Polub nas na Facebooku
Czytasz: Od kwietnia słodkie napoje będą droższe. Czy wyższe cenny skłonią nas do zmiany nawyków?
menu
Polub nas na Facebooku

Od kwietnia słodkie napoje będą droższe. Czy wyższe cenny skłonią nas do zmiany nawyków?

Słodki napój

Fot: nevodka / gettyimages.com

Podatek od cukru nakłada na producentów słodkich napojów dodatkową opłatę za dodanie do produktu cukru lub słodzika. Czy nowe przepisy, a tym samym wyższe cenny słodkich napojów sprawią, że Polacy zmienią swoje nawyki żywieniowe?

Przepisy nakładające na producentów dodatkową opłatę za dodanie do napoju cukru lub słodzika zostały opracowane przez Ministerstwo Zdrowia. Rozporządzenie, które zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2020 roku zakłada, że producent słodkiego napoju będzie musiał zapłacić 50 groszy za każdy litr produktu, który będzie zawierał cukier lub słodziki. W przypadku napojów z tauryną, kofeiną lub guaraną dopłata będzie wynosiła 10 gr. Jeśli stężenie cukru w danym napoju przekroczy 5 gramów na 100 mililitrów, producent za każdy dodatkowy gram będzie musiał zapłacić 5 gr.

Dodatkowy podatek od niektórych artykułów nie jest niczym nowym. Od lat nałożony jest on na papierosy czy alkohol. Nałożenie go na cukier to bardzo dobre posunięcie - mówi dr Krystyna Pogoń, dietetyk.

Czemu mają służyć te zmiany?

Ministerstwo chce w ten sposób przekonać Polaków do zmiany nawyków żywieniowych i ograniczenia ilości spożywanego cukru. Z danych GUS-u za 2018 rok wynika, że przeciętny Polak - w ciągu roku - zjada ponad 50 kilogramów cukru. Taka ilość słodyczy nie jest obojętna dla zdrowia.

Nadmiar cukru w codziennej diecie prowadzi do otyłości, z którą od pewnego czasu mamy ogromny problem. Już dziś Polacy (zarówno dorośli, jak i dzieci) znajdują w czołówce najszybciej tyjących narodów. Trzeba sobie zdawać sprawę, że cukier przyczynia się także do rozwoju cukrzycy. Choroba diagnozowana jest coraz częściej i u coraz młodszych osób. statystyki pokazują, że cukrzycą zmaga się ponad 2 mln osób, a prawie pół miliona nie ma pojęcia, że choruje.

Badania pokazują, że nadmierne spożycie cukru przyczynia się także do rozwoju niektórych nowotworów.

Czy słodkie napoje mogą uzależniać? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: /Czy napoje gazowane uzależniają? Źródło: Wiem co jem

Wyższa cenna = rezygnacja ze słodkiego

Nowe przepisy, które wejdą w życie od 1 kwietnia 2020 roku sprawią, że producenci dodatkowym podatkiem obciążą przede wszystkim konsumentów. W praktyce będzie oznaczać tylko tyle, że za słodkie napoje trzeba będzie zapłacić więcej. Czy wyższa cenna sprawi, że będziemy sięgać po nie rzadziej?

W opinii dietetyczki, jeśli ktoś będzie chciał kupić słodki napój czy słodycze i tak to zrobi. Na szczęście będzie też grupa osób, która zrezygnuje z zakupu, bo uzna, że nowa cena to zdecydowanie za dużo. Ale samo wprowadzenie podatku nie rozwiązuje problemu, bo zmiany przepisów powinny działać w obie strony.

Wraz ze wzrostem podatków za słodkie napoje w dół powinny pójść podatki i ceny zdrowych produktów, np. warzyw, owoców, czy orzechów. Cena powinna być taka, aby po prostu opłacało się kupować te produktu. Dzisiaj, niestety są one bardzo drogie, i jak pokazują badania im wyższy status materialny tym większa świadomość i lepszy sposób odżywiania. Tak nie powinno być. Na zakup zdrowych produktów powinno być stać każdego - mówi dr Krystyna Pogoń, dietetyk.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
79
8
Komentarze (1)
agnieszkasokolowska
Co za bzdury!? Podatek do wody mineralnej tez rok temu został wprowadzony... i to niby mialo zachecic polakow do picia wiecej wody????oczywiscie,ze nie. Macie te 500 plus , daja wam a pozniej dwukrotnie zabieraja. To znaczy - 500 zl nie ma swojej wartosci przy takiej inflancji cen. Masakra... kolejni grabarze rzadza Polska...
Czytaj całość
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?