Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olej z orzechów laskowych – zastosowanie w kuchni, medycynie i kosmetyce. Właściwości zdrowotne i lecznicze
menu
Polub nas na Facebooku

Olej z orzechów laskowych – zastosowanie w kuchni, medycynie i kosmetyce. Właściwości zdrowotne i lecznicze

Olej z orzechów laskowych

Fot: undefined undefined / gettyimages.com

Olej z orzechów laskowych jest źródłem witamin antyoksydacyjnych, które działają przeciwzmarszczkowo i odmładzająco. Wykorzystywany jest w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych oraz w pielęgnacji cery naczynkowej i trądzikowej. Olej z orzechów laskowych łagodzi napięcie nerwowe oraz przywraca równowagę psychiczną. 

Olej z orzechów laskowych znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej oraz w kosmetyce. Stanowi prawdziwą skarbnicę związków o dobroczynnym wpływie na zdrowie. Działa nawilżająco i regenerująco oraz łagodzi stres i zmęczenie. Ponadto reguluje ciśnienie krwi, dzięki czemu korzystnie oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy.

Olej z orzechów laskowych – co zawiera?

Olej z orzechów laskowych odznacza się wysoką wartością odżywczą, gdyż dostarcza wielu substancji korzystnie oddziałujących na organizm człowieka. W jego składzie znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 o właściwościach przeciwzapalnych oraz wspierających prawidłowe działanie układów: nerwowego, sercowo-naczyniowego i odpornościowego. Olej z orzechów laskowych stanowi dobre źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A i E. Związki te należą do naturalnych przeciwutleniaczy, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych, odpowiedzialnych za powstawanie wielu schorzeń i dolegliwości.

Olej z orzechów laskowych – właściwości zdrowotne

Olej z orzechów laskowych wykazuje liczne właściwości zdrowotne i lecznicze. Jest źródłem związków opóźniających procesy starzenia się skóry, działających przeciwzmarszczkowo i odmładzająco. Olej z orzechów laskowych obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz redukuje poziom „złego” cholesterolu, dzięki czemu wspiera prawidłowe działanie układu sercowo-naczyniowego. Przeciwdziała rozwojowi zakrzepicy, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy oraz choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego. Przypisuje się mu właściwości wspierające leczenie wrzodów żołądka oraz zapobiegające powstawaniu kamieni żółciowych. Olej z orzechów laskowych wykazuje dobroczynny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Łagodzi objawy zmęczenia psychicznego, redukuje stres oraz zwiększa zdolność koncentracji. Działa odprężająco i relaksująco oraz sprzyja odzyskiwaniu utraconej równowagi psychicznej.

Olej z orzechów laskowych – zdrowotne działanie dla skóry

Olej z orzechów laskowych odżywia i regeneruje skórę, przywraca jej witalność oraz redukuje objawy zmęczenia. Ma właściwości ściągające i tonizujące, reguluje wydzielanie sebum, zamyka pory oraz skutecznie uelastycznia skórę. Olej z orzechów laskowych zapewnia optymalne nawilżenie oraz odbudowuje barierę ochronną skóry, chroniąc ją przed powstawaniem podrażnień, pęknięć i zaczerwienień. Ponadto pełni funkcję naturalnego filtra słonecznego, który chroni skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Z tego powodu olej z orzechów laskowych nierzadko stanowi dodatek do kosmetyków przeznaczonych do opalania. Produkt ten wykazuje również właściwości antycellulitowe oraz antybakteryjne.

Olej z orzechów laskowych – zastosowanie

Olej z orzechów laskowych znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce jako preparat przeznaczony do pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała. Można go stosować jako pielęgnujący balsam po rozgrzewającym prysznicu, który dodatkowo działa odprężająco oraz poprawia ogólne samopoczucie i nastrój. Olej z orzechów laskowych w medycynie naturalnej wykorzystuje się do nacierania klatki piersiowej i pleców przy infekcjach górnych dróg oddechowych oraz przeziębieniach. Za pomocą oleju z orzechów laskowych wykonuje się masaże relaksacyjne oraz lecznicze, których celem jest uśmierzanie bólów i łagodzenie stanów zapalnych.

Orzechy laskowe - co zawierają? Jakie kupować? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Orzechy laskowe - co zawierają? Jakie kupować? Źródło: Wiem co jem

Olej z orzechów laskowych dogłębnie wnika w skórę, nadając jej miękkości oraz przyspieszając procesy regeneracyjne. Ponadto masaże olejem z orzechów laskowych działają wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych, rozluźniają napięcie mięśniowe, łagodzą stres i odprężają. Olej z orzechów laskowych zaleca się dodawać do domowych kąpieli, zwłaszcza po męczącym, intensywnym dniu. Ten naturalny produkt znajduje zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń, dolegliwości i defektów dermatologicznych. Olej z orzechów laskowych wykorzystywany jest m.in. w zwalczaniu trądziku oraz w likwidowaniu zaskórników, cellulitu i rozstępów. Jest szczególnie zalecany do pielęgnacji cery dojrzałej, naczynkowej i tłustej. Olej z orzechów laskowych można dodawać do gotowych kosmetyków, takich jak kremy do twarzy, dłoni i stóp oraz balsamy i serum stosowane w kuracji antycellulitowej.

Olej z orzechów laskowych na włosy

Olej z orzechów laskowych na włosy można stosować w „czystej” postaci lub dodawać do gotowych kosmetyków, takich jak maski i odżywki. Wykazuje właściwości regeneracyjne i odżywiające, dlatego jest szczególnie zalecany osobom z problemem suchych i zniszczonych włosów. Stosowanie oleju z orzechów laskowych na włosy zmniejsza ich wypadanie oraz tworzy barierę ochronną przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i innych czynników zewnętrznych, np. wiatru, mrozu czy suchego powietrza. Olej z orzechów laskowych jest źródłem związków odżywiających skórę głowy oraz wzmacniających cebulki. Znajduje zastosowanie w pielęgnacji włosów farbowanych, gdyż nie tylko zapewnia im zdrowy wygląd, ale również pozwala na długotrwałe zachowanie wyrazistego koloru.

Czytaj takżeOrzechy laskowe – kalorie, wartości odżywcze, właściwości

Olej z orzechów laskowych – zastosowanie w kuchni

Olej z orzechów laskowych znajduje zastosowanie nie tylko w kosmetyce i medycynie naturalnej, ale również w kuchni. Można go dodawać do sałatek warzywnych i owocowych, gotowanych warzyw, sosów, dressingów oraz do deserów owocowych i czekoladowych. Olej z orzechów laskowych wykorzystywany jest także jako składnik lodów oraz dodatek wzmacniający smak i aromat dań na bazie kapusty. Należy go stosować na zimno. Oleju z orzechów laskowych nie powinno się podgrzewać, gdyż wysoka temperatura powoduje utlenianie się cennych dla organizmu kwasów tłuszczowych, które wówczas stają się szkodliwe dla zdrowia. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Polecamy
Olej rokitnikowy - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania
Olej rokitnikowy - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania Dzień Dobry TVN
Olej z pestek moreli – pielęgnuje włosy, skórę i dba o zdrowie.
Najważniejsze właściwości lecznicze i zastosowanie
Olej z pestek moreli – pielęgnuje włosy, skórę i dba o zdrowie. Najważniejsze właściwości lecznicze i zastosowanie Dzień Dobry TVN
Olej z pachnotki - zastosowanie i właściwości prozdrowotne 
Olej z pachnotki - zastosowanie i właściwości prozdrowotne  TVN zdrowie
Olejek cedrowy - zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce.
Właściwości olejku cedrowego 
Olejek cedrowy - zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce. Właściwości olejku cedrowego  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?