Olejek goździkowy jest wytwarzany z pączków wiecznie zielonego drzewa goździkowca. O jego zdrowotnych zaletach wiedzieli już starożytni. Do dzisiaj jest wykorzystywany w produktach ułatwiających utrzymanie higieny jamy ustnej oraz w wielu kosmetykach.
Olejek goździkowy: właściwości
Olejek goździkowy wyróżnia się nie tylko charakterystycznym, intensywnym zapachem. Jest także doskonałym źródłem witamin i minerałów. Zawiera m.in. odpowiadające za zdrowie kości i zębów wapń oraz fosfor, jest doskonałym źródłem sodu, potasu, żelaza, a także witamin A i C. Wykazuje działanie antybakteryjne, antyseptyczne, antywirusowe i przeciwgrzybicze, wobec czego wspomaga leczenie wielu chorób i zakażeń. Jest również uważany za silny afrodyzjak. Olejek goździkowy słynie z dużej intensywności, wobec czego zazwyczaj zaleca się stosowanie go po rozcieńczeniu.
Jakie zastosowanie ma olejek goździkowy?
Skład olejku goździkowego sprawia, że jest on przede wszystkim doskonałym środkiem wspomagającym gojenie skaleczeń, ran, stłuczeń oraz różnego typu zmian skórnych i infekcji grzybiczych. Można go stosować w przypadku ukąszeń i użądleń. Świetnie stymuluje także pracę układu immunologicznego – oczyszcza krew, walczy z wirusami i wolnymi rodnikami, dzięki czemu przeciwdziała wielu chorobom nowotworowym oraz schorzeniom układu krążenia. Pomaga leczyć chroniczny kaszel i zakażenia górnych dróg oddechowych, dzięki antybakteryjnym właściwościom przepłukiwanie gardła olejkiem łagodzi ból – jest on także częstym dodatkiem do tabletek przeciwbólowych do ssania.
Olejek goździkowy jest szeroko używany w medycynie naturalnej. To sprawdzony środek na ból głowy oraz bóle mięśniowe, łagodzi obrzęki oraz stany zapalne. Wykorzystuje się go w leczeniu jęczmienia i innych zapaleń w okolicach oczu. Kobiety w ciąży często sięgają po niego w celu zwalczenia nudności i wymiotów. Wpływa również świetnie na pracę układu pokarmowego – pomaga w pozbyciu się niestrawności i wzdęć, stymuluje trawienie. Może być dodawany do niektórych potraw – doda im charakterystyczny smak oraz wpłynie pozytywnie na ich przyswajanie.
Olejek goździkowy przyspiesza krążenie krwi i metabolizm. Lepsze ukrwienie przekłada się z kolei na optymalne funkcjonowanie wszystkich narządów, dobre samopoczucie i polepszenie ogólnego stanu zdrowia. Dodatkowo usuwa z organizmu toksyny i oczyszcza krew, reguluje poziom cukru, wobec czego zaleca się go przede wszystkim diabetykom.
Olejek goździkowy na ból zęba
Podstawowym zastosowaniem olejku goździkowego jest łagodzenie bólu zębów oraz leczenie zakażeń w obrębie jamy ustnej. Za takie właściwości odpowiada eugenol – związek chemiczny z grupy terpenów, który stanowi aż 72–90% olejku z goździków. Wyróżnia się działaniem antyseptycznym i znieczulającym. W stomatologii wykorzystuje się go do odkażania kanałów zębów, jest także, obok tlenku cynku, głównym składnikiem cementu dentystycznego. Można z niego przygotowywać płyn do płukania, który łagodzi ból zębów oraz różnego typu podrażnienia i owrzodzenia jamy ustnej. Znajduje się w wielu pastach do zębów i innych produktach dentystycznych. Olejek goździkowy wspomaga walkę z próchnicą. Nasączony wacik umieszcza się bezpośrednio na zmianach. Efekty powinny być zauważalne już po kilku dniach. Mocno rozcieńczony może służyć również jako maść dla ząbkujących niemowląt.
Olejek goździkowy – działanie antystresowe
Aromatyczny olejek goździkowy znakomicie wpływa również na samopoczucie i siły witalne. Jest afrodyzjakiem, pomaga się zrelaksować i odprężyć oraz zmniejsza uczucie zmęczenia. Stymuluje również koncentrację oraz sprawność intelektualną. Może okazać się pomocny w leczeniu problemów z zasypianiem, a także depresji.
Olejek goździkowy: zastosowanie w aromaterapii
Olejek goździkowy znakomicie sprawdza się w aromaterapii. Zwykle łączy się go z olejkami eterycznymi, m.in. z olejkiem różanym, cynamonowym, cytrynowym, grejpfrutowym, muszkatołowym, lawendowym i rozmarynowym. Wyróżnia się charakterystycznym i intensywnym zapachem. Bardzo często dodaje się go do różnego typu mieszanek, często jest także składnikiem perfum i kosmetyków.
Olejek goździkowy w kosmetyce
Olejek goździkowy jest również wykorzystywany w zabiegach pielęgnacyjnych. Jego zdrowotne właściwości sprawdzą się zwłaszcza w przypadku cery trądzikowej. Wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe, skóra po wykorzystaniu kosmetyków z olejkiem goździkowym jest lepiej ukrwiona, nabiera atrakcyjnego koloru i prezentuje się młodziej. Jego dodatek pomaga również zwalczać cellulit – można samodzielnie przygotować rozgrzewające pasty antycellulitowe, które podwyższają miejscowo temperaturę ciała i pomagają uporać się z problemem pomarańczowej skórki.