Powiedzmy sobie szczerze – ani dieta cud, ani magiczne kapsułki, które pomogą nam pozbyć się zbędnych kilogramów bez większego wysiłku nie istnieją. Mimo że czas ucieka i o figurze modelki czy modela większość z nas może zapomnieć, to sprawa nie jest jeszcze beznadziejna. Dzięki modyfikacji diety można poprawić swój wygląd, a przede wszystkim poczuć się lepiej.
Zapomnij o głodówce
Wbrew pozorom głodzenie się czy mniejsza ilość posiłków to nie najlepsze rozwiązanie w walce o zgrabną sylwetkę przed wakacjami. Dlaczego? Organizm, który dostaje zbyt mało pożywienia zaczyna oszczędzać i odkładać to, co dostał. Niewystarczająca ilość składników odżywczych takich, jak białko, tłuszcze czy węglowodany złożone sprawia, że musi wybierać, który organ i ile pożywienia dostanie. W pierwszej kolejności odżywia te najważniejsze, np. serce. W konsekwencji mniej istotne organy czy części ciała odżywione są tylko w niewielkim stopniu lub wcale. To, co w takich sytuacjach cierpi najbardziej to skóra, włosy i paznokcie. Skóra traci jędrność, nabiera ziemistego odcieniu, włosy stają się łamliwe i wypadają, a paznokcie - słabe i rozdwojone.
Jak zdrowo się odchudzać? Dowiesz się tego z naszego filmu
Na początek regularne posiłki
Od czego zacząć? Po pierwsze od regularnych posiłków. Jedząc o określonych porach mamy większą kontrolę nad ilością przyjmowanego jedzenia, a przede wszystkim nad jego wartością energetyczną. Częstsze posiłki pozwolą także uniknąć podjadania i sięgania po niezdrowe i niestety tuczące przekąski. Zdaniem specjalistów najlepiej jest zjadać pięć posiłków w ciągu dnia.
Przyjrzyj się temu, co jesz
Ogromne znaczenie ma także to, co trafia na nasz talerz. Komponując posiłki warto zadbać o to, aby znalazło się w nich wszystko, czego potrzebuje nasz organizm. Przy odchudzaniu potrzebujemy przede wszystkim pełnowartościowego białka oraz błonnika.
– Jeśli chcemy poprawić swój wygląd przed latem w naszej diecie powinny przeważać zielone, liściaste warzywa. To one mają najwięcej fitoaktywnych związków i błonnika, które przyspieszają metabolizm oraz zatrzymują uczucie sytości na dłużej. Ostrożnie trzeba obchodzić się z owocami. Aby wyszczuplić i wysmuklić ciało najlepiej wybierać owoce jagodowe, czyli jagody, jeżyny czy truskawki. Najlepsze będą te ostanie, bo zawierają mało cukru i mają niski indeks glikemiczny. Po ich zjedzeniu poziom glukozy nie podnosi się tak szybko i dłużej czujemy się najedzeni – mówi Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny.
A na jakie owoce uważać? Przede wszystkim na arbuza. Mimo że składa się głównie z wody, to ma też bardzo dużo cukru, który nie pomaga utrzymać prawidłowej masy ciała. Nie najlepszym rozwiązaniem będą także winogrona, banany oraz czereśnie.
Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta odchudzająca? Odpowiedź znajdziesz w filmie
Pamiętaj o wodzie
O wypijaniu 2,5 litra płynów musimy pamiętać nie tylko wtedy, kiedy chcemy schudnąć czy poprawić swoją sylwetkę. Woda mineralna zawiera niezbędne dla zdrowia substancje, które odpowiadają za prawidłowe działanie organizmu. Dostarcza potasu, sodu i magnezu, czyli elektrolitów, które zapewniają właściwe ph i regulują gospodarkę wodno-elektrolitową. Ale to nie wszystko. Odpowiednio nawodniony organizm lepiej i szybciej trawi. Dzięki wodzie resztki pokarmowe i to, co nie zostało strawione, a musi zniknąć z organizmu, usuwane jest z niego znacznie szybciej. Woda sprawia, że złogi po prostu szybciej się przesuwają i szybciej zostają wydalone z organizmu. A którą wodę wybrać?
– To nie ma większego znaczenia i wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań. Na wodę gazowaną powinny uważać osoby, które mają problemy z układem pokarmowym, np. zmagają się refluksem żołądkowym czy chorobą wrzodową. W ich przypadku zawarty w gazowanej wodzie dwutlenek węgla może nasilić problem – mówi Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny.
Więcej warzyw i owoców, mniej przetworzonego jedzenia
To, co w dużej mierze przyczynia się do tego, że nasza masa ciała ciągle rośnie to sięganie po wysoko przetworzoną żywność. Tego rodzaju jedzenie nie ma praktycznie żadnych wartości odżywczych, za to dostarcza pustych i bezwartościowych kalorii ze względu na dodatek cukru. Do tego zawiera pełno konserwantów, spulchniaczy i ulepszaczy smaku.
Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o zdrowym odchudzaniu
Po to niezdrowe jedzenie sięgamy zazwyczaj wtedy, gdy nie mamy czasu zjeść lub dopada nas nagły, silny głód. W takich sytuacjach najlepiej, zamiast bezwartościowej i sztucznej przekąski, sięgnąć po owoc lub warzywo. Zawierają one witaminy oraz substancje odżywcze, które zaspokoją głód i dostarczą tego, czego organizm akurat potrzebuje.
Nie czekaj, działaj
Każdy moment na zmianę nawyków żywieniowych jest dobry. Jeśli jednak chcemy przyspieszyć odchudzanie poza dietą warto wprowadzić aktywność fizyczną. To najlepszy sposób, aby szybciej zobaczyć pierwsze efekty. Trzeba sobie zdawać sprawę, że nic nie dzieje z dnia na dzień i odchudzanie to długotrwały proces.
– Najbezpieczniejsze odchudzanie to takie, kiedy w ciągu tygodnia "gubimy" od 0,5 do 1 kg, ale u osób, które ćwiczą masa ciała może się wcale nie zmienić, a nawet nieznacznie się podnieść. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie ważą znacznie więcej niż tkanka tłuszczowa. Stosowanie bardziej restrykcyjnych czy drakońskich diet, choć sprawi, że szybko zgubimy zbędne kilogramy, to równie szybko zafundujemy sobie efekt jojo i wrócimy do poprzedniego stanu. Aby utrata masy ciała była trwała trzeba się uzbroić w cierpliwość i przede wszystkim odchudzać się z głową – dodaje specjalistka.
Kiedy warto skorzystać z pomocy dietetyka? Dowiesz się tego z naszego filmu