Operacje na kręgosłupie należą do niebezpiecznych. Obciążone są zawsze ogromnym ryzykiem, w końcu to narząd odpowiedzialny za ruch.
Złamanie kręgosłupa, kręgozmyk, skrzywienia i urazy - wszystko to może diametralnie zmienić nasze życie. Mistrz Polski juniorów w pływaniu, Przemysław Jurek, skoczył do ogrodowego basenu tak niefortunnie, że uszkodził kręgosłup w odcinku szyjnym. Groziło mu kalectwo do końca życia. Na szczęście z odsieczą przyszła medycyna, a dokładniej neuronawigacja.
Operacje z użyciem neuronawigacji przypominają gry komputerowe. To zupełnie inna rzeczywistość - lekarz patrzy w ekran, w ogóle prawie nie mając kontaktu z pacjentem. Czym zatem jest neuronawigacja? Jak wykorzystują ją chirurdzy podczas operacji?
Zobacz także: Operacja skoliozy u dorosłych i u dzieci – kwalifikacja, przebieg i ryzyko powikłań
Co to jest neuronawigacja?
Neuronawigacja to nawigowanie podczas operacji. Naprowadzanie lekarza na precyzyjnie wyznaczony cel. Jako pierwsza powstała nawigacja dotycząca mózgu i operacji na nim - usuwania guzów ukrytych głęboko pod korą mózgową. Neuronawigacja przy operacjach kręgosłupa pomaga chirurgowi wprowadzić śruby w ściśle wyznaczone miejsca w kręgach kręgosłupa.
Zobacz także: Stenoza kanału kręgowego: operacja, leczenie i rehabilitacja
W oparciu o dane z rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej nawigacja wytycza drogę do celu. Setki obrazów z takiego badania głowy czy kręgosłupa są importowane do komputera nawigacji chirurgicznej, który precyzyjnie wytyczając miejsca nacięcia lub wprowadzenia śruby, minimalizuje ryzyko operacji.