Polub nas na Facebooku
Czytasz: Opatrunek ze srebrem na trudno gojące się rany – kiedy można go stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Opatrunek ze srebrem na trudno gojące się rany – kiedy można go stosować?

Opatrunek

Fot: mbogacz / gettyimages.com

Plastry ze srebrem stosowane są na trudno gojące się rany, w tym przede wszystkim na owrzodzenia. Działają bakteriobójczo i bakteriostatycznie, wspomagają więc skutecznie zabliźnianie się zranień.

Plastry są podstawowym elementem wyposażenia każdej apteczki. Obecnie na rynku można znaleźć zarówno opatrunki klasyczne, alginianowe, hydrokoloidowe, hydrożelowe, jak również ze srebrem. Bez względu na to, jaki plaster jest stosowany, głównym jego celem jest ochrona rany przed zanieczyszczeniami i zakażeniami, które mogą przyczyniać się do powstania powikłań.

Czym jest opatrunek ze srebrem?

Zawarte w opatrunkach sole srebra wykazują bardzo silne działanie przeciwbakteryjne wobec większości chorobotwórczych drobnoustrojów. Już niewielka ilość tego pierwiastka dodana do plastrów sprawia, że sprawdzają się one doskonale nawet na trudno gojące się rany. Antybakteryjne opatrunki wykazują przede wszystkim działanie bakteriostatyczne, czyli hamujące rozwój patogenów, a także bakteriobójcze, czyli niszczące drobnoustroje. Już w antyku znane były te właściwości srebra, o czym świadczy fakt, iż starożytni dodawali ten metal do wody, by ją oczyścić, a wręcz wyjałowić. Z czasem stało się popularnie stosowanie tego pierwiastka w leczeniu ran – uwalniane jony srebra wyłapują obecne w skaleczeniach bakterie.

Związki srebra można nabyć m.in. w formie plastrów lub w sprayu.

Jak opatrywać rany? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zabezpieczyć ranę? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie są korzyści ze stosowania opatrunków ze srebrem?

Najważniejszymi korzyściami wynikającymi ze stosowania opatrunków ze srebrem jest ich działanie bakteriobójcze czy bakteriostatyczne. Plastry te wpływają przede wszystkim na przyspieszenie procesu gojenia się ran, a także zapewniają optymalne środowisko dla regeneracji tkanek. Ich stosowanie może zapobiec rozwojowi poważnych powikłań, które niejednokrotnie zmuszają do chirurgicznego opracowania rany, a nawet amputacji (w przypadku poważnych zakażeń i martwicy tkanek). Opatrunki ze srebrem najczęściej stosuje się na odleżyny, a także w przypadku leczenia ran związanych ze stopą cukrzycową.

Zobacz także: Opatrunek okluzyjny: z czego się składa i jak go wykonać?

Kiedy stosować opatrunki ze srebrem?

Właściwie nie ma przeciwwskazań do stosowania opatrunków ze srebrem, choć oczywiście zdarza się, że u niektórych osób rozwija się reakcja alergiczna na ten metal. Ponadto pacjenci, którzy mają być poddani badaniu rezonansem magnetycznym, muszą pamiętać, by ten plaster usunąć.

O założeniu opatrunków z tym pierwiastkiem powinny pomyśleć przede wszystkim osoby chorujące np. na cukrzycę. W ich przypadku, szczególnie na stopach, istnieje ogromna predyspozycja do tworzenia się trudno gojących się ran. Określa się to mianem stopy cukrzycowej, która jest powikłaniem uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych i neuropatii. Chory nie wie często nawet, że tworzy mu się rana, gdyż ma zaburzone czucie w dystalnych częściach kończyn. Niejednokrotnie jest również otyły, co powoduje, że nie jest w stanie dokładnie obejrzeć swoich stóp i uchwycić niepokojące zmiany. Problemy w ukrwieniu przekładają się w tym przypadku na znaczne upośledzenie gojenia się ran i zwiększoną tendencję do zakażeń. Bardzo często u takich pacjentów ciężko zabliźniające się obrażenia wymagają opracowań chirurgicznych, a nawet amputacji palca czy całej stopy. Po takim zabiegu zaleca się chorym stosowanie opatrunków ze srebrem, które przyspieszą cały proces leczenia.

Zobacz także: Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowym wyposażeniem auta?

Inną grupą osób, która powinna sięgnąć po te plastry, są pacjenci przewlekle chorzy, leżący, u których istnieje tendencja do tworzenia się odleżyn powstających w miejscach narażonych na stały ucisk.

Jakie są zasady udzielania pierwszej pomocy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Zasady udzielania pierwszej pomocy. Źródło: 36,6

Czy opatrunki ze srebrem są refundowane?

Ceny opatrunków ze srebrem są bardzo różne. Wszystko zależy przede wszystkim od wielkości plastra czy ich innych, dodatkowych właściwości. Średni koszt to od 20 do ok. 150 zł za sztukę. Część opatrunków dostępnych na rynku jest jednak refundowana. W praktyce oznacza to, że chory pokrywa jedynie 30 procent należnej sumy. Sytuacja ta dotyczy jednak głównie pacjentów cierpiących na przewlekłe owrzodzenia.

Zobacz także: Jak prawidłowo wykonać czepiec Hipokratesa?

Bibliografia:

1. Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, Informator dla pacjentów z odleżynami i ich rodzin, dostęp na stronie internetowej: szpitaljp2.zam.pl.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
30
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?