Polub nas na Facebooku
Czytasz: Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne
menu
Polub nas na Facebooku

Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Dziewczyna w okularach

Fot: Catherine Delahaye / gettyimages.com

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Okulary przeciwsłoneczne mają za zadanie chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Przy okazji stanowią modne uzupełnienie codziennej stylizacji. Na rynku dostępne są różne rodzaje okularów przeciwsłonecznych, np. z filtrem podstawowym, polaryzacyjne czy fotochromy.

Okulary przeciwsłoneczne – dlaczego warto je nosić?

Okulary przeciwsłoneczne są traktowane przez wiele osób jako modne dopełnienie każdej stylizacji zarówno codziennej, jak też bardziej eleganckiej. Ich podstawową funkcją jest jednak ochrona oka przed promieniowaniem słonecznym, które w nadmiarze może prowadzić do poważnych uszkodzeń tego narządu. Nadmierna ekspozycja oka na słońce może stać się przyczyną wystąpienia zaćmy, uszkodzenia rogówki oraz plamki żółtej. Sprzyja również rozwojowi zwyrodnienia plamki żółtej. Promienie słoneczne powodują także szereg innych nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak: suchość oka, podrażnienie i zaczerwienienie spojówek, nadmierne łzawienie oczu, uczucie piasku pod powiekami. Nie należy ich lekceważyć, gdyż utrudniają widzenie, a z czasem mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie narządu wzroku. Skuteczną ochroną przed tymi dolegliwościami są właśnie okulary przeciwsłoneczne wyposażone w specjalny filtr. Należy jednak pamiętać, że te kosztujące zaledwie kilkanaście złotych najczęściej nie spełniają funkcji ochronnej, wręcz przeciwnie, mogą stanowić zagrożenie dla oczu.

Damskie i męskie okulary przeciwsłoneczne – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Damskie i męskie okulary przeciwsłoneczne są szeroko dostępne na rynku. Do modnych marek okularów przeciwsłonecznych należą m.in.: Ray-Ban, Versace, Michael Kors, Armani. Decydując się na zakup okularów przeciwsłonecznych należy pamiętać, że powinny one pochodzić z pewnych i bezpiecznych źródeł. Te dostępne na targach i bazarach zwykle nie spełniają funkcji ochronnej. Ponadto przyciemniane szkła bez specjalnego filtra powodują rozszerzanie się źrenic oka. W ten sposób do oka dostaje się jeszcze większa ilość szkodliwego promieniowania słonecznego, które może uszkodzić delikatne tkanki. Wybierając okulary, warto zwrócić uwagę na kolor szkieł. Brązowe odcienie szkła są najbardziej zalecane osobom o wrażliwych oczach, gdyż im ciemniejsza soczewka okularów, tym dopuszcza mniej światła do oka. Okulary o jaśniejszych szkłach są odpowiednie przy mniej intensywnym słońcu.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Negatywne działanie promieni słonecznych jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, u których struktury oka są znacznie delikatniejsze, a ochrona tkanek słabsza. Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci najlepiej kupować w salonach optycznych. Wówczas zyskuje się pewność, że pochodzą one z bezpiecznego źródła i będą stanowić skuteczną ochronę oczu przed szkodliwym oddziaływaniem słońca.

Zobacz film i dowiedz się czy dziecko też powinno mieć okulary przeciwsłoneczne:

Zobacz film: Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka? Źródło: Dzien Dobry TVN

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV stanowią najpopularniejszy, a zarazem bardzo skuteczny rodzaj ochrony oczu przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny mieć oznaczenie kwalifikujące je do jednej z pięciu kategorii określającej ilość przepuszczanego do oka światła.

  • Kategoria 0 – przepuszcza od 80% do 100% światła słonecznego,
  • Kategoria 1 – przepuszcza od 43% do 80% światła i oznacza okulary przeznaczone do stosowania głównie w mniej słoneczne, pochmurne dni,
  • Kategoria 2 – przepuszcza od 18% do 43% światła i są to okulary zalecane przy stałym, umiarkowanym natężeniu światła słonecznego,
  • Kategoria 3 – przepuszcza od 8% do 18% światła, stanowiąc okulary przeznaczone osobom narażonym na duże nasłonecznienie typowe np. dla obszarów górskich i nad wodą oraz odpowiednie dla kierowców,
  • Kategoria 4 – przepuszcza od 3% do 8% światła, oznacza okulary doskonale sprawdzające się przy dużym nasłonecznieniu w warunkach górskich czy nadmorskich. Kategoria ta ze względu na mocne przyciemnienie szkieł nie powinna być stosowana przez kierowców.

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją pełnią funkcję ochronną, a ponadto niwelują światło odbijające się od jasnych powierzchni. Są one szczególnie przeznaczone dla kierowców, gdyż zwiększają widoczność oraz zapobiegają przedostawaniu się do oka światła odbijającego się od jezdni. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są najodpowiedniejszym wyborem dla sportowców, zwłaszcza uprawiających sporty wodne oraz górskie, takie jak jazda na nartach czy wspinaczka górska.

Okulary przeciwsłoneczne korekcyjne

Osoby z dużą wadą wzroku uniemożliwiającą codzienne funkcjonowanie bez soczewek lub okularów korekcyjnych powinny wyposażyć się w okulary przeciwsłoneczne z fotochromem. Filtr fotochromowy przepuszcza światło w różnym stopniu, co zależy od nasłonecznienia. Okulary korekcyjne z fotochromem pozwalają prawidłowo widzieć w warunkach niedostatecznego, jak też bardzo intensywnego naświetlenia, a ich soczewki przyciemniają się lub rozjaśniają. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
1
Polecamy
Okulary przeciwsłoneczne.
Jakie wybrać, by chroniły nasze oczy?
Okulary przeciwsłoneczne. Jakie wybrać, by chroniły nasze oczy? TVN zdrowie
Jak chronić oczy jesienią i zimą?
Jak chronić oczy jesienią i zimą? TVN zdrowie
Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać latem?
Męskie i damskie modele
Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać latem? Męskie i damskie modele Dzień Dobry TVN
Zadbaj o bezpieczeństwo oczu i ciesz się promieniami.
Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?
Zadbaj o bezpieczeństwo oczu i ciesz się promieniami. Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?