Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy i leczenie skręcenia kręgosłupa szyjnego
menu
Polub nas na Facebooku

Objawy i leczenie skręcenia kręgosłupa szyjnego

szyja

Fot.: Sam Edwards / Getty Images

Skręcenie kręgosłupa szyjnego to najczęściej diagnozowane obrażenie kierowców i pasażerów kolizji drogowych. Obejmuje układ mięśniowo-ścięgnisty, kostny i stawowy, a także nerwowy kręgosłupa szyjnego. Za skręcenie kręgosłupa szyjnego przysługuje odszkodowanie.

Objawy skręcenia kręgosłupa szyjnego ustępują w ciągu kilku dni od zdarzenia bądź ewoluują w przewlekły zespół pourazowy. Skręcenie kręgosłupa szyjnego może zatem przyjąć postać ostrego stanu, a zbyt późna interwencja lekarska lub praktykowanie domowych sposobów leczenia mogą zmienić postać w przewlekłą.

Skręcenie kręgosłupa szyjnego

Skręcenie kręgosłupa szyjnego to ogólna nazwa na zespół obrażeń struktur kręgosłupa szyjnego powstałych pod wpływem bezwładnościowego uszkodzenia odcinka szyjnego w przebiegu mechanizmu gwałtownego przyspieszenia, a następnie zatrzymania. Na skutek nagłego ruchu wyprostu głowy i niekontrolowanego skłonu w przód dochodzi do uszkodzenia torebek stawowych kręgosłupa szyjnego, krążków międzykręgowych oraz zewnętrznych mięśni i ścięgien szyi. Destrukcyjna siła może zadziałać również od boku.

W przebiegu skręcenia kręgosłupa szyjnego zostaje zaburzona relacja tkanek miękkich kręgosłupa względem jego stawów. Niekontrolowany i szybki ruch głowy i szyi wpływa szczególnie na kręgi i pobliskie struktury w segmencie powyżej kręgu C6.

Skręcenie kręgosłupa szyjnego – objawy

Skręcenie kręgosłupa szyjnego polega na rozciągnięciu tkanek miękkich kręgosłupa szyjnego znacznie przekraczającym ich fizjologiczny zakres ruchomości. W zależności od stopnia skręcenia kręgosłupa szyjnego i rozległości uszkodzeń, pojawiają się objawy o różnej intensywności, związane z nadmierną stymulacją centralnego, obwodowego i współczulnego układu nerwowego, m.in.:

  • ograniczenie ruchomości kręgosłupa szyjnego;
  • osłabienie funkcji stabilizacji i siły mięśni szyi i rąk;
  • podwyższone spoczynkowe napięcie mięśniowe i pojawienie się punktów spustowych, tzn. wrażliwych miejsc z kumulacją bólu;
  • uczucie porannej sztywności mięśni;
  • rozlany ból szyi i karku promieniujący w kierunku łopatki i wzdłuż kończyny górnej;
  • parestezje rąk i stóp;
  • zaburzenia widzenia;
  • ogólne osłabienie;
  • poczucie dezorientacji.

Konsultacja lekarska jest niezbędna w każdym przypadku podejrzenia skręcenia kręgosłupa szyjnego.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie kostnym:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Leczenie skręcenia kręgosłupa szyjnego

Skręcenie kręgosłupa szyjnego destrukcyjnie wpływa niemal na cały układ ruchu. Celem leczenia jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, przywrócenie równowagi napięcia mięśniowego oraz zniesienie dyskomfortu psychicznego po zdarzeniu.

Leczenie skręcenia kręgosłupa szyjnego opiera się głównie na fizjoterapii, w której przebiegu stosuje się:

  • unieruchomienie, stabilizację i amortyzację w kołnierzu ortopedycznym;
  • zabiegi fizykalne o działaniu przeciwbólowym, odciążającym napięcie oraz zwiększającym siłę układu ruchu poprzez: ultradźwięki, magnetoterapię, elektroterapię, laseroterapię i termoterapię;
  • terapię manualną karku i szyi, czyli zastosowanie chwytów ucisków i technik masażu docierających głęboko w bolące struktury mięśniowe;
  • rehabilitację ruchową jako dopełnienie leczenia o ćwiczenia oddechowe, rozluźniające i relaksacyjne;

Nieleczone skręcenie kręgosłupa szyjnego może być przyczyną powikłań zdrowotnych.

Skręcenie kręgosłupa szyjnego – powikłania

Wystąpienie powikłań w dużym stopniu zależy od rozległości skręcenia kręgosłupa szyjnego, dlatego dla zminimalizowania konsekwencji skręcenia szyi wdraża się jak najszybsze leczenie.

Powikłania skręcenia kręgosłupa szyjnego najczęściej występują pod postacią rozwinięcia bądź utrwalenia zaburzeń neurologicznych w obrębie kręgosłupa szyjnego i kończyn górnych. Zdarza się również, że poszkodowany zapada na choroby na tle psychiczno-emocjonalnym. Powikłania mogą dotyczyć, np.:

  • zaburzeń drenażu klatki piersiowej wpływających na funkcje motoryczne rąk, np. zespół górnego otworu klatki piersiowej;
  • zastojów w obszarze czaszki i dużych naczyń krwionośnych szyi, nasilających bóle głowy, zmieniających je w migrenowe dolegliwości;
  • zaburzenia układu sympatycznego i parasympatycznego, w tym nieprawidłowej pracy narządów trzewnych i zaburzeń snu;
  • stresu pourazowego.

Skręcenie kręgosłupa szyjnego – odszkodowanie

Po zdiagnozowaniu skręcenia kręgosłup szyjnego poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie z tytułu szkody o charakterze majątkowym i poniesionych kosztów leczenia, w tym również rehabilitacji, a nawet utraconego wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy.

O tym, ile procent uszczerbku na zdrowiu spowodowało skręcenie kręgosłupa szyjnego, decyduje orzecznik ubezpieczeniowy na podstawie zgromadzonej dokumentacji medycznej.

Odszkodowanie wyceniane jest indywidualnie, a w przypadku odmowy wypłaty zadośćuczynienia bądź rażąco niskiej kwoty ze strony ubezpieczyciela poszkodowany może wstąpić na drogę postępowania sądowego, które rozstrzygnie wysokość odszkodowania.

Bibliografia:

Wytrażek M., Urazy typu smagnięcia biczem. Diagnostyka neurofizjologiczna oraz postępowanie fizjoterapeutyczne. Fizjoterapia w Teorii i Praktyce, 2011.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
28
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?