Olejek jałowcowy wykazuje wszechstronne działanie prozdrowotne. Podkreśla się przede wszystkim jego korzystny wpływ na zmiany trądzikowe oraz zwalczanie rozstępów i cellulitu. Stąd też stanowi częsty składnik kosmetyków antycellulitowych. Ma właściwości przeciwbakteryjne, antyseptyczne, przeciwgrzybicze, diuretyczne, przeciwreumatyczne. Zaś płukanka z olejku jałowcowego i wody zwalcza nieprzyjemny zapach ust.
Olejek jałowcowy – wiadomości ogólne
Olejek jałowcowy (z łac. Oleum Juniperi) to olejek eteryczny pozyskiwany z owoców i igieł jałowca pospolitego (z łac. Juniperus communis L.), czyli gatunku rośliny iglastej zaliczanej do rodzaju jałowiec i rodziny cyprysowatych. Preparat powinien być przechowywany w szczelnie zamkniętej butelce z ciemnego szkła, w pokojowej temperaturze. Olejek z jałowca tworzy dobre kompozycje z olejkiem geraniowym, cytrusowym, sandałowym, lawendowym, rozmarynowym, cyprysowym, sosnowym. Otrzymywany jest metodą ekstrakcji przez destylację z parą wodną. Ma postać jasnożółtej lub zielonkawej, klarownej cieczy.
Średnia cena za buteleczkę 10 ml olejku jałowcowego wynosi 10 zł. Produkt ten kupić można w aptekach, drogeriach, sklepach zielarskich i dzięki sprzedaży internetowej.
Olejek jałowcowy – właściwości prozdrowotne
Olejek jałowcowy znany jest z licznych właściwości prozdrowotnych. Reguluje ciśnienie tętnicze krwi, łagodzi dolegliwości reumatyczne i zwalcza bezsenność. Nieznacznie rozszerza naczynia włosowate, likwiduje zastoje krwi i przyspiesza jej krążenie. Stosowany w formie płukanki, usuwa nieprzyjemny zapach z ust i wspomaga zwalczanie stanów zapalnych w jamie ustnej. Działa silnie antybakteryjnie i grzybobójczo, zwłaszcza na pałeczkę ropy błękitnej, gronkowca złocistego, pałeczkę okrężnicy i Candida albicans.
Zawarty w olejku z jałowca terpineol działa moczopędnie, stąd też produkt zalecany jest przy dolegliwościach, którym towarzyszy zatrzymywanie wody w organizmie. Dodatkowo wspomaga odtruwanie organizmu, czyli sprzyja wydalaniu toksyn, w tym kwasu moczowego, przez co zalecany jest w leczeniu podagry. Preparat wykazuje właściwości spazmolityczne, czyli rozkurczające mięśnie gładkie. Zwiększa wydzielania soku żołądkowego, pobudza perystaltykę jelit. Olejek jałowcowy stanowi składnik maści rozgrzewających stosowanych przy nerwobólach.
Olejek jałowcowy na zmęczenie i układ oddechowy
Olejek jałowcowy wykazuje działanie uspokajające, przez co stosowany może być w łagodzeniu stresu i stanów lękowych. Podnosi koncentrację i likwiduje oznaki zmęczenia. Stosowany przy wzmożonym napięciu nerwowym rozluźnia i odpręża. Do aromaterapii powinno się połączyć 5–10 kropli jałowcowego olejku z 2 łyżeczkami wody i podgrzewać w specjalnym ceramicznym kominku. Olejek ten ma przyjemny, intensywny, świeży, korzenny i nieco pieprzny zapach.
Olejek jałowcowy można używać do inhalacji. Wówczas należy 5–10 kropli wlać do naczynia z gorącą wodą. Głowę nakrywa się ręcznikiem i głęboko wdycha się unoszącą się parę. W taki sposób łagodzi się infekcje górnych dróg oddechowych, a zwłaszcza zwalcza katar i kaszel. Dodatkowo inhalacja oczyszcza zatoki oboczne nosa i rozszerza oskrzela, ułatwiając oddychanie.
Olejek jałowcowy – zastosowanie w kosmetyce
Właściwości olejku jałowcowego zostały docenione w kosmetyce. Produkt jest pomocniczo używany w leczeniu zmian trądzikowych. Dodatkowo nadaje się doskonale do pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej. Wykazuje działanie antyseptyczne, tonizujące, odkażające. Niestety może działać na skórę drażniąco i wywołać pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk. Jest to spowodowane zwłaszcza zawartością w olejku pinenu. Dlatego też zanim przystąpi się do stosowania go, należy wykonać próbę uczuleniową. Należy pamiętać, żeby nie używać go w formie nierozcieńczonej.
Olejek jałowcowy stanowi powszechny składnik preparatów do pielęgnacji włosów. Intensywnie odżywia i regeneruje włosy. Łagodzi stany zapalne skóry głowy, zwalcza uczucie swędzenia i wspomaga leczenie łupieżu.
Zobaczcie, jakie olejki są polecane do stosowania na skórę:
Olejek jałowcowy a cellulit
Olejek jałowcowy wykazuje działanie ujędrniające i antycellulitowe, stąd skutecznie zwalcza tzw. pomarańczową skórkę. Jest powszechnie wykorzystywany do masażu antycellulitowego. Zabieg pobudza krążenie krwi, stymuluje układ limfatyczny, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu i rozbijanie złogów tłuszczowych.
W walce z cellulitem i rozstępami zastosować można tylko olejek jałowcowy i bazowy lub połączyć go dodatkowo z innym olejkami o podobnym działaniu. W pierwszym przypadku należy 3–5 kropli olejku z jałowca wymieszać z 10 ml oleju bazowego, którym jest najczęściej oliwa z oliwek, olej kokosowy lub jojoba.
Bibliografia:
1. Frohne D., Leksykon roślin leczniczych, Wrocław, MedPharm Polska, 2010.
2. Filipowicz N., Ochocka J.R., Jałowiec pospolity Juniperus communis L. popularna lecznicza roślina olejkowa, „Postępy Fitoterapii”, 2008, 1, s. 26-31.
3. Górnicka J., Apteka natury. Leksykon zdrowia, Kalisz, Martel, 2005.