Od początku roku 2018 zanotowano ponad 35 tys. zachorowań na odrę na Ukrainie. Tylko w zeszłym tygodniu zachorowało 1300 osób, a w miniony weekend (3-4 listopada) w samym Lwowie z powodu odry do szpitali trafiło 62 dzieci i 16 dorosłych. Z danych ukraińskiego ministerstwa zdrowia wynika, że większość pacjentów nie była zaszczepiona. Rosnąca liczba zachorowań na odrę, także w pobliżu polskiej granicy powinna zaniepokoić Polaków. W województwie lubelskim do szpitala we Włodawie trafił młody obywatel Ukrainy (licealista) z objawami choroby. Wcześniej 18 przypadków odry zanotowano w województwie mazowieckim, w okolicach Pruszkowa.
Jedyną skuteczną metodą by ustrzec się odry są szczepienia ochronne - w Polsce podaje się dwie dawki szczepionki MMR, czyli przeciwko odrze, śwince i różyczce. Pierwszą dawkę podaje się dzieciom po ukończeniu roku życia, natomiast kolejną po ukończeniu dziesięciu lat. Pierwsza dawka gwarantuje bezpieczeństwo na poziomie 95 proc., natomiast podanie dwóch dawek szczepionki - 98-99 proc. Jeśli nie mamy pewności, czy zostaliśmy zaszczepieni (tyczy się to osób dorosłych, których dokumenty medyczne zaginęły, a oni sami nie pamiętają) możemy wykonać test na przeciwciała przeciwko odrze z krwi lub po prostu zaszczepić się. Szczepionka dla dzieci jest w pełni refundowana przez NFZ, natomiast dorośli muszą za nią zapłacić. Koszt szczepienia specyfikiem MMR VAXPRO wynosi około 70 zł.
Czy w Polsce może dojść do epidemii odry? Jak do tej pory (stan na 6.11.2018 r.) zachorowało w naszym kraju 128 osób. Polecamy: Rośnie liczba chorych na odrę w Polsce. Ognisko choroby w Pruszkowie, podejrzenie choroby w woj. lubelskim
Odra - co to za choroba?
Odra jest wysoce zaraźliwą chorobą, która przenosi się drogą kropelkową. Pierwsze objawy odry pojawiają się do 10 dni po zarażeniu:
-
objawy zwiastujące: wysoka gorączka, suchy kaszel, nieżyt nosa oraz plamki Koplika (pojawiają się na błonie śluzowej policzków);
-
objawy właściwe: wysypka plamisto-grudkowa, najczęściej pojawiająca się stopniowo, zaczynając od głowy, przez tułów do kończyn.
Wysypka plamisto-grudkowa utrzymuje się średnio 3–7 dni i potem zanika. Odrę leczy się głównie objawowo. Najniebezpieczniejsze są powikłania, które mogą wystąpić po chorobie. Zaliczamy do nich zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, mózgu czy mięśnia sercowego. Mogą zdarzyć się nadkażenia bakteriami, a choroba może doprowadzić do zgonu nawet u 20–30 proc. niemowląt.
Warto wiedzieć: Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Zobaczcie, co o odrze mówią eksperci. Choroba jest bardzo zaraźliwa, a przypadki zachorowań pojawiają się w Polsce coraz częściej: