Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olej z pestek malin – jakie ma właściwości, jak stosować go na twarz, włosy i całe ciało
menu
Polub nas na Facebooku

Olej z pestek malin – jakie ma właściwości, jak stosować go na twarz, włosy i całe ciało

NAN

Fot: Madeleine Steinbach / fotolia.com

Olej z pestek malin jest wszechstronnym olejkiem, który ma działanie pielęgnacyjne, regeneracyjne, przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Ponadto reguluje wydzielanie sebum, a także przyspiesza gojenie się ran. Jest doskonały do pielęgnacji twarzy, dekoltu i włosów.

Olej z pestek malin tłoczony jest na zimno z nasion (pestek) maliny Rubeus Ideaus. Olejki pozyskiwane bez rafinacji (czyli oczyszczania w obecności wysokiej temperatury) zachowują większość swoich drogocennych składników. Zawierają dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i przeciwutleniaczy. Olejek z pestek malin jest doskonały do twarzy, ponieważ nie pozostawia tłustego filmu, jak większość innych olejków kosmetycznych. Może być stosowany nawet przez osoby z wrażliwą, atopową skórą. Olejek ma kolor złoto-żółty i lekko orzechowy zapach. Warto przechowywać go w ciemnych pojemnikach, w zacienionym miejscu i w temperaturze pokojowej, aby nie utlenił się i nie stracił cennych właściwości.

Olej z pestek malin – skład

Olej z pestek malin zawiera między innymi cenne dla skóry witaminy A i E, które są doskonałymi przeciwutleniaczami – neutralizują działanie wolnych rodników, mających destrukcyjny wpływ na komórki skóry i całego organizmu. Ponadto stymulują odnowę komórkową skóry, podwyższają zdolność komórek do wiązania wody, dzięki czemu skóra jest bardziej nawilżona i gładka. Działają stymulująco na produkcję kolagenu i przeciwdziałają powstawaniu zmarszczek. Poza tym przyspieszają gojenie się ran i blizn. Poprawiają ogólny wygląd skóry.

Poza witaminami A i E olejek z pestek malin jest bogaty także w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (ALA) i omega-6 (LA). Kwasy te mają znaczący wpływ na zmniejszenie skutków stresu oksydacyjnego w skórze. Ponadto działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, a także zwiększają odporność na zakażenia.

Olejek z pestek malin zawiera również kwas elagowy, który działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Przypisuje mu się także działanie antynowotworowe

Olej z pestek malin – właściwości

Olej z pestek malin wykazuje szerokie właściwości, do których należą:

  • Nawilżanie i regeneracja skóry – olejek ten wspomaga produkcję kolagenu i elastyny, wygładza i zmiękcza skórę, zmniejsza przebarwienia, zapobiega powstawaniu przedwczesnych zmarszczek, a także pomaga w spłycaniu już powstałych bruzd.
  • Odbudowa płaszcza lipidowego naskórka – dzięki temu jest polecany np. osobom z atopowym zapaleniem skóry i osobom z przesuszoną skórą.
  • Łagodzenie skutków oparzeń słonecznych – olejek może być stosowany po opalaniu, aby złagodzić nieprzyjemne uczucie pieczenia i swędzenia, a także po to, by przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia po ekspozycji skóry na słońce.
  • Przyspieszanie gojenia się ran, oparzeń i odmrożeń.
  • Regulowanie produkcji sebum i zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się zaskórników oraz innych zmian skórnych. Dzięki temu może być stosowany przez osoby z cerą problematyczną.
  • Ochrona przed zapaleniem dziąseł, egzemą pokrzywą i innymi chorobami skóry.

Olej z pestek malin – zastosowanie

Olej z pestek malin może być stosowany samodzielnie lub dodawany do innych kosmetyków. Kilka kropli można dodać do kremu stosowanego na co dzień, a także do balsamów czy peelingów. Podczas kąpieli – zwłaszcza długich i gorących – ludzka skóra może się wysuszać, dlatego olejek z pestek malin można dodać również do wody w wannie, aby zapobiec utracie wody ze skóry.

Oto kilka przykładów zastosowania olejku z pestek malin:

  • Kosmetyk do pielęgnacji skóry twarzy na noc – po dokładnym oczyszczeniu skóry można nałożyć olejek na twarz i pozostawić go na całą noc. W nocy procesy regeneracyjne organizmu działają najintensywniej, dlatego właśnie wtedy olejek działa najskuteczniej.
  • Kosmetyk do pielęgnacji skóry twarzy na dzień – ponieważ olejek nie posiada tłustej konsystencji, jego niewielką ilość można nałożyć pod makijaż. Warto jednak zachować umiar, aby podkłady czy inne kosmetyki do makijażu nie rolowały się i pozostały trwałe.
  • Dodatek do innych kosmetyków – dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych, olejek może być stosowany jako substancja czynna w kosmetykach bazowych. Zalecana ilość olejku to 10-20% objętości całego kosmetyku.
  • Kosmetyk do pielęgnacji włosów – olejek można stosować do tak zwanego olejowania włosów. Metoda ta polega na nałożeniu olejku (lub mieszanki kilku olejów) na suche bądź lekko wilgotne włosy. Aby spotęgować działanie, na głowę można nałożyć foliowy czepek i ręcznik – pod wpływem podwyższonej temperatury łuski włosów otwierają się, a substancje odżywcze mogą wniknąć w głąb włosów. Olejek należy pozostawić minimum na godzinę, jednak najbardziej skuteczny będzie pozostawiony nawet na całą noc. Po wszystkim należy umyć głowę delikatnym szamponem, najlepiej bez SLS.
  • Demakijaż połączony z masażem – olejek może być elementem mieszanek oczyszczających twarz metodą zwaną Oil Cleansing Method (OCM). Polega ona na połączeniu olejku pielęgnacyjnego z olejkiem antybakteryjnym, np. rycynowym. Proporcje to 30% olejku bazowego (rycynowego) i 70% olejku pielęgnacyjnego. Dla cery suchej można zmienić proporcje i użyć tylko 10-15% oleju bazowego. Taką mieszanką należy masować twarz przez minimum minutę, a następnie przy pomocy mokrego, gorącego ręcznika delikatnie zmywać z twarzy makijaż i zanieczyszczenia.
  • Stosowanie punktowe – olej można nakładać punktowo na suche, podrażnione, swędzące miejsca na twarzy i ciele.

Olej z pestek malin może być nakładany także na całe ciało, np. po opalaniu oraz stosowany do masażu ciała.

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
31
3
Komentarze (0)
Nie przegap
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby