Polub nas na Facebooku
Czytasz: Obrzęki rąk i nóg w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nimi radzić?
menu
Polub nas na Facebooku

Obrzęki rąk i nóg w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

Kobieta w ciąży, która ma opuchnięte nogi

Fot: fotostorm / gettyimages.com

Obrzęki nóg w ciąży pogłębiają się poprzez ucisk macicy na żyłę główną dolną i utrudniony odpływ żylny z kończyn dolnych. Należy pamiętać o właściwym nawadnianiu i umiarkowanej aktywności fizycznej.

Obrzęki w ciąży mogą dotyczyć nóg, jak również mogą tworzyć się obrzęki na rękach, twarzy, czy obrzęki uogólnione, które często wynikają z zatrzymania wody w organizmie. Mało która kobieta w ciąży jest zupełnie wolna od obrzęków. Oczywiście są metody, które pozwalają kobiecie zapobiec tworzeniu się obrzęków, jednak mimo tego jest to jedna z częstszych dolegliwości, która wzmaga się wraz czasem trwania ciąży. U zdrowego człowieka obrzęki zawsze świadczą o pewnych nieprawidłowościach. U kobiet w ciąży natomiast mogą być po prostu konsekwencją zmian fizjologicznych związanych z ciążą. Nie można również bez wykonania odpowiednich badań wykluczyć, że obrzęki pojawiające się obrzęki nie są konsekwencją schorzeń towarzyszących ciąży.

Obrzęki w ciąży – przyczyny

Przyczyną powstawania obrzęków w ciąży jest nadmierne zatrzymanie wody w organizmie. Jest to fizjologiczna reakcja, ponieważ w ciąży dochodzi do zwiększonego wypełnienia łożyska naczyniowego, zwiększonego rzutu serca, zwiększonego przesączania kłębuszkowego w nerkach. Obrzęki nóg postępują wraz czasem trwania ciąży i przede wszystkim wynikają z faktu, że powiększająca się macica uciska na żyłę główną dolną, co z kolei upośledza odpływ krwi z kończyn dolnych. Zastój krwi w żyłach kończyn dolnych powoduje wzrost ciśnienia wewnątrznaczyniowego powoduje przedostawanie się płynu do przestrzeni zewnątrznaczyniowej. Tym samym narastają obrzęki w kończynach dolnych, szczególnie w okolicy kostek. Ponadto w ciąży wśród przyczyn obrzęków wymienia się szybki przyrost masy ciała kobiety i złą dietę, podwyższenie temperatury ciała, poszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie objętości krwi krążącej, ale także brak aktywności. Należy pamiętać, że aktywność fizyczna, nawet umiarkowana, to podstawowa forma profilaktyki obrzęków w ciąży. Długotrwałe stanie czy też siedzenie zdecydowanie przyczynia się do powstawania obrzęków, których trudno jest się w ciąży pozbyć.

Obrzęki w ciąży – czy powinny niepokoić?

Obrzęki w ciąży nie muszą być wyłącznie konsekwencją zmian fizjologicznych. Zdarza się, że są konsekwencją chorób czy też patologii ciąży. Fizjologiczne obrzęki w ciąży, mimo iż z trudem, to jednak ustępują po uniesieniu nóg, czy po wdrożeniu lekkiej aktywności fizycznej. Natomiast uporczywe obrzęki, którym dodatkowo towarzyszą nadciśnienie czy białkomocz, mogą być objawem zatrucia ciążowego, czyli gestozy, które stanowi poważne zagrożenie dla dziecka i matki. Konsekwencją tego może być poród przedwczesny, przedwczesne odklejenie się łożyska, zahamowanie wzrastania płodu czy wzrost ryzyka niedotlenienia płodu.

Obrzęki mogą stanowić również duże ryzyko rozwoju stanu przedrzucawkowego i rzucawki. Mogą być jednym z objawów narastającego nadciśnienia ciążowego czy cukrzycy ciążowej.

Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Obrzęki w ciąży – leczenie

Uznaje się, że obrzęki powinny ustąpić wraz zakończeniem ciąży, jednak niejednokrotnie obserwuje się, że kobieta ma nasilone obrzęki jeszcze przez kilka dni po porodzie. Podstawą leczenia obrzęków w ciąży są domowe sposoby, jednak zawsze należy wykluczyć chorobowe podłoże narastających obrzęków. Wśród domowych sposobów walki z obrzękami zalicza się przede wszystkim aktywność fizyczną. W zależności od możliwości i przeciwwskazań, każda ciężarna powinna dostosować aktywność fizyczną. Ciąże zagrożone, wymagające odpoczynku, w przypadku których lekarz zabroni wykonywania jakichkolwiek aktywności, to niewielki odsetek ciąż, a właściwie jedynie pojedyncze przypadki. Wskazana jest choć lekka aktywność fizyczna. Długotrwałe siedzenie sprzyja obrzękom. Jeśli już kobieta siedzi, nie powinna trzymać nóg w dole. Powinny być podniesione. Nie powinna również leżeć na lewym boku, ponieważ ucisk na żyłę główną dolną utrudnia krążenie żylne.

Konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety, unikanie nadmiaru soli, a także właściwe nawadnianie organizmu. Kobieta w ciąży nie powinna przebywać zbyt długo na słońcu, ponieważ przegrzanie organizmu nie tylko szkodzi dziecku, ale także powoduje poszerzenie naczyń krwionośnych, jak również grozi odwodnieniem. Należy też unikać zbyt ciasnych ubrań.

Z powodzeniem można stosować maści, które można stosować w ciąży. Można także spróbować zredukować obrzęki pod prysznicem. W tym celu stosuje się naprzemiennie kilkusekundowy ciepły prysznic na podudzia po czym zimna woda, co powoduje uszczelnienie naczyń krwionośnych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?