzieci. Zabieg nie wymaga pobytu w szpitalu, z wyjątkiem zabiegów w znieczuleniu ogólnym.

Zmniejszenie płatków uszu trwa około 1 godziny. Przed zabiegiem na płatkach lekarz zaznacza pisakiem elementy, które będzie usuwać. Stabilizuje ucho przez chwyt tylno-dolnej części obrąbka ręką lub narzędziem. Zapewnia to wykonanie pewniejszego cięcia, które przeprowadza się skalpelem. Po przygotowaniu pola operacyjnego wykonuje się cięcia w wyznaczonych miejscach na płatku. Usuwa się także nadmiar skóry z tkanką podskórną. Po opracowaniu tkanek zszywa się tkankę podskórną szwami rozpuszczalnymi, których nie trzeba usuwać, i skórę. Na zmniejszony płatek ucha zakłada się luźny opatrunek.

Blizna po operacji zmniejszenia uszu jest praktycznie niewidoczna. Znajduje się w przedłużeniu naturalnego zagłębienia ucha. Efekt widoczny jest już bezpośrednio po zabiegu i utrzymuje się przez całe życie. Po około 4–6 miesiącach trudno jest zauważyć, że ucho było poddane zabiegowi.

Rekonwalescencja po korekcie uszu

Rekonwalescencja po korekcie uszu wynosi około 7 dni. Po zabiegu pojawia się obrzęk i zasinienie, które ustępują samoistnie. Uszy wydają się zdrętwiałe, dokucza ból i nadwrażliwość, które łagodzi się lekami przeciwbólowymi. Po 10–14 dniach od korekty uszu ściąga się szwy.

Niewskazane jest mycie głowy przez kilka dni po plastyce uszu, żeby nie zamoczyć opatrunku. Powrót do pełnej aktywności fizycznej następuje po 2–3 tygodniach. Przez około miesiąca nie powinno się przyjmować pozycji wywołujących ucisk na ucho, korzystać z sauny, basenu i solarium. Do zagojenia ran nie należy farbować włosów i nakładać trwałej ondulacji, co mogłyby źle wpłynąć na proces gojenia.

W przypadku zmniejszenia uszu płatki można przebić nie wcześniej niż 3 miesiące po zabiegu, wskazane jest noszenie delikatnej i lekkiej biżuterii. Z kolei po operacji uszu odstających zakłada się na kilka dni opaskę w celu podtrzymania opatrunku i ochrony przed możliwymi urazami mechanicznymi. Należy ją później nosić w nocy przez około miesiąca od zabiegu.

Ile kosztuje operacja uszu?

Cena operacji odstających uszu zaczyna się od około 2000 zł i może sięgać 6000 zł. Zabieg zmniejszenia płatka ucha to koszt rzędu 1000–4500 zł.

Powikłania po korekcie uszu

Operacja odstających i zbyt dużych uszu to zabiegi małoinwazyjne i obarczone niewielkim ryzykiem skutków ubocznych. Powikłania po korekcie uszu to m.in.: infekcja, krwiak, bliznowacenie tkanek, miejscowy brak czucia, asymetria, zapalenie i przebarwienia skóry, słabe gojenie się ran, nagromadzenie płynu surowiczego w tkance podskórnej. W przypadku uszu odstających znane są przypadki, gdy chrząstka powróciła do dawnego kształtu.

Bibliografia:

1. Padlewska K., Medycyna estetyczna i kosmetologia, Warszawa, PZWL, 2014.

2. Kryst L., Chirurgia szczękowo-twarzowa, Warszawa, PZWL, 2011.

Co szkodzi uszom? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Co szkodzi naszym uszom? Źródło: 36,6.Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
1
Polecamy
Korekta uszu.
Co trzeba wiedzieć o zabiegu i jak się do niego przygotować?
Korekta uszu. Co trzeba wiedzieć o zabiegu i jak się do niego przygotować? TVN zdrowie
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą Dzień Dobry TVN
Zabieg karboksyterapii - jedno rozwiązanie na wiele problemów
Zabieg karboksyterapii - jedno rozwiązanie na wiele problemów Dzień Dobry TVN
Co to jest mastopeksja?
Na czym polega lifting biustu i jakie są wskazania do zabiegu?
Co to jest mastopeksja? Na czym polega lifting biustu i jakie są wskazania do zabiegu? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pierwiosnek – najbardziej znane gatunki roślin z rodziny pierwiosnkowatych
Pierwiosnek – najbardziej znane gatunki roślin z rodziny pierwiosnkowatych
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Kaszel suchy czy mokry? Rozpoznanie, leczenie, domowe sposoby na kaszel
Kaszel suchy czy mokry? Rozpoznanie, leczenie, domowe sposoby na kaszel
Dreszcze - nagłe uczucie zimna? Co oznaczają dreszcze bez gorączki?
Dreszcze - nagłe uczucie zimna? Co oznaczają dreszcze bez gorączki?
Kolonoskopia – jak prawidłowo przygotować się do badania? Dieta zalecana przed planowanym badaniem
Kolonoskopia – jak prawidłowo przygotować się do badania? Dieta zalecana przed planowanym badaniem